"Опасността е, че като се вземе дълга, ще се замажат плащания. Тоест кой крал, кой взимал - всичко това ще бъде замазано с дълга. Така няма да има нужда от реформи. Пробойните в държавната икономика ще останат - течовете в здравната система, течовете в НЕК ще останат".
Това каза бившият вицепремиер и настоящ председател на Надзорния съвет на ЦСКА Александър Томов пред БНТ.
Томов обясни, че е задължително да се изтегли заем от поне 6 млрд. евро, но управляващите умишлено не дават ясна информация около предложения дълг. Той даде пример с други европейски страни, където когато се взема дълг, подробно се разписва за какво точно ще бъде използван и каква ще бъде лихвата по него.
Той подчерта, че е задължително да се обясни на гражданите защо е нужен този дълг, защото "все пак той бърка в джобовете на всеки".
"Когато се взема такъв заем, който е уникален за България - толкова голям заем няма поне през последните 30 години, трябва да се погледне поне 10 години назад и 20 напред. Трябва да се каже на народа как е натрупан този дълг. От къде са дошли тези 4 млрд. лева в енергетиката? Къде са тези 3 млрд. лева, които бяха похарчени за КТБ? Трябва да се кажат все пак поредица от неща, които правят този дълг", каза Томов.
Той изрази мнението си, че сегашният дълг е започнал да се трупа по време на управлението на Симеон Сакскобургготски, продължил е да нараства при тройната коалиция и след това - по времето на Дянков, се е увеличил още повече, но всичко това се е случвало "невидимо за хората".
Той каза още, че позициите на АБВ и БСП са му безкрайно антипатични, защото "един от големите виновници за формирането на големите дългове са точно те".
Според Томов е много важно управляващите да намерят компромис по новия дълг, тъй като е възможно да се стигне до разрив в правителството.
Той е на мнение, че това е много опасно, защото ако няма правителство, ще се стигне до тежка икономическа криза.
Томов коментира и състоянието на съдебната система, като обясни, че основният проблем в нея е политическата зависимост:
"В България има не само платени или изпълняващи команди прокурори. В нея има много честни магистрати. Аз смятам, че най-големият проблем в съдебната система не е в самата нея, макар че и в нея има много трески за дялане. Най-големият проблем е в политическата зависимост. Години наред поредица от правителства се опитват да поставят точно определени прокурори и съдии под контрол"
Той изрази мнението си, че това е започнало да си личи най-много след 2001 г. Оттогава насам имало замазани хиляди престъпения - и когато някой им пречеше, имаше тормоз, както беше с мен, а целта беше ясна - отстраняване от публичното пространство, обясни Томов.
Според Томов, за да бъдат решени проблемите в съдебната система, трябва първо да се променят законите, а после и да се направят промени в кадровия състав.
Той добави, че сегашният Наказателен кодекс дава шанс на "недобросъвестни магистрати да си правят каквото си искат".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
25.02 2015 в 01:01
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
24.02 2015 в 20:55
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Mumko
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
yoghurt
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си
yoghurt
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
Човека
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
Johnny B Goode
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
pisnamiotmutri
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември