Президентът Румен Радев и министърът на отбраната Димитър Стоянов се разминаха леко в обясненията си за това дали София е предлагала българските самолети МиГ-29 на Украйна.
Преди два дни американският медиен гигант CNN съобщи, че на 23 февруари България е обявила, че е готова да дари всичките си самолети МиГ-29 на Киев. Телевизията се позова на един от изтеклите в интернет секретни документи на Пентагона.
Според президента Радев страната ни изобщо не е предлагала изтребителите ни на Украйна.
"Не само, че не предлагаме нашите МиГ-29 на Украйна, но летците ни продължават да летят, да дежурят на тях и правим всичко възможно те да бъдат и ремонтирани", каза държавният глава в парламента.
Радев добави още:
„Ако ние бяхме предлагали нашите МиГ-ове, те сега щяха да са в Украйна заедно с МиГ-овете на Полша и Словакия.“
Военният министър Димитър Стоянов избра доста по-различна формулировка за коментар на изтеклата информация от Пентагонлийкс. Той отрече, че София не е предлагала даром изтребителите.
„България никога не е заявявала и не е предлагала да дарява самолетите си МиГ-29 на Украйна“, заяви той пред журналисти.
Стоянов изрази съмнение в достоверността на публикуваните изтекли документи и допусна, че е възможно да са преработени. Министърът подчерта, че българските пилоти продължават и днес да летят със самолети МиГ-29 и да дават бойни дежурства с тях.
„В Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България има клауза, която не позволява друга държава да поеме охраната на нашето въздушно пространство. В чл.130 се посочва, че Българската армия, самостоятелно или съвместно с партньор, може да носи бойно дежурство, но никога – друг вместо Българската армия“, подчерта той. „Следователно има сериозна законова пречка самолетите да бъдат предоставени и освен това – страната ни има нужда от тях“, заяви министърът.
В същото време от друго изявление на Стоянов стана ясно, че българските МиГ-29 са обект на преговори.
"Водени са разговори по т.нар. „триъгълните сделки“, свързани с възможностите за замяна на наше старо въоръжение с друго, съвместимо с това на страните-членки на НАТО, но никога в тези разговори не е предлагано самолетите МиГ-29 да бъдат дарени", посочи военният министър.
Той припомни, че Министерството на отбраната е обявило две обществени поръчки – за закупуване на двигатели и за ремонт на двигатели на самолети МиГ-29. Очаквало се по тях да бъдат подадени оферти. Стоянов изрази надежда до края на април от Полша да пристигне още един самолетен двигател.
В Комисията по отбрана на 49-ото Народно събрание ще бъдат представени две оферти за т.нар. „заместващи платформи“ за изтребителите.
„Беше отправено запитване към четири страни - Израел, САЩ, Франция и Швеция. Получените две оферти ще бъдат представени на депутатите и много ми се иска да бъде приета която и да е от тях“, посочи министърът и подчерта, че страната ни прави всичко възможно да можем да охраняваме сами въздушното пространство.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1040
5
12.04 2023 в 19:02
Мдаааа... Качват се на самолета (без двигатели) и правят Брррръм...... еауууу..... бжжжжжжж...
10307
4
12.04 2023 в 17:45
2114
3
12.04 2023 в 16:59
73
2
12.04 2023 в 15:50
А иначе от кого ще ни отбраняват с тези пет Миг-а Резидентчето? От Турция която има 270 броя F-16?
2550
1
12.04 2023 в 15:09
„Ако ние бяхме предлагали нашите МиГ-ове, те сега щяха да са в Украйна заедно с МиГ-овете на Полша и Словакия.“
КАКВО?
Радев казал, че Полша и Словакия са войнолюбци и са се въвлекли във войната?
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир