Финансирането на три нови национални програми в сферата на образованието в бюджета за 2023 г. подкрепи снощи Комисията по бюджети финанси към Народното събрание по предложение на бившия министър на образованието и настоящ председател на комисията по образование в НС Красимир Вълчев и депутати от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Те са на обща стойност 580 млн. лева и трябва да бъдат изпълнени в периода 2024-2026 г.
Първата е за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища. За нея се предвиждат 240 милиона лева.
Втората ще осигури изграждане и основен ремонт на спортни площадки и физкултурни салони в училищата, също за 240 милиона лева.
За саниране, ремонт и обзавеждане на студентски общежития се залагат 100 милиона лева.
"Очаквам предложението да получи подкрепа и в пленарна зала до края на седмицата, след което Министерството на образованието и науката ще разработи програмите и ще обяви процедури за кандидатстване от общините, училищата и държавните висши училища", коментира Вълчев и поясни, че програмата за физкултурните салони и спортни площадки е в значително по-голям размер от отпускания досега.
"Бюджетът ѝ условно ще позволи реновирането на над 1500 спортни площадки, изграждането на поне 100 нови физкултурни салона и основен ремонт на още толкова", изчисли той и напомни, че в над 300 училища липсват физкултурни салони, което прави невъзможно провеждането на часове по физическо възпитание и спорт в студените учебни дни.
Изграждането и надстрояването на училища е необходимо с цел преминаване към едносменен режим.
"Изследвания показват, че един час по-късно започване на учебните занятия чувствително повишава мотивацията за учене и образователните резултати на учениците, което няма как да се случи при двусменен режим - разяснява Вълчев. - Ако се качите сутрин преди 7:00 в градския транспорт в София, ще видите предимно ученици. С недоспали и отегчени лица. Недоспиването понижава способностите за учене и отблъсква учениците от училище."
Нови училищни сгради и допълнителни класни стаи са необходими не само в Столична, а и в още 65 общини.
Преминаването към едносменен режим ще позволи и осъществяването на повече допълнителни дейности в училищата, допълва Красимир Вълчев.
Относно програмата за общежитията той прогнозира, че с допълнителните 100 милиона лева ще могат да се направят цялостни ремонти и обновяване на 15 до 20 студентски общежития.
"Надяваме се, както и през 2020 година, Националното представителство на студентските съвети да предложи на МОН списък от студентските общежития за ремонт, в които това е най-належащо", посочва той.
"Програмите са насочени към проблемите на материалната база в системата на образованието, изискващи най-много ресурси за разрешаването им. Те няма да решат изцяло проблемите с двусменния режим, недостига на физкултурни салони, на места в детските градини и ясли и недобрите битови условия в студентските общежития, но ще се направи съществена крачка към преодоляването им и следващите години няма да са пропуснато време", заключава Вълчев.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)