Атанас Славов в подкаста: Сарафов трябва да отстъпи крачка назад, докато изчисти съмненията

Даниела Добрева 20 октомври 2024 в 13:00 3956 2

Атанас Славов

Атанас Славов е бивш правосъден министър в кабинета на Николай Денков. Кандидат-депутат от листата на "Продължаваме промяната-Демократична България". С него разговаряме за корупционните обвързаности на съдебната власт с подземния свят, за това какво липсва на правосъдието, за да бъде справедливо, избора на нов главен прокурор, Европейската прокуратура. 

Причината да няма осъдителни присъди по високите етажи на властта е, че нашата правосъдна система, особено в лицето на държавното обвинение, не работи ефективно. Самият факт, че има толкова много публично известни свидетелства за корупция, търговия с влияние, за купен вот - нещо, което в момента се случва и е в разгара си, означава, на първо място, че прокуратурата не си е свършила работата да установи извършителите, да доведе процеса до успешен край пред съда, да събере онези доказателства, които могат да издържат пред съд. На второ място, означава, че сегменти от съдебната система, самите съдилища не работят ефективно, коментира Атанас Славов.

Той направи препратка към вече отмененото специализирано правосъдие - постижение е, че все пак беше закрита тази девиация в правосъдието. 

"Като направихме анализ на присъдите в това специализирано звено на окръжно и на апелативно ниво, видяхме, че повечето са леки присъди. Че има много условно осъдени. Т.е. уж онези органи, които по дефиниция трябваше да се борят с тежката престъпност и с корупцията, не работеха ефективно. Това означава, че съдебната реформа в различните й аспекти трябва да продължи. Това се очаква от българските граждани", изтъкна Славов.

По думите му Конституционният съд е отменил ядрото на конституционната реформа, което повдига много въпроси. Но най-разочароващото в случая е, че уважавани професионалисти, конституционни съдии са избрали да оставят в основния закон духа на бившия главен прокурор Никола Филчев от 2003 г. На практика се оказало, че ролята и функциите на прокуратурата са по-скъпоценни за нашата държава, отколкото независимостта на съда. И това се виждало за втори път в рамките на последните 10 г. 

"Чуваха се много мнения, че тези промени (в Конституцията) не били обсъдени, не били консултирани. Напротив, бяха обсъдени в професионалните среди, бяха консултирани, включително с конституционни съдии - и бивши, и настоящи. Но това не попречи на конституционните съдии в едни нови баланси след падането на редовното правителство да вземат решението, което взеха", допълни Славов.

По думите му конституционната реформа ще продължи - не защото няколко политически сили го искат, а защото българските граждани очакват справедливост, очакват хората по високите етажи на властта да носят отговорност. 

На въпрос дали това означава, че има "дупки" в законодателството, които не разрешават да се стигне до осъдителни присъди, Славов отговори, че става дума по-скоро за неправилно прилагане на законодателството. И даде пример от последните дни със СРС-тата за Джейхан Ибрямов от ДПС-Доган. Възможността за прилагане на СРС-та в този случай е приложена неправилно, което вероятно ще доведе до това информацията, събрана със СРС, да не е допустимо доказателство пред съда. И вероятно ще бъдат дисквалифицирани, смята Славов.

Има и други случаи, когато доказателствата са събрани неправилно, или са некачествено събрани и не издържат в съда, или съдът директно ги обявява за недопустими. 

"Едно дело може да се води така, че да бъде спечелено, но може да се води и така, че да бъде загубено. И някой път прокуратурата точно това прави - води делото по начин то да бъде загубено. Това е и един от големите проблеми на държавното обвинение", заключи бившият правосъден министър.

Очакванията на гражданската и професионалната общност по отношението на новия главен прокурор не са се оправдали с единствената номинация на Борислав Сарафов. Славов напомни, че миналата година, когато Сарафов бе избран за изпълняващ функциите на обвинител №1, се прие, че става дума за временно решение и е за кратко. Самият Сарафов даде в началото амбициозни обещания, говореше, че казусът "Осемте джуджета" ще бъде разплетен, че докато не се установят вините и отговорността на всички участвали държавни органи по този проблем, не може прокуратурата да се изчисти от негативния си образ, напомни Славов.

Но постепенно всичко утихна и остана без последствия, въпреки скандалните снимки на Сарафов с Петьо Еврото. 

