Министерският съвет прие Националната здравна карта. За създаване на такава се говори от 2003 г. В нея ще е включен анализ на досега на всеки пациент със здравната система през последните три години, какъвто до момента не е правен.
Това обяви здравният министър Петър Москов.
Целта е показателите да се приближат до европейските такива. Това беше и предварителното условие за получаване на европейски пари за здравеопазване, допълни Москов.
Националната здравна карта определя какъв е необходимият брой болнични легла. На базата на това Здравната каса вече ще може да избира с кои болници да сключва договори.
Болничните легла са с 3000 повече от необходимото, става ясно от Националната здравна карта - в момента те са 38 284 при установена необходимост от 35 855 легла - 4,9 на 1000 души.
Анализът показва недостиг на педиатрични легла, относително оптимална осигуреност с интензивни и акушеро-гинекологични легла и излишък на терапевтични и хирургични легла.
Част от излишните легла обаче няма да бъдат закрити, а вместо това ще бъдат преобразувани в легла за продължаващо лечение.
За дългосрочни грижи и продължително лечение са планирани 6588, което надвишава сега съществуващите.
Според Националната здравна карта не достигат над 470 лични лекари. Планирани са за първи път и потребностите от медицински сестри - 10 805.
Лекари вече се обявиха против евентуалното съкращаване на легла в болниците. Здравният министър обаче увери, че болници няма да се закриват.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Момче и момиче са открити мъртви в жилище в Благоевград
Мениджър в схемата BETL: Ние също сме жертви на измамата, страхуваме се за живота си
Пътници вървяха пеша по релсите на новооткритото метро в Солун заради инцидент (видео)
Спас Малинов, който оцеля от лавината, погубила 11 души