Европейските избори през 2024 ще бъдат най-значимите от края на 70-те години насам. На тези избори ще бъдат решавани много съществени неща, коментира политологът Огнян Минчев в интервю за БНР.
Според него за първи път от десетилетия насам няма ляво-центристки консенсус в Европейския парламент, към който да се присъедини умерената десница от ЕНП.
Европа е политически разделена и това ще бъде много оспорвано състезание за контрол върху ЕП. Предстои сериозен ръст на по-радикалната дясна политика, прогнозира политологът.
През дълъг период от време християндемократическата десница подкрепяше основните прогресистки политики на ЕС в областта на миграцията, зелената политика и някои основни социални ценности, свързани с по-либерално отношение към общности и човешки права, припомни той.
"С течение на времето се натрупаха напрежения в повечето европейски страни, свързани с хегемонното практикуване на тези политики. Популистката дясна периферия на Европа започна да се мобилизира и разраства през последното десетилетие. На тези избори през юни ще видим една доста разраснала се крайна, популистка десница, която ще постави във фокуса на своята кампания алтернативни ценности и политики на ЕС", смята Минчев.
ЕНП ще трябва да решава дали да мине малко по-надясно и да си партнира с по-умерени политически фракции от десните семейства, или да остане част от ляво-либералния консенсус, който досега доминира европейската политика, посочи той.
"Защото колкото по-консенсусна е ЕНП с левите и центристките сили в Европа, толкова по-голямо пространство се открива за десния популизъм, а това е опасно. Десният популизъм не е просто застъпник за определени ценности. Десният популизъм на практика иска ренационализация на значителна част от европейските политики, което ще постави под въпрос и самата конструкция на ЕС. Това е основният проблем", подчерта политологът.
В Европа има мълчаливо мнозинство за ограничаване на миграцията, подчерта политологът. По думите му, зелени политики се водят в целия свят, но в Европа Зелената сделка е въвела определени стандарти, които са изправили срещу европейското ръководство редица слоеве от обществото.
Във връзка с вътрешнополитическия климат у нас Огнян Минчев коментира, че дори управляващите да постигнат споразумение помежду си, "то ще е доста крехко и кампанията за Европейския парламент ще бъде изпитание за единството на тези две доста раздалечени една от друга политически формации".
Ако се формира правителство обаче, то по-скоро ще оцелее в предизвикателствата на тази кампания, предполага политологът.
"България се намира в уникална ситуация и трябва много добре да осмисли и преосмисли своя национален интерес и средствата за защита на този национален интерес. Ние не сме влезли в НАТО и ЕС, за да се срамуваме от това, а иначе по стар навик да си обичаме Русия. Бидейки член на европейската и атлантическата общност, най-естествената позиция и политика на България е да се опита да максимизира ползите от своето членство и в двете организации", коментира Огнян Минчев.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)