ГЕРБ, БСП, ДПС, Реформаторският блок и Патриотичният фронт влизат в парламента при избори сега. На прага на Народното събрание са АБВ, потенциална партия на Слави Трифонов, както и "Атака".
Това показват данните от проучване на "Галъп интернешънъл болкан", проведено от 13 до 19 май сред 819 пълнолетни българи чрез пряко интервю.
Близо 25% заявяват, че биха гласували за ГЕРБ, ако изборите се провеждат сега, а над 12% - за БСП. Над 5% обявяват, че ще гласуват за ДПС, близо 5% - за партиите на Реформаторския блок, а над 4% - за партиите на Патриотичния фронт. За АБВ са готови за гласуват 3%, а други 3% декларират, че биха гласували за формация на Слави Трифонов. Близо 3% е потенциалният електорат на "Атака", а 37% заявяват, че няма да отидат до урните.
Съотношението между основните две партии остава две към едно в полза на ГЕРБ. Хипотетична партия на Слави Трифонов има реалистични шансове да влезе в парламента, потенциалните гласове за Трифонов обаче са най-много сред най-младите – група с по-нестабилно електорално поведение. Идните месеци ще покажат от кои политически ниши идва подкрепата за Трифонов, но обикновено това са гласове извън твърдите електорати, предимно на хора, които не са гласували, или по-рядко гласуват, или пък са гласували за други формации, основаващи се на харизматичен лидер, отбелязват от "Галъп".
Интерес буди сравнително по-ниската от обичайното декларирана подкрепа за ДПС. Данните от следващите месеци ще покажат има ли спад при ДПС и на какво се дължи той, коментират социолозите.
През май 25% имат доверие в правителството, а 64% заявяват недоверие. 16% оценяват положително парламента, а 75% - отрицателно. 23% подкрепят президента, а 66% са на противоположното мнение.
Периодът на изследването е скоро след конгреса на БСП, оттеглянето на подкрепата на АБВ за кабинета и предложението на ДСБ за издигане на Росен Плевнелиев. Времето на сондажа обаче не обхваща изявлението на Росен Плевнелиев, че няма да се кандидатира за нов мандат. Последиците от всички тези събития тепърва ще оказват влияние върху общественото мнение, но по всичко личи, че засега в отношението към политически процес няма съществена динамика спрямо предишни месеци. Въпросът накъде върви България месец след месец дава около 20% оптимистични оценки и очаквания и 60% песимистични. През май 22% отговарят „към по-добро“, а 59% - „към по-лошо“.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
29585
8
01.06 2016 в 00:17
Хипотетично...
77927
6
29.05 2016 в 21:50
Смутолеви Оффнюз леко засрамено и се изчерви смутено...
13501
5
29.05 2016 в 21:21
Последни коментари
КТ ''Подкрепа'' предлага промяна на данъчна и осигурителна система
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
Влак прегази двама работници на релсите (обновена)
Влак прегази двама работници на релсите (обновена)
Гърция реже банковите такси, кара банки да строят училища и помага за жилищата