Европейският парламент трябва да придобие право на законодателна инициатива, защото той е единствената европейска институция, която се избира пряко от европейските граждани.
Това заяви Стефан Тафров, с преференция 102 в листата на Демократична България за предстоящите евроизбори, в предаването Седмицата по Дарик Радио.
Тафров изрази мнение, че Европа трябва да остане Европа на отечествата. Той поясни, че Демократична България е против данъчната хармонизация и е за засилване на европейските институции.
На въпроса дали трябва в ЕС някога да влязат Русия, Турция, Украйна, Молдова, Грузия и Армения, Тафров отговори: „Безспорно за Молдова, Грузия и Украйна. Русия избра да работи срещу ЕС и да го отслаби. През следващите пет години страните от Западните балкани трябва да станат членки и най-вече Република Северна Македония – това е национален интерес на България.“
В разговора Тафров отново подчерта, че подкрепя политическите и икономическите санкции на ЕС срещу Русия заради Украйна. С анексията на Крим Русия нарушава грубо принципите на международното право и за това санкциите са единственият инструмент, който може да върне Русия по пътя на спазването на международното право.
На въпрос дали трябва ЕС да има обща имиграционна политика и респективно всички държави да се съобразяват с нея, Стефан Тафров отговори: „Дъблинският регламент, който е в сила в момента, е неизгоден за България понеже той хвърля прекалено голяма тежест върху граничните страни като България, от където биха могли да преминат големите миграционни потоци. Тези потоци трябва да се разпределят в целия Европейски съюз.“
Коментирайки бюджета на ЕС след 2020 г., включително в кохезионна политика, селско стопанство, кандидатът за евродепутат каза, че трябва да се обърне внимание на начина, по който се изразходват средствата, които идват от европейския бюджет в страната ни. Имайки една корумпирана власт като българската, която определя приоритетите, има изкривявания на пазара, които се предизвикват от това корупционно разпределение и вместо да помагат - вредят.
Г-н Тафров бе категоричен, че Лаура Кьовеши трябва да стане европейски прокурор и отбеляза, че е видно, че нашето правителство избягва да подкрепи г-жа Кьовеши за този ѝ пост, защото им е ясно, че след като заработи тази институция, голяма част от корупционните схеми в България ще започнат да се разкриват.
Попитан дали подкрепя пакета мобилност с нови правила за командироването на работници и транспорта, г-н Тафров сподели: „Демократична България още в самото начало се определи против този пакет и е част от общото усилие за смекчаване на най-негативните последици за българския бизнес.“
В разговора Стефан Тафров коментира, че премиерът Борисов явно е притеснен от растящата подкрепа за Демократична България и личната активна кампания на дипломата, защото Борисов си позволил да твърди, че Тафров го е молил за нещо, въпреки факта, че между двамата политици никога не е имало каквато и да е била среща. Това е проява на нервност от г-н Борисов спрямо Демократична България.
Тафров сподели, че не подкрепя ограничението на свободата на словото, за да бъде ограничена дезинформацията или така наречените фалшиви новини. „Свободата на словото е много ценно достояние, особено за една бивша комунистическа страна като България. Борбата срещу фалшивите новини има други пътища и тя не минава през ограничаване на свободата на словото.“
Първият приоритет на следващия европейски парламент трябва да бъде запазването на върховенството на правото във всички държави-членки. Това е главният интерес на България, каза още Стефан Тафров.
Евроизбори 2019
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)