Промени в правилата за прием в детските градини по искане на родители ще въведе Столична