Има ли открит "черноморски фронт" срещу Русия? Този въпрос отправи към служебното правителство бившият депутат от ГЕРБ Валентин Радев. На съвместна пресконференция с бившия военен министър Николай Ненчев в централата на БЗНС той отправи поредица въпроси към служебния министър на отбраната Стефан Янев. Поводът е решение на министрите на отбраната на НАТО за увеличаване на военното присъствие в Черно море.
"В крайна сметка какво се случва в Черно море? Няма да забравя думите на премиера - той говореше тогава, иска Черно море да е зона на сигурност, и че няма да открие черноморски фронт срещу Русия. Сега ще откриваме ли такъв фронт, няма ли да откриваме, ще ни е приятно ли на българите да отиваме, тогава се смееха на неговите думи - като отиваме в Черно море на плажа да сме под дулата на Русия и някакви други дула", каза Валентин Радев.
Двамата с Ненчев поставиха и въпроса кой е дал мандат и е упълномощил служебния министър Янев на срещата на министрите в Брюксел да дава съгласието си НАТО да увеличи флотилията в Черно море.
В неделя Валентин Радев и Николай Ненчев дадоха да се разбере, че отговорът за увеличаването на военното присъствие се дължи, както от президента Румен Радев, така и от служебния премиер Огнян Герджиков и от лидера на БСП Корнелия Нинова.
Ненчев попита дали военният министър Янев е получил мандат от президента, за да преговаря за разполагане на постоянна морска група в акваторията на Черно море. Той припомни, че по време на предизборната кампания за президент Румен Радев е акцентирал върху балансираната политика с Русия. "Същият този президент, който се застъпва за отпадането на санкциите срещу Русия - дали от него е получил мандат служебният министър", попита Ненчев.
"Любопитен съм дали е коментиран въпросът с изграждането на този координационен команден център, за който ние настоявахме да бъде във Варна. Дали служебният министър на отбраната е отстоявал подобни позиции и дали е дал съгласието си. Питам съвсем откровено за пореден път - член ли е служебният министър на отбраната на БСП и съгласува ли своите позиции с г-жа Нинова", попита още ексминистърът.
"Дрънкането" на оръжия в близост до Русия беше тема, която преди година доведе до известни противоречия между експремиера Бойко Борисов с Ненчев и Даниел Митов. Тогава се заговори за създаването на обща флотилия с участието на България и Турция срещу руските сили, а Борисов заяви, че ако негови министри са поемали ангажименти от негово име "ще има проблем с тях". "Ще ги пратя на корабите да воюват те. Да видят колко е хубаво", закани се тогава Борисов, според когото създаването на флотилия и пращането ѝ при руските кораби е "пряко отиване към военен конфликт".
Притесненията на Борисов дойдоха след изказване на румънския президент Клаус Йоханис, който предложи за създаването на общ боен флот в Черно море.
В отговор на премиера пред депутатите от комисията по отбрана Ненчев заяви, че страната ни няма нужда от демилитаризиране на Черноморския регион и изложи аргументи за дисбаланса на силите, в който Русия разполага с около 245 бойни спомагателни кораба и 6 подводници срещу нашите сили, които нямат нито една подводница.
Като реакция от левицата внесоха в парламента проекторешение, с което поискаха Черно море да бъде обявено за демитализирана зона, а лидерът на БСП Корнелия Нинова обясни, че "протяга ръка" към тезата на Борисов за това Чeрно море да не се превръща в конфликтна зона.
В темата беше въвлечен и президентът Росен Плевнелиев. След изказването на Борисов през лятото на 2016 г. той и военният министър отидоха на среща с държавния глава, за да изяснят позиции. Плевнелиев тогава потвърди, че е имало подобно предложение от страна на Румъния. „Да, Румъния е повдигнала въпроса и за ново сътрудничество – това може да бъде инициатива само в рамките на формата на НАТО. Къде тук е сензацията и кое е новото? Няма кой и как да бъде изненадан“, обясни тогава президентът. Той обаче припомни в отбранителните концепции на НАТО и България Русия е посочена пряко като заплаха за сигурността в региона.
От своя страна Борисов поясни, че има граница, която не трябва да бъде минавана. „Флотилия по начина, по който беше предложена, е отхвърлена. Никой няма съмнения в нашите пронатовски и проевропейски позиции. Това трябва да е ясно. Винаги съм казвал, че ние сме миролюбива страна. Ние сме страна, която иска да стори, да се развива, да има спокойствие. Имаме една прекрасна черноморска ивица. Винаги съм казвал, че в Черно море искам да виждам платноходи, а не да се превръща в арена на военни действия“, заяви тогава той.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
10564
10
21.02 2017 в 16:55
23293
9
20.02 2017 в 13:06
23293
6
20.02 2017 в 00:03
Вече ставаше дума - откак Крим се върна в Русия, никакъв флот в Черно море, в никакъв състав, няма нито смисъл, нито значение. Боя на флота с брега, особено с този бряг, е с предизвестен, мигновен, и печален за флота край. Във военен смисъл, примерно от есента, Черно море е вътрешно за Русия море. След това, непокътнатия и Черноморски флот ще излезе в Средиземно море.
Ако някой от нашите пишман политици смята друго ...
42249
1
19.02 2017 в 21:44
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара