България ще направи промени в Плана за възстановяване и устойчивост и ще го внесе отново в Европейската комисия.
Това обяви българският министър-председател Кирил Петков след срещата си с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Брюксел. Премиерът подчерта, че основната задача е да се премахне корупцията, защото тя е една от големите спирачки пред това заложеното в документа да бъде изпълнено успешно. Планът за възстановяване и устойчивост би гарантирал на страната ни средства, равняващи се на близо 10% от БВП, но, за да бъдат напълно усвоени средствата, корупционните схеми трябва да бъдат стопирани. И тези практика трябва да бъдат унищожени не само по отношение на евросредствата, а по отношение на цялата икономика. Министър-председателят подчерта, че дори преработването на документа да отнеме две или три седмици, по-важното е работата по него да бъде свършена прецизно, за да се гарантира използването на средствата по най-добрия целеви начин.
Министър-председателят за пореден път подчерта, че мораториумът върху цените на електрическата и топлоенергията е временна мярка, която ще даде възможност на правителството да направи пълен анализ на системата. Петков беше категоричен, че режим на тока няма да има.
Друг акцент в разговорите на българския премиер с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен беше ковид пандемията.
Министър-председателят подчерта, че основната задача пред страната ни е спешното ускоряване на нивото на ваксинация. Премиерът е бил информиран, че новата вълна на заразата се очаква в рамките на месец. Новото правителство ще започне мощна информационна кампания. Целта – да бъде създаден авторитет, на който хората да се доверяват. Така основният източник на информация за болестта да бъдат специалистите, а не фалшивите новини, разпространявани от различни сайтове. Предстои създаването на работни групи, с участието на различни медицински специалисти. Тяхната основна задача ще бъде разяснението за ефекта от ваксините върху хора, страдащи от специфични и хронични заболявания.
Петков подчерта, че е от голямо значение реториката по отношение на Република Северна Македония да бъде обърната, като се наблегне върху позитивите, а не само върху негативите. Той акцентира върху добросъседството и диалога, наред със защитата на националния ни интерес. Петков посочи необходимостта и плюсовете от общ културен календар, развитие на съвместни бизнес проекти и инфраструктурната свързаност.
Чрез създаването на работни групи основните параметри в тези насоки ще бъдат очертани и анализирани. Премиерът заяви, че още с встъпването в длъжност на новия премиер на Република Северна Македония, той ще поиска среща, за да бъдат уточнени работните групи.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)