"В този си вид Законът за офшорките е непрецизен, дори калпав. Нуждаем се от време до октомври, за да го коригираме" (Закона за икономическите и финансовите отношения с дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, свързаните с тях лица и техните действителни собственици, известен като Закона за офшорките беше приет миналата година от 42-то Народно събрание).
Това коментира Петър Славов от Реформаторския блок по повод приетите днес промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи.
Парламентът гласува предложение на Реформаторския блок, с ще се отложат с 5 месеца разпоредбите, според които на глоба подлежат чуждестранни и офшорни компании, които притежават земеделска земя в България.
Влизането в сила на разпоредбата в закона, предвиждаща налагането на глобите, беше отложено за месец октомври 2015 г, докогато трябва да се намери трайно разрешение на проблема, уточниха от Реформаторския блок.
Славов изтъкна два основни проблема в подкрепа на предложението на реформаторите:
"В сегашният си вид, законът ще санкционира инвестиции от страни извън ЕС като Япония, Австралия, Канада и др., които чрез българско дъщерно дружество са решили да инвестират в земеделски земи в България. Става дума за дружества, регулирани от българските власти, които плащат данъци в държавата;
В т.нар. Закон за офшорките, прокаран от ДПС, е предвидена вратичка за офшорните компании. Същевременно ще се санкционират „бели“ компании с ясни собственици, които по законовия ред са направили големи инвестиции в България."
От трибуната Славов отбелязва, че разпоредбата на закона, предвиждаща налагането на санкции и приета от 42-то Народно събрание е непрецизна, дори калпава и изнесе данни, според които само за един месец след приемането на разпоредбата за налагане на санкции след 1 май санкции, оборотът на Българската фондова борса е спаднал със 75%.
Според него корекциите са важни и за всички онези собственици на земеделска земя, които искат да я продадат на реална цена, а не на сегашния сринат пазар.
В своите мотиви депутатите отбелязват, че удължаването на срока е с цел осигуряване на възможност за предприемане на адекватни промени на текстове в закона, станали причина за започване на наказателна процедура срещу България от страна на Европейската комисия.
Предложената промяна е изготвена, за да се предотврати прогонването на и без това малкото на брой чуждестранни инвеститори в областта на земеделието в България, за да не се ограничава интереса на чужди граждани на нови инвестиции от страна на граждани, които не са членове на ЕС, и закриването на стотици работни места, уточняват от РБ.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
24.04 2015 в 22:56
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара