„Това, което планираме, е регионалните съвети да имат право да избират проекти, които имат по-широк мащаб, а не са само за конкретно населено място. Такива, които имат за цел да решат по-мащабен проблем на ниво област, а защо не и цял район. Целта е да получим едни интегрирани проекти, а не да се направи единствено енергийна ефективност на една сграда или ремонт на даден обект“. Това коментира днес Цветелина Атанасова, заместник главен директор на Главна дирекция „Стратегическо планиране и програми за регионално развитие“ към МРРБ на форума „Създаване на възможности за младите“, организиран от Национална младежка конференция.
По време на срещата бяха дискутирани професионалното образование и обучение, което да осигури възможности за работа на младежи в градовете и селските райони.
Основна цел на новия подход в регионалната политика е създаването на модел на планиране, който ще отчита нуждите на хората и който на принципа „отдолу-нагоре“ ще може да генерира проектни идеи, които в своята цялост да решават комплексно проблеми на по-голяма част от територията на страната, обясни още Атанасова.
В рамките на предложения нов интегриран териториален подход се предвижда всички населени места да бъдат с осигурен достъп до ресурси. В това число попадат и малките населени места, като стремежът е намаляване на дисбалансите, които съществуват в момента. Целта на тази инициатива е да няма непокрито място в България и така наречените „бели петна“, които нямат достъп до финансиране от европейските фондове, да изчезнат.
По този начин ще се подобри качеството на живот и ще се създадат условия за развитие на младите и образовани хора чрез създаване на благоприятни условия за училищно и университетско образование, здравословен начин на живот, за тяхното професионално, социално и личностно реализиране. “Следващият програмен период ще целим много по-комплексен ефект от инвестициите. Това може да бъде постигнато чрез разработване на интегриран проект – такъв, който включва в себе си не само за ремонт и реконструкция на дадена сграда, а предвижда и допълващи „меки“ мерки в образование и създаване на работни места“, коментира още тя.
Цветелина Атанасова призова младежките организации да бъдат активни, като дадат своето мнение по отношение на трудностите и проблемите в своите населени места, за да могат да бъдат търсени съвместни решения за тяхното разрешаване.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург