Президентът Румен Радев и министърът на отбраната Димитър Стоянов се разминаха леко в обясненията си за това дали София е предлагала българските самолети МиГ-29 на Украйна.
Преди два дни американският медиен гигант CNN съобщи, че на 23 февруари България е обявила, че е готова да дари всичките си самолети МиГ-29 на Киев. Телевизията се позова на един от изтеклите в интернет секретни документи на Пентагона.
Според президента Радев страната ни изобщо не е предлагала изтребителите ни на Украйна.
"Не само, че не предлагаме нашите МиГ-29 на Украйна, но летците ни продължават да летят, да дежурят на тях и правим всичко възможно те да бъдат и ремонтирани", каза държавният глава в парламента.
Радев добави още:
„Ако ние бяхме предлагали нашите МиГ-ове, те сега щяха да са в Украйна заедно с МиГ-овете на Полша и Словакия.“
Военният министър Димитър Стоянов избра доста по-различна формулировка за коментар на изтеклата информация от Пентагонлийкс. Той отрече, че София не е предлагала даром изтребителите.
„България никога не е заявявала и не е предлагала да дарява самолетите си МиГ-29 на Украйна“, заяви той пред журналисти.
Стоянов изрази съмнение в достоверността на публикуваните изтекли документи и допусна, че е възможно да са преработени. Министърът подчерта, че българските пилоти продължават и днес да летят със самолети МиГ-29 и да дават бойни дежурства с тях.
„В Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България има клауза, която не позволява друга държава да поеме охраната на нашето въздушно пространство. В чл.130 се посочва, че Българската армия, самостоятелно или съвместно с партньор, може да носи бойно дежурство, но никога – друг вместо Българската армия“, подчерта той. „Следователно има сериозна законова пречка самолетите да бъдат предоставени и освен това – страната ни има нужда от тях“, заяви министърът.
В същото време от друго изявление на Стоянов стана ясно, че българските МиГ-29 са обект на преговори.
"Водени са разговори по т.нар. „триъгълните сделки“, свързани с възможностите за замяна на наше старо въоръжение с друго, съвместимо с това на страните-членки на НАТО, но никога в тези разговори не е предлагано самолетите МиГ-29 да бъдат дарени", посочи военният министър.
Той припомни, че Министерството на отбраната е обявило две обществени поръчки – за закупуване на двигатели и за ремонт на двигатели на самолети МиГ-29. Очаквало се по тях да бъдат подадени оферти. Стоянов изрази надежда до края на април от Полша да пристигне още един самолетен двигател.
В Комисията по отбрана на 49-ото Народно събрание ще бъдат представени две оферти за т.нар. „заместващи платформи“ за изтребителите.
„Беше отправено запитване към четири страни - Израел, САЩ, Франция и Швеция. Получените две оферти ще бъдат представени на депутатите и много ми се иска да бъде приета която и да е от тях“, посочи министърът и подчерта, че страната ни прави всичко възможно да можем да охраняваме сами въздушното пространство.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1040
5
12.04 2023 в 19:02
Мдаааа... Качват се на самолета (без двигатели) и правят Брррръм...... еауууу..... бжжжжжжж...
10307
4
12.04 2023 в 17:45
2114
3
12.04 2023 в 16:59
173
2
12.04 2023 в 15:50
А иначе от кого ще ни отбраняват с тези пет Миг-а Резидентчето? От Турция която има 270 броя F-16?
2550
1
12.04 2023 в 15:09
„Ако ние бяхме предлагали нашите МиГ-ове, те сега щяха да са в Украйна заедно с МиГ-овете на Полша и Словакия.“
КАКВО?
Радев казал, че Полша и Словакия са войнолюбци и са се въвлекли във войната?
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара