Даниел Лорер заедно с румънски и гръцки евродепутати предложиха да се премахне контролът по сухопътните граници между България, Гърция и Румъния, съобщиха от пресцентъра на ПП.
Балканските политици написаха съвместно писмо до гръцкия министър на имиграцията и убежищата Димитрис Кайридис.
В писмото българският депутат Даниел Лорер, румънските евродепутати Дачиан Чолош и Влад Георге и гръцкият евродепутат Георгиос Кирцос настояват Кайридис да отправи предложението по време на неформалната среща на министрите на правосъдието и вътрешните работи на ЕС, която ще се проведе днес, 25 януари.
В съвместното писмо четиримата високопоставени политици представиха на вниманието на министър Димитрис Кайридис няколко аргумента за бързото премахване на контрола по границите:
• На първо място, от 2011 г. Европейската комисия систематично повтаря, че България и Румъния са готови за пълноправно присъединява към Шенген;
• Второ, Европейският парламент издаде множество резолюции и доклади, подкрепени с абсолютно мнозинство от Камарата, с които призовава за пълно присъединяване към Шенген;
• На трето място, представители на гръцкия туризъм и ХОРЕКА сектора настояват за премахване на контрола по сухопътните граници, за да се улесни пътуването на румънски и български туристи към Гърция. Това би било важен фактор за икономическото развитие на страната, особено в северните части на Гърция, при условие че сухопътната граница бъде напълно отворена преди летния сезон;
• Четвърто, в момента контролът на сухопътните граници между трите страни, които официално са в Шенгенското пространство, все още носи огромни загуби на транспортните компании и туристите по отношение на пътни разходи, финансови загуби и време. Това е фактор, който не може да бъде пренебрегнат в контекста на икономическата криза и безпрецедентна инфлация.
• Пето, махането на граничния контрол, незабавно би подобрило екологичните параметри на въпросните зони, като по този начин би допринесло и за целта на ЕС за намаляване на вредните емисии и замърсяването на въздуха.
Четиримата политици смятат, че "бързото и решително прилагане на предложението ще увеличи съществуващото взаимно доверие между трите държави членки и ще повиши ефективността на сътрудничеството в рамките на ЕС. Предложението отговаря на нуждите на гражданите и е тяхна отговорност да преодолеят трудностите и да осигурят на гражданите на трите страни максимални ползи, основани на добросъседски отношения.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2550
2
25.01 2024 в 13:15
100
1
25.01 2024 в 13:05
Освен най-общо за трите икономики ще е добре в частност и за туризма, което пък е от пряк интерес за доста от нас (ジ)
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара