Гражданското участие е процес, чрез който гражданските интереси, нужди и ценности се взимат под внимание при вземането на решения от властта. То е механизъм за ефективното прилагане на принципите на демократичното управление и за осъществяването на обществен контрол върху публичните политики.
Много организации, както и местната власт, работят от години за въвеждане на подобни механизми в София. През 2015 г. беше приложена методологията на Форум Гражданско Участие /ФГУ/ и Български център за нестопанско право /БЦНП/ за определяне на Индекса на гражданското участие в столицата. По време на обсъжданията бяха отправени редица препоръки към Столична община, част от които касаят необходимостта от приемане на нов, цялостен механизъм, който да гарантира провеждането на обективни и достъпни за всички обществени консултации.
Следвайки тези препоръки, екипът на БЦНП разработи проект на общински нормативен акт, който регламентира провеждането на обществени консултации на територията на Столична община. Целта е формирането на местните решения и политики чрез демократичен процес, който осигурява по-широкото включване на гражданите и гражданските организации, отчита гледните точки на всички заинтересовани страни и води до обосновани и обществено значими решения. Проектът на наредба предвижда това да се постигне, на първо място, чрез по-добро планиране на процеса на обществени консултации на възможно най-ранен етап и осигуряване на навременно и широко информиране на обществеността за предстоящите консултативни процеси. Наред с това, по най-важните и значими въпроси е заложено да се провеждат както писмени, в това число и онлайн, така и консултации на живо, за да се даде възможност на различните заинтересовани групи да изразят своето мнение и да се включат в търсенето най-доброто решение на проблемите, които ги засягат. Проектът включва задължително изпращане на обратна връзка и аргументирани отговори от страна на местната власт по отношение на постъпилите мнения и предложения от гражданите в хода на обществените консултации.
Разработеният проект на наредба бе подложен на обществено консултиране в рамките на повече от два месеца. В периода август - октомври бяха проведени предварителни писмени консултации и работни срещи, онлайн обсъждане на платформата Гласът ни /www.glasatni.bg / в продължение на повече от един месец, както и обществен форум на тема „Гражданско участие за София“. Във форума взеха участие различни заинтересовани страни, като сред дискутиращите темата бяха общински съветници; представители на общинската администрация, на райони и кметства; организации, работещи в сферата градската среда и екологията, на младежките, образователните, културните и социалните политики, както и заинтересовани от темата граждани и представители на бизнеса.
Изготвеният проект на наредба за провеждането на обществени консултации на територията на Столична община ще бъде представен на вниманието на местната власт. Тепърва пред общината и Столичния общински съвет стои въпросът как тази наредба ще се превърне в действащ механизъм за ефективно гражданско участие в столицата.
Инициативата е част от проект „София –модел за отворено управление“, който се изпълнява от Български център за нестопанско право с финансовата подкрепа на Столична община, Програма Европа, 2016 г.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
9402
1
20.02 2017 в 14:11
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара