На 30 януари 2023 г. след 15-дневно затваряне врати отвори американското училище, където на 6-и се случи нещо шокиращо: шестгодишно дете простреля умишлено и почти смъртоносно 25-годишната си учителка Аби Звернер с 9-милиметров пистолет, докато тя преподавала в първи клас. След близо двуседмична борба животът на уцелената в ръката и гърдите млада жена е вън от опасност и тя се възстановява у дома. През това време наново отвори началното ѝ училище - „Ричнек“ в град Нюпорт Нюз, щата Вирджиния. Но работата му не потече по старому, а под засилена охрана и полицейски коли, паркирани в двора на училището, с нов директор на мястото на подалия оставка след стрелбата, с все още изнервени родители и ученици, някои от които посещавали терапевт, за да се съвземат от травмата, с липсващи учители, които не са готови да се върнат.
Мерките не се ограничиха до училището на стрелбата. След нея във всяко училище в града ще бъдат поставени метални детектори, за каквито настоятелствата им вече събират пари.
Паралелно на тази обиколила всички световни новинарски агенции история, в България се случи друга, далеч не толкова страшна, но с потенциала да бъде такава. В следобедните часове на 26 януари осемнайсетгодишен ученик размаха газов пистолет в час по история в 9-та Френска езикова гимназия „Алфонс дьо Ламартин“ в центъра на София. Пострадали, слава Богу, няма, но последствия за ученика има. Пълнолетният гимназист е изведен в самостоятелна форма на обучение. Той няма да ходи на училище със съучениците си, а за да завърши, ще трябва да се яви на годишни изпити пред комисия, съобщи директорката на училището Емилия Богданова пред „24 часа“.
Макар и станали внезапно, като че ли „от нищото“, и за двата случая е валидно обратното – и двата имат предистория. Имало е поне три пренебрегнати от училищната администрация предупреждения, че американчето носи оръжие в училище и че заплашва ученици, преди то да извади пистолета и да стреля в учителката си – писа тази седмица АП. Срещу българския дванадесетокласник също е имало оплаквания, че носи боксове и е агресивен. Но нищо.
Ще предприемат ли българските образователни власти някакви мерки след този случай? OFFNews се обърна с този въпрос към Министерството на образованието и науката, защото - макар в България купуването на оръжие да е далеч, далеч по-трудно, отколкото в САЩ – щом има първи, може да има и следващ път. И той да има по-тежки последствия.
Отговорът на МОН гласи:
"Всяко училище има пропускателен режим, който е регламентиран в Правилника за дейността на училището. Към настоящия момент се осъществява тематична проверка от експерти от МОН във връзка с прилагането на Механизма за противодействие на тормоза между децата и учениците в училище и на Алгоритъма към него. Планираният мониторинг включва наблюдаване на прилагането от училищните общности на всички мерки, в т.ч. и на пропускателния режим като мярка за постигане на сигурна училищна среда. Мониторингът ще обхване 6 области и повече от 20 училища".
На втория ни въпрос "Ако планирате конкретни мерки (съответно за София и за страната), колко биха стрували те и кога може да бъдат приложени?", от МОН отговарят така:
"Във връзка с конкретните инциденти няма предвидени конкретни разходи. Но се изграждат STEM кабинети, спортни съоръжения, изпълняват се национални програми, като например Националната програма „Заедно в изкуствата и в спорта“, дейности по Националния календар за изяви по интереси и по Националния спортен календар, дейности по проекти с конкретен бенефициент – Министерството на образованието и науката, които в своята съвкупност са насочени към превенция и преодоляване на проявите на агресия между децата и учениците. Планираме през 2023 г. да започне реализацията и на нов модул „Училище без агресия за сигурна училищна среда“ по Националната програма „Подкрепа за личностно развитие на децата и учениците“. Целта е повишаване на културата на общуване в образователните институции, изграждане на доверителни отношения, включване на всички участници в образователния процес – ученици, родители и учители, за изграждане на сигурна училищна среда посредством цялостен училищен подход.
През учебната 2022/2023 година е увеличен и броят на психолозите и педагогическите съветници в образователните институции – назначените психолози са 1313, а назначените педагогически съветници – 687, или общо 2000 специалисти осъществяват психологическа подкрепа на децата и учениците".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)