"Ваксината срещу син език бе представена днес от Агенцията по безопасност на храните. По предварителна информация до дни трябва да започне и ваксинацията на животните.
Ваксинирането по план трябва да завърши в края на март", обяви изпълнителният директор на БАБХ Пламен Моллов на пресконференция за кампанията за превенция на "син език".
Ваксината е изработена във Франция, издадено е разрешение за нейното ползване в България. Пристига в България в опаковки по 10 тубички. Съпроводена е с всички сертификати, които са необходими и указания за прилагане на български език, каза Моллов. Процесът започва с тестово изпитване. След 72 часа се наблюдава реакцията на животните и след това се преминава към масова ваксинация.
На пресконференцията присъства и доставчика на ваксината срещу "син език" Огнян Донев. " Доставката на ваксини е на етапи. Работим с ваксината, която се прилага в Румъния", обяви бизнесменът. Все още няма нотификация от ЕК за употребата й, но от Агенцията за безопасност на храните се надяват скоро да я получат.
У нас съгласно системата за идентификация има 1 500 000 овце, а броят на говедата е около 600 000. За всички е осигурена ваксина срещу болестта "син език".
Животновъдите и фермерите все още са в неведение за началото на ваксинацията въпреки обещанията на Агенцията за безопасност на храните.
"До днешна дата няма подписани договори с частно практикуващите лекари, защото не се знае ценоразписът и колко ще се плати на тях за имунизацията. Те ще направят както миналата година и ще пламне цялата страна. За това е виновна държавата, която направи такава гилдия, която да извива ръцете. Все още сертификатът на тази ваксина не е достъпен до животновъдите. Все още имаме шанс да овладеем ситуацията, зависи за колко време ветеринарите ще си свършат работата. След 40 дни вече ще е късно", коментира пред БНР животновъдът Танчо Колев.
Бюджетът отдели за ваксината над 4,5 милиона лева, като половината от тях ще поеме Европейската комисия. Животновъдите в момента разчитат единствено на държавата за ваксините. Според вносители на ветеринарни продукти свободната продажба на ваксини срещу това заболяване е забранена, заради което и собствениците на ферми не могат да си осигурят необходимите количества сами.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)