Излезлият след протести от Българската академия на науките Национален институт по метеорология и хидрология напуска Министерството на образованието и вече ще е под шапката на Министерството на околната среда и водите.
Днес правителството извади НИМХ от структурата на МОН - желание за което имаше бившият министър на образованието акад. Николай Денков - и го постави в структурата на МОСВ като второстепенен разпоредител към министъра на околната среда и водите.
Сагата "НИМХ" започна още през 2018 г., когато метеоролозите излязоха на улиците на протести заради недостатъчното финансиране под шапката на БАН и заплашиха със спиране на прогнозите за времето. Бунта им разпали допълнително и освобождаването на тогавашния им директор Христомир Брънзов, малко след като надигнаха глас. В крайна сметка след протести и преговори между тях и тогавашното правителство, беше решено НИМХ да излезе от структурата на БАН, считано от 1 януари 2019 година. Институтът премина към министъра на образованието - тогава Красимир Вълчев. Чрез проектозакона за държавния бюджет за 2022 г. метеоролозите отново бяха изненадани: в него беше заложено ново прехвърляне - този път към екоминистерството. Тогава те се възпротивиха, попитаха защо се прави това и отново заявиха протестна готовност. И двамата ресорни министри - на образованието Николай Денков и на околната среда Борислав Сандов - казаха, че не те са вносителите. Денков обаче публично е изразявал резервите си към факта, че НИМХ му е зачислен.
Днес намерението за прехвърляне се официализира от служебния кабинет. Той прие постановление, с което НИМХ става второстепенен разпоредител с бюджет към МОСВ.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Илков за BETL: Подадени са 34 сигнала. Това е нагла измамна схема
ПП пожелаха успех на ДБ в преговорите с ГЕРБ за кабинета
ПП пожелаха успех на ДБ в преговорите с ГЕРБ за кабинета
Кремъл одобри критиките на Тръмп за украински удари с американско оръжие в тила на Русия