"Изборът повдига много въпроси. Защо орган с изтекъл мандат, какъвто е ВСС, при реална конституционна забрана го прави. От трета страна - орган с намален състав. Пет членове на ВСС реално ги няма, подали са оставки, оттеглили са се. Считаме това за недопустимо, то не може да бъде подкрепено, а и в някакъв смисъл е обречено, защото няма как орган без никакъв публичен авторитет, да инвестира доверие в новите органи, които трябва да бъдат избрани", посочи Славов.

Като професионален интерес и защита на честта на пагона определи той желанието на сегашния правосъден министър Мария Павлова процедурата по избор на главен прокурор и председател на Върховния административен съд да продължи. И напомни, че Павлова беше заместник на Сарафов преди да влезе в състава на служебното правителство. Когато мандатът приключи, тя ще се върне в прокуратурата.

"Г-н Сарафов получи доверие на кредит първоначално - да започне някакви процеси. Една година по-късно не виждаме прокуратурата да е реформирана. Напротив, съмнения за тежки обвързаности и зависимости по казусите "Осемте джуджета" и (Мартин Божанов) Нотариуса остават нерешени", изтъкна той.

Нещо повече, съдия Владислава Цариградска, която стана жертва покрай Нотариуса, продължава да се чувства заплашена в професионален и личен план.

"Ние проверки много сме виждали от прокуратурата - и при предишното, и при сегашното ръководство. Но ако проверката не прерасне в досъдебно производство, което пък да прерасне в обвинение към конкретно лице, остава просто пиар", коментира Атанас Славов по повод обявената от Сарафов проверка, която ще нареди по случая.

Версията с мистичната фигура на Червения пират, обвинен, че пращал заплашителни писма на съдии, прокурори и други публично известни хора, според Славов звучи крайно неправдоподобно.

На въпрос дали вижда обвързаност на Сарафов по казуса с "Осемте джуджета", както бе казал, че тя е очевидна за предишния главен прокурор Иван Гешев, Славов обясни следното:

"По казуса с г-н Гешев и неговите обвързаности с тези кръгове излезе информация, самият и.ф. заяви публично преди моето изказване, че такава връзка е установена. Впоследствие в една справка на ГДБОП, публично оповестена и от Антикорупционния фонд, се съдържа подобна информация. Каква е била тази връзка, дали е форма на зависимост с изпълнение на поръчки, трябва съдът да установи... Да се надяваме, че съдът ще установи истината по този казус. Колкото до г-н Сарафов, на изслушването м.г. пред ВСС той се опита да даде някакво обяснение за снимките с Петьо Еврото. Честно да ви кажа, обяснението звучеше наивно. Едва ли не Гешев е организирал срещата с Еврото. Сарафов е отишъл на тази среща, но Гешев не се е появил. Затова само Сарафов и Еврото са на снимките... Едно е ясно - г-н Сарафов, а и не само той - и градският прокурор и други хора от прокуратурата и следствието, са имали добри отношения с Еврото, докато е бил в системата. А дали са имали отношения извън системата, дали са получавали някакви поръчки, дали са изпълнявали такива поръчки, дали са били в някаква зависимост от Петьо Петров, трябва да се установи по съдебен ред. Но самото съмнение, че има такава връзка, че е възможно един човек, освен чисто професионалните контакти да е имал и други нерегламентирани контакти, пораждащи съмнения за зависимост, означава, че няма да допринесе за доверието в органите на съдебната власт. Логичната стъпка в този случай е не само покрай избора за главен прокурор или за друг ръководител в системата е крачка назад. Докато се изчистят тези съмнения. Аз не мисля, че те са изчистени", заяви Славов.

Според него фигурата на разследващ главния прокурор е стъпка в правилната посока. Но е необходимо да има повече информация за работата му, защото иначе съществува риск да се загуби доверието в този механизъм. Така и разследващият прокурор ще усети подкрепа за работата си. Славов смята, че е редно да му се осигури и специална защита, особено на фона на заплахите към него. 

Какво мисли Атанас Славов за дейността на Европейската прокуратура и българските делегирани прокурори, както и за това какво очаква страната при следващ предсрочен парламентарен вот чуйте в подкаста.

Абонирайте се за канала на OFFNews в YouTube!

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Как се раждат снежинките?