Правителството одобри днес проект за инвестиционен разход „Модернизация на танк Т-72 за нуждите на танковите формирования от Сухопътни войски”. В съобщението на правителството не е записана прогнозната стойност на проекта. По информация на OFFNews стойността на модернизацията ще надхвърли 50 млн. лв и може да достигне 80 млн. лв.
По всяка вероятност за модернизацията няма да бъде обявена обществена поръчка. Това е възможно, тъй като на 16 септември правителството прие решение “за определяне наличие на основен интерес” за проекта. Три дни по-късно Красимир Каракачанов заяви, че до края на тази година ще започне модернизацията на 40 танка Т-72. Идеята е съветският основен боен танк, чието производство започва през 1971 г. и все още продължава, да бъде модернизиран до нивото на Т-90. Това също трябва да бъде направено в България. Планирано е с модернизацията да се заемат заводи на държавния холдинг Терем, но това ще стане най вероятно по проект на израелска компания.
В началото на годината израелския консорциум Elbit предложи да ремонтира българските Т-72. Компанията има опит при модернизация на съветския танк в няколко държави, сред които Азербайджан и Казахстан. Интерес към проекта има и друга израелска компания - Rafael.
Докато тръгне проекта за модернизация на Т-72, МО ремонтира заводски 13 танка Т-72 за над 5 милиона и 140 хиляди лева.
На ниво Т-90, ама не точно
Министерството на отбраната е публикувало на сайта си само техническа спецификация за проекта. От изискванията се разбира, че модернизация ще бъде направена на системата за стрелба и на комуникационното оборудване, но не и на двигатели и ходова част. Предвижда се сериозна дигитализация на системата за управление на огъня, както и на комуникационната техника по стандартите на НАТО.
Танковете остават основополагаща единица, върху която се формира бойната мощ на формированията на Сухопътните войски, се казва в мотивите за решението на МС. "Като основно средство за поразяване на противниковите танкове и бойни бронирани машини, те трябва да притежават способности за привеждане в готовност в кратък срок, точност, далекобойност, подобрена мобилност, живучест, оперативна маскировка и автономност. С реализацията на проекта се цели преодоляването на технологичното изоставане на танковите формирования по отношение на системите за управление на огъня, защитеност на комуникациите и ситуационната осведоменост. Чрез него също така ще се постигне оперативна съвместимост на силите и средствата както в национален, така и в съюзен формат. Това от своя страна ще доведе до изпълнение на поетите съюзни ангажименти на България по отношение на колективната система за сигурност", се казва още в съобщението на МС.
В същото време основният проект за модернизация на Сухопътни войски - за купуването бойни машини за пехотата, буксува и вероятно ще остане за следващия кабинет. Машините трябва да са поне 150, от които 90 бойни, а останалите обслужващи. Изборът е между две компании, достигнали до финала. Това са базираната в Швейцария международна фирма GDELS и финландската Патриа. Държавата се е приготвила да плати 1.24 милиарда лева без ДДС за 10 г., като плащанията трябва да са по 100 млн. лв. годишно. И двете оферти превишават тази сума.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)