Вучков: Абсурд е да се твърди, че издирването на Сертов е струвало 500 000 лв.

OFFNews 13 януари 2015 в 09:01 3272 2

Вучков: Абсурд е да се твърди, че издирването на Сертов е струвало 500 000 лв.

Абсурд е да се твърди, че издирването на Сертов е струвало 500 000 лв.

Това каза в интервю за БНР вътрешният министър Веселин Вучков. В МВР не е имало предварителна информация, че съпругата и братът на Сертов тръгват да се срещат с него в чужбина.

Хеликоптерът не знам колко точно струва. Имало е едно едно облитане. Обаче половин милион!? Освен разхода за командировка на двама служители до Гърция за два дни, аз не виждам някакви големи разходи да са направени, така че за половин милион просто е абсурдно да се говори. Но, наистина, най-добре би било, ако семейството на г-н Сертов реши да обясни накратко за какво е ставало дума и да приключим този случай, защото всички въпроси насочват към тях, не толкова към нас. За МВР случаят общо взето дори преди 1 месец беше приключил.

Относно случая със задържания на 1 януари на ГКПП "Капитан Андреево"и гражданин Фриц-Жули Жоашен е, срещу когото има подозрения за връзки с братята атентатори от в Париж, Вучков каза, че първоначално лицето е било задържано по искане на френските власти от Гранична полиция за отвличане на дете.

Вчера се проведе съдебното заседание в Хасковския окръжен съд. Това е по първото искане – за родителско отвличане. След това детето беше настанено за няколко дни в социален дом и след това се прибра с майката във Франция. Но, получихме, нова европейска заповед за арест с основание подозренияв тероризъм. Предстои до края на седмицата хасковският окръжен съд, по отношение на същото лице, да гледа отново това искани – за европейска заповед за арест- вече на ново основание, коментира министърът.

Когато имаме предварителен обмен на информация, българските служби работят добре с партньорските служби и не е проблем да бъдат установени и задържани лица, преминаващи през страната, обобщи Вучков. Проблемът е, че стотици граждани на страни от Средна и Западна Европа могат да с валидните си документи да преминават през територията на България и на Турция и да се сражават за ислямистките групировки, след което да се върнат в страните, от които са дошли, а страните, в които живеят, често нямат данни за тях.

Според Вучков, спорът за охраната на границата ни от армията е „много безсмислен“:

Никога не е ставало дума за това с танкове, с БТР-и, с извадени оръжия някой да стреля по бежанци или срещу турските власти. Никога не е ставало дума за това! Въпреки всичко, аз си оставам на мнение, че няма нито законодателен проблем, нито организационен, армията да помага на полицията за осъществяване на гранично наблюдение. Нищо повече. Тъй като в момента няма такава сериозна необходимост, за момента ще се справим със собствени сили – на МВР и на гранична полиция, но утре на Министерски съвет ще взема конкретен график. Преди да говорим за хора, трябва да се свършат много други неща – няма пътища. С Министерство на земеделието започваме да изграждаме една артерия от пътища успоредно на браздата и в подходите към нея около 100 км. За това ще са необходими няколко седмици докъм 2-3 месеца. Независимо дали ще бъдат гранични полицаи, бежанци или армейци, те трябва да се движат по сравнително безопасни пътища. След това правим график за удължение на инжинеро-техническото съоръжение. Там има много тежки административни процедури. Едва след това ще мислим дали трябва да усилваме периодично състава на "Гранична полиция" с допълнителен човешки ресурс.

Изпращането на близо 1000 полицаи от вътрешността на страната по границата поражда големи проблеми, призна министърът. Хората не могат да ползват отпуските си, нито да работят по преписките си в съответните РПУ.

Вучков коментира и реформата в МВР. Към момента всички служители на ведомството – 41 000 души са първа категория труд и липсва вътрешно степенуване и диференциране на държавната служба, сподели той. Промените ще засегнат новоназначените служители в някои дирекции на ведомството.

С полицейски и пожарникарски правомощия в България, в момента, работят 35 531 служители на МВР. Всички останали 12 000 отгоре работят по трудов договор или специфична администрация, която е 5000 човека. Тоест 41 300 са тези, които са държавни служители и всички са първа категория. Не е нормално МВР да генерира годишно пенсионери, чиято средна възраст за излизане в пенсия да е 49 или 50 години, обясни Вучков.

Някой ще попита не може ли по-радикално да се подходи – действащите служители в тези администрации да се преподчинят автоматично по силата на Закона. Това, по принцип, на теория, би могло да се осъществи, но са необходими не по-малко от 150 милиона лева обезщетения, тъй като тези, които в момента работят на държавна служба в МВР се подчиняват на Закона за МВР до един. Държавата, в лицето на МВР им дължи обезщетения, немалко на брой. Средно един служител, когато напуска държавната служба, получава не по-малко от 10 -15 -20, а някои и 30 000 лева обезщетение, допълни той.

Тази седмица започват срещите с всички синдикати, всички парламентарни групи и с неправителствения сектор, коментира Вучков.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
     
    X

    Иван Костов: Човекът, който промени България