Според Пендаровски се очаква България да одобри преговорната рамка за Северна Македония до 22 юни

OFFNews 22 май 2021 в 18:29 5449 1

Снимка Anadolu Agency/Getty Images

Президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски

Португалското председателство на Съвета на ЕС очаква България да одобри преговорната рамка за Северна Македония до Съвета на ЕС по общи въпроси на 22 юни, заяви президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски в интервю за телевизия Алсат М в петък вечерта, предаде агенция МИА.

Пендаровски, който се срещна вчера в Скопие с външния министър на Португалия Аугущу Сантуш Силва, каза, че португалското председателство е предложило първоначален набор от идеи по ключовите въпроси между Северна Македония и България.

"Никой не очаква всички въпроси да бъдат решени за седмица или две, нито дори португалското председателство, което се приближава към своя край. Министър Силва каза днес (вчера - бел. ред.), че е чул притесненията на София и е дошъл в Скопие, за да чуе нашите разсъждения по ключови въпроси. И двете страни са заявили, че някои неща не подлежат на преговори. Добре известно е, че ние няма да преговаряме по въпроси на идентичността", подчерта Пендаровски, цитиран от МИА.

По думите на президента на Република Северна Македония министър Силва е поискал от властите в Скопие ясно да заявят националните си интереси. "Силва каза, че до 22 юни португалското председателство ще очаква България да каже "да" на преговорната рамка. В Съвета участват само страни членки на ЕС, така че председателството очаква България да одобри дотогава преговорната рамка и да представи позиция по първоначалния набор от идеи. Ако България иска да промени тези идеи, ние ще бъдем информирани, за да може да обсъдим какво е приемливо за нас", е заявил президентът на Република Северна Македония, цитиран от МИА.

Министрите на външните работи на Австрия Александър Шаленберг, на Словения Анге Логар и на Чехия Якуб Кулханек днес в Скопие подкрепиха предложението на португалското председателство на ЕС за разрешаване на спора между България и Македония. След среща с външния министър на Република Северна Македония (РСМ) Буяр Османи, тримата министри заявиха, че сега е моментът ЕС да изпълни обещанието си към Македония, цитира думите им скопското електронно издание “Сакам да кажам“.

Вчера делегацията включваща министъра на външните работи на Португалия (председателстваща ЕС) Аугущо Сантуш Силва и еврокомисаря по съседство и разширяване Оливер Вархеи не успя да направи пробив и блокадата на България на членството на Северна Македония остава. Така може да се обобщи резултатите от срещите с президентът Румен Радев, служебният премиер Стефан Янев и министърът на външните работи Светлан Стоев. 

„За България европейската перспектива на Западните Балкани и разширяването на ЕС са безспорен приоритет“, подчертал още държавният глава и добави, че за постигането на ефективни резултати за страните, кандидатстващи за членство в ЕС, най-важен е прекият и открит диалог. “Затова ние искаме да видим не декларации, а ясни гаранции за нашата национална сигурност и за нашите национални интереси”, каза вчера президентът Румен Радев.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    2000

    1

    007

    23.05 2021 в 03:16

    "Първоначалният набор от идеи" за приемане на българофобска страна в ЕС не е доведен до знанието на българската общественост, не е имало референдум/обсъждане (това е фундаментален, чувствителен национален въпрос). Най-малкото Президента има по закон правомощия да одобрява подобни, или пък Служебното правителство да е натоварено с мандат да подписва подобно разрешение от името на държавата. Така че Пендаровски да се събуди от мокрите си сънища, СМ си остава там, където е била - ще мачка капа пред портите на ЕС, докато не признаят българските си корени, след като гърците ги принудиха да осъзнаят, че "немат антички корени".
     
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице