Христо Иванов: Радев трябва да има алтернатива на Главчев. Смяната на Рая Назарян е тактически въпрос

За съжаление се провалих със съдебната реформа, заяви подалият оставка лидер на "Да, България"

Ружа Райчева 02 август 2024 в 09:25 7747 3

Лидерът на

Снимка БГНЕС/Антон Станков

Христо Иванов в парламента

Подалият оставка лидер на "Да, България" Христо Иванов заяви, че се е провалил в усилията си за съдебна реформа и че се е оттеглил от оперативната политика, защото "има за какво да носи отговорност". Той определи възможната смяна на Рая Назарян като председдател на парламента като "тактически въпрос", така че президентът Румен Радев да има алтернатива при избора на служебен премиер. 

В ефира на bTV той коментира промените в Конституцията, приети от мнозинството ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, които Конституционният съд отмени. "За съжаление аз се провалих по тази пътека, затова и напуснах оперативната политика и си подадох оставка, понесох си отговорността. Няма съмнение, че има за какво да нося отговорност, но въпросът е каква е алтернативата", каза Христо Иванов.

Той коментира твърденията на Пеевски, че е участвал в опит за "преврат" заедно с Румен Радев и Ахмед Доган за сваляне на председателя на парламента Рая Назарян и избиране на друг, който впоследствие да стане служебен премиер - "по домовата книга" на Радев. Рая Назарян на свой ред заяви, че ако ѝ бъде предложено да стане служебен премиер - ще откаже, а лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов - че ако тя бъде сменена, ще има "един много сърдит ГЕРБ".

Според Иванов има обективен видим интерес да се намери начин, ако се стигне до предсрочни избори, те да не бъдат правени от служебен кабинет, оглавяван от Главчев и с Калин Стоянов.

"За да стане това, някоя от позициите, от които президентът трябва да избира, трябва да бъде попълнена, за да има алтернатива на Главчев като кандидат за премиер. Това е в ръцете на парламента, как ще се случи е тактически въпрос", каза Христо Иванов.

Вчера той бе изслушан във временната парламентарна комисия относно твърдения, че се е срещал с изпълняващия функцията главен прокурор Борислав Сарафов, "за да упражнява влияние по конкретни дела". Пред комисията Христо Иванов категорично отрече, а тази сутрин пред bTV той уточни, че се е срещал със Сарафов около 5 пъти.

Срещите са се провели на "неутрална територия в една академична институция". По думите на Христо Иванов целта е била да се потърси възможност да бъде убедена прокуратурата да подкрепи визия за своето реформиране

"В началото Сарафов даваше доста смели обещания и заявки, че иска да бъде реформатор и да променя нещата, в момента това е забравено. Това, че нашите сили на статуквото избраха да продължават постарому, ще се окаже огромна глупост, но цената ще я платим всички", разказа той и допълни, че такива разговори не са водени с бившия главен прокурор Иван Гешев.

Според Христо Иванов Сарафов е бил изключително притеснен след промените в Конституцията, че е загубил лостовете си за влияние и контрол надолу в йерархията на прокуратурата.

"Ако в началото са си мислели, че става въпрос за козметични промени, които ще им позволят да се поизбелят, към края те видяха, че става дума за нещо, което реално има ефект и са взели решение те да бъдат съборени" добави той.

Христо Иванов коментира и разрива между почетния лидер на ДПС Ахмед Доган и председателят на прогресивно намаляващата парламентарна група на ДПС Делян Пеевски. Според Иванов единствената разлика помежду им е, че Доган е "по-старата генерация на същата тенденция".

Подалият оставка лидер на "Да, България" заяви, че миналото лято Делян Пеевски е бил "силно загрижен" за интересите на председателя на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков, чийто мандат е свършвал. Освен това Пеевски няколко пъти повдигал въпроса за Чолаков, от което станало ясно, че поддържат близка комуникация.

"Първо искаше председателите на ВКС и ВАС да могат да бъдат избирани за втори мандат. Убедихме Пеевски да се откаже от това настояване. След това сюжетът продължи с въпроса дали Георги Чолаков може да бъде излъчен за кандидат за конституционен съдия. Когато стана ясно, че наша страна няма да бъде подкрепен, започнаха въпросите за възможностите да бъде нотариус. Пеевски беше загрижен какво ще стане, ако във ВАС останат само тези с парите - че няма да има контрол и политическо влияние. Спомена две имена, които поддържаха комуникацията с Чолаков- адвокат Веселин Димитров и Милински, заяви Христо Иванов и добави, че Георги Чолаков е изключително влиятелен във Висшия съдебен съвет (ВСС).

    Ружа Райчева

    Ружа Райчева завършва "Политически мениджмънт и консултиране" в СУ "Св. Климент Охридски" през 2023 г. Преди това се е занимавала с класическа музика и театър. Интересува се от вътрешна политика, медии, култура и международни отношения. Присъединява се към екипа на OFFNews през април 2021 г.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    1000

    3

    gun

    02.08 2024 в 10:10

    IP,
    Човек, като единица, обикновено не е склонен към промяна,напротив, защото си е създал зона на комфорт и не му се излиза оттам. Обществото обаче се променя безусловно по свои си социални и цивилизационни закони, които обикновено влизат в противоречие с горното. И именно за да свърже горните две противоречия, е нужен ЛИДЕР, който да убеди отделните човеци в необходимостта от промяна, която обикновено е болезнена. За съжаление ние или нямаме лидери, или те не са способни да ни убедят. Чакам ги, защото те са движещата сила на обществените промени.

    17444

    2

    мнение от IP

    02.08 2024 в 09:57

    "Не съм единодушен", както казваше многоуважаемият Тони Филипов, д-р. Христо Иванов изглежда се е отказал да търси съмишленици в обществото и върви по пътя на ходове, с които да постигне нещо. Може и да е прав, а може и да не е. Ако неприемащите никакво общуване със статуквото и тези, които се надяват, че то ще се променя по необходимост се обединят, може да се окаже, че все пак в българското общество има сила и желание за промяна. Съжалявам, че никой не се обръща към 3 милиона негласуващи българи. Може 1 милион да имат "особена" представа за държавата. Но пък може останалите 2 милиона да имат нужда от модерна правова държава, в която да спорят либерали и консерватори.

    1000

    1

    gun

    02.08 2024 в 09:35

    За мен единственото смислено нещо от "реформата" беше оставянето да действа Народното събрание, докато се проведат изборите - това лишава от безконтролност президента и дава възможност за контрол и за приемане на закони. Друг е въпросът, че последното не се прави. Глупаво беше да се ограничава изборът на министър-председател - все пак не винаги Радев ще е президент и е глупаво следващият например да е длъжен да избира председателя на едно провалено Народно събрание и на една провалена управляваща партия. Без да съм юрист, си мисля, че бухалката на прокурорите може да бъде ограничена, като просто се разшири възможността всяко прокурорско постановление да бъде обжалвано пред съда. Вижда ми се просто и разумно.
     
    X

    Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите