Все още не сме чули левите цели на новата партия на доскорошните служебни министри Кирил Петков и Асен Василев по отношение на малките и средни предприятия. Това коментира Станислав Младенов, експерт в Съвета по икономика на БСП-София.
Той припомни, че докато беше министър на икономиката в служебното правителство на президента Румен Радев, Кирил Петков трансформира безвъзмездните финансови средства, предназначени за помощ на малкия и среден бизнес, в заемен ресурс. По този начин намали риска в банковия сектор и направи услуга на едрия капитал, а това беше откровено дясна политика.
"Наистина не виждам как с десни политики ще постигнат леви цели. Все пак, до момента взимаха само десни мерки и нямаше никакви леви решения. Доста странна заявка е това. Избирателите трябва да са напълно наясно, че новият проект на Петков и Василев е типично десен. Досега от двамата бивши министри чувам само добри намерения за леви политики, намерения за някакъв нов социален либерализъм, може би капитализъм с човешко лице, но само това", коментира Младенов.
Експертът добави, че би искал час по-скоро да чуе намеренията на Кирил Петков и на Асен Василев по отношение на Плана за възстановяване и устойчивост.
"България вече се бави с внасянето му в Европейската комисия. А следващото правителство би трябвало да завърши преговорите по него, ако настоящото служебно успее да го внесе. Намеренията на Атанас Пеканов да промени процента на заемите спрямо безвъзмездната финансова помощ в него са много добро решение. В случай, че новата партия на Кирил Петков и Асен Василев влезе в следващо управление какви ще бъдат целите и действията й по отношение на Плана за възстановяване и устойчивост? Много е важно да получим отговор на този въпрос още сега", каза той.
Станислав Младенов е категоричен, че диалогът и отговорността трябва да бъдат основните движещи сили за партиите, които ще получат доверието на гражданите и ще влязат в следващия парламент.
"Има една много важна тема в момента не само в България, но и в цяла Европа и това е енергетиката. Смятам, че всички политически сили трябва да седнат и да разговарят по нея. Защото България трябва да има национален консенсус в тази посока. Трябва да имаме дефиниция на понятието "енергийно беден". Трябва да имаме ясна позиция за кафявата енергия. Смятам, че за нашата страна 2035 година е прекалено кратък срок за приключване с кафявата енергия. Зелената сделка е много хубаво нещо. Но в стремежа си да направим енергетиката по-зелена, в един момент изключително много ще оскъпим самата енергия и Европа няма да бъде конкурентоспособна, тъй като цените на продуктите, които произвежда, рязко ще се повишат. Това е тема, която засяга и Плана за възстановяване и устойчивост, и бъдещето на страната ни - икономическо, социално и всякак. И тук трябва национален консенсус, който партиите са длъжни да постигнат. Предстоящата кампания е едно добро време за начало на този разговор", категоричен бе Станислав Младенов.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
14389
1
22.09 2021 в 12:20
Е, и?
Това не пречи и ваши избиратели да ги харесват!
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара