Много хора са се облагодетелсвали от отчуждителни процедури и земеделските субсидии и са станали богати. Тази теза е издигнал премиерът Бойко Бориов на последното правителствено заседание в коментар за спестяванията на българите, става ясно от публикуваната днес стенограма.
„Доверието в банковата система е голямо и всеки, който продаде къща, вила, нива, а да не говорим, че сега стотици милиони даваме за отчуждителни процедури по магистрали, всъщност ние много хора направихме богати – пречиствателни станции, жп линии, субсидиите в земеделието са огромни пари. С една дума, банката, веднъж, е стабилна институция, второ, лихвите са големи. В началото на кризата това е сигурност, в края на кризата това вече е мързел. Свикваш, всеки месец отиваш и си взимаш лихвичката и колкото – толкова. Майката, голямата сума, си седи в банката. Но в същото време, когато попиташ тези хора навън, те казват: Бедни сме, ужасно мизерстваме. А в същото време имат влог от 100, 200 или 50, 40, 30 хиляди лева. Така че, донякъде високите лихви, лихварството е точната дума, това е най-мързеливото нещо, то е най-непродуктивното“, казва Борисов.
Според премиера хората не искат да рискуват средствата си и прадпочитат да ги оставят на депозит в банката, която им гарантира сигурност. „И като го питаш на улицата как се чувства, той вика – зле се чувствам, беден съм. А в същото време, ако видите средно статистически, ние сме сигурно на първите места в Европа по брой на собствени жилища, по брой на собствени вили, по брой на собствени моторни превозни средства или каквото и да било. От една страна сме най-бедните, но ако дадем реалните данни – сигурно няма да е така“, продължава премиерът.
Констатациите на премиера идват след изнесени от министъра на финансите данни. Според тях за 2011 година българското население е спестило почти 4 млрд. лева, като само за месец декември домакинствата са спестили 768 млн. лв. По този показател 2011 г. в сравнение с последните десет години спестяванията в България са на рекордно ниво.
В сравнение с предишни години спестяванията са били средно по около 2.5-3 милиарда лева. В същото време се забелязва и процес, в който предишни заеми се изплащат по-бързо, отколкото са били сроковете. „Изглежда, че в населението всъщност има доста голям финансов ресурс. Пак казвам: рекорд – по-големи спестявания от 2005, 2006, 2007, 2008 години“, казва Дянков.
Вицепремиерът предлага да се намерят „социални или икономически политики“, за да може да се работи с този голям ресурс.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
03.02 2012 в 18:28
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
03.02 2012 в 16:50
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара