Международната неправителствена организация „Трансперънси интернешънъл“ публикува днес своя традиционен Индекс за възприятие на корупцията за 2019 г. Той класира България на 74-то място сред 180 наблюдавани държави. Индексът поставя страната ни на първо място в Европейския съюз по "усещане за корупция".
По скалата от 0 до 100, където 0 е най-високо, а 100 - най-ниско усещане за корумпираност, България има 43 пункта.
На върха на класацията с 87 пункта застават Нова Зеландия и Дания, а на дъното са Сомалия (9) и Южен Судан (12).
Класацията е съставена въз основа на няколко изследвания. И тази година, както и всички предишни от 2012-а г. досега, България е с най-висок индекс на корупцията сред държавите в ЕС. В световен мащаб през 2019-а страната ни се е покачила от 77-мо на 74-то място.
"Когато сте под средната стойност на индекса (50 пункта), това означава, че има системни или дълбоки проблеми с корупцията. В последните 7 г. ние устойчиво се задържаме на това ниво. Липсва съществен напредък в борбата с корупцията", коментира изпълнителният директор на Асоциация "Прозрачност без граници" Калин Славов и обобщи: "Пациентът е в полубудна кома".
Като основни насоки за ограничаване на корупцията се посочват намаляването на "големите пари" в политиката и насърчаването на гражданското участие при взимането на решенията.
От страните от ЕС най-близко до България в индекса са Унгария и Румъния, които в последната година претърпяха сериозни критики по отношение на борбата с корупцията и правовия ред. "Тук трябва да отчетем, че не ние се качваме към тях, а те слизат към нас", коментира Славов.
"И тази година няма изненада. Промяната в позицията е възможна, единствено ако бъдат направени структурни реформи в институциите, които водят до промяна в обществените отношения", коментира политологът Огнян Минчев, председател на Управителния съвет на "Прозрачност без граници".
Както обикновено скандинавските държави са на върха на класацията – първа е Дания, следвана от Финландия и Швеция. Швейцария заема четвъртото място.
В сравнение между България и другите европейски страни се вижда не само липсата на развитие, но е налице тенденция на сериозно изоставане. Разликата е особено видима на фона на положителния тренд в държавите от Централна и Източна Европа, коментира Калин Славов.
Италия и Гърция регистрират голям напредък от 2012 г. досега – и в двете държави има конкретни подобрения, включително приемане на антикорупционни закони в Италия и създаването на антикорупционни агенции и в двете държави.
Повечето посткомунистически държави обаче имат проблеми с ефективното справяне с корупцията, отбелязват авторите, като дават за пример отслабването на съдебната система в Унгария, Полша и Румъния, както и скандалите с чешкия премиер. Сред държавите с най-голям напредък са и Естония, която от 2012 г. досега покачва индекса си с 10 пункта, до 74 и Чехия, която се покачва до 54 пункта.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
13848
2
23.01 2020 в 11:37
Корупцията е Италия е на предполагаема стойност, колкото корупцията във останалата част от Европа.
Румъния също ни води в това отношение. Обратното може да твърди само човек, който никога не е стъпвал извън България!
12107
1
23.01 2020 в 11:31
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара