България е участвала в консултациите за мира в Украйна, проведени в Джеда, Саудитска Арабия, става ясно от съобщение на сайта на Външно министерство.
Министерството не посочва кой е бил нашият представител. Срещата в Джеда е била на ниво съветници по национална сигурност и политически съветници. Участие са взели страните от Г-7, ЕС, Украйна и страни партньори. Нашето участие е било както онлайн, така и присъствено.
В този формат консултации се провеждат за трети път, като първите два кръга бяха в Хирошима, Япония през май 2023 г. и в Копенхаген, Дания (през юни 2024 г.).
България е изразила позиции и се е съгласила с общите заключения, става още ясно от съобщението, което гласи:
Пътят към мира в Украйна минава през възстановяване на спазването на Устава на ООН и международното право. Около това заключение се обединиха страните, участващи в консултациите по основните принципи за постигане на мир, проведени в Джеда, Кралство Саудитска Арабия, на равнище съветници по национална сигурност и политически съветници. Срещата е продължение на предходните дискусии във формат Г-7, ЕС, Украйна и страни-партньори, проведени в Хирошима (19-21 май 2023 г.) и Копенхаген (24 юни 2023 г.).
България участва за първи път в този формат както виртуално, така и на място в Джеда. Включването на страната ни е признание за ясната и последователна политика на правителството в подкрепа на независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна в международно признатите й граници, както и неотменимия ангажимент за търсене на мирно решение на започната от Русия непредизвикана война срещу народа на Украйна.
От българска страна бе подчертано, че възможно най-широкото международно сътрудничество е необходима предпоставка за спиране на военните действия, както и за предотвратяване на стагнация на конфликта във вреда на международното право, международната и регионалната сигурност. Страната ни е готова да работи активно в рамките на Формулата за мир.
България осъжда решението на Москва да се оттегли от т.нар. Зърнена сделка, като използва продоволствената сигурност и хранителните доставки като оръжие за постигане на имперски амбиции. Целенасоченото разрушаване на цивилна инфраструктура, включително пристанищни съоръжения по река Дунав, създава сериозен риск от ескалация в региона. Навлизането на руски военни кораби в изключителната икономическа зона на черноморски държави, включително в тази на България, както и обявяването на предупредителни райони в тях, опасни за корабоплаване, е недопустимо и вреди на икономическите и финансовите интереси на страната ни и на българските граждани.
България остава ангажирана по различните опции за оказване на съдействие за износа на украинско зърно, вкл. през територията на страната, както и с оказването на допълнителна материална и техническа помощ на Киев, включително в области като възстановяване на енергийната система и екологичната сигурност.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България