Забавени и нагласени обществени поръчки, така че да бъдат спечелени в полза на определени участници - това са част от констатациите, които са направени в доклада за състоянието на министерствата. Служебният премиер Огнян Герджиков обяви, че съществените нарушения са в Министерството на отбраната, МВР и Агенция "Пътна инфраструктура".
Несъществени нарушения са открити в поръчките при едва девет министерства – Министерството на финансите, Министерството на транспорта информационните технологии и съобщенията, Министерството на младежта и спорта, Министерството на околната среда и водите, Министерството на земеделието и храните, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на образованието и науката, Министерството на туризма и Министерството на енергетиката. Тези нарушения не са се отразили на законността на поръчките.
Първенец в нарушенията е военното министерство, където нарушения имало в 45 от общо 82 поръчки.
Във военното министерство за 2016 година са проведени 113 процедура за възлагане на обществени поръчки, от тях са прекратени 31. Останалите 82 са за доставки на стоки и услуги, които са приключили с подписани договори. Анализът показал нарушения в 45 от поръчките.
В 9 от процедурите имало индикатори за измама и други сериозни нарушения, като те са прададени на Военната прокуратура. Останалите 36 процедури са изпратени по компетентност на Агенцията за държавна и финансова инспекция.
Според доклада, който се очаква да бъде публикуван в понеделник, в немалко от техническите задания са включвани условия и изисквани, които дават категорично предимство на един участник или необосновано ограничават участието на други участници.
В обществените поръчки на АПИ има нарушения в процедурата за избора на изпълнител за поддържане на участък от магистрала „Хемус“, поддържането на осветленията на тунелите „Витиня“, „Топли дол“, „Ечемишка“ и „Правешки хан“. Процедурите са проведени през 2015 г.
Има и установени нарушения в процедурата за поддръжка на участъци от магистралите „Тракия“ и „Марица“ и поддържането на тунела „Траянови врата“.
Забавянето на процедури в земеделското министерство и в МВР могат да доведат до санкции от страна на Европейската комисия, се посочва в доклада. Това са процедурите за изготвяне на последваща оценка на програмата за развитие на селските райони. Неизпълнението може да доведе до риск от спиране на програмата от ЕК, се посочва в заключението.
В МВР са забавени обществените поръчки, свързани с отпуснатите от ЕК пари за охрана на границата. „Това поставя в риск усвояването на средствата и евентуална наказателна процедура от страна на ЕК“, се посочва още в доклада.
Проблеми са отчетени в Агенцията за насърчаване на малките и средни предприятия, Министерството на здравеопазването и Агенцията по вписванията.
Герджиков каза, че е разпоредил проверките да продължат, а обществените поръчки, които предстои да бъдат проведени, да са съобразени със закона.
Пълният одитен доклад ще бъде публикуван в понеделник.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
13277
3
17.02 2017 в 10:00
тоя гол охлюв от ндсв да не се занимава с това, което не му е работа!
сметна палата , прокуратура, съд, затвор е пътека за огромна част от "политиците през последните 27 години
ама никой не ги вкарва в пътя :(
да измисли как да не се гласува и с машина и с бюлетина
може да се окаже, че има много повече "действителни гласове" от броя избиратели :)
16008
2
17.02 2017 в 09:20
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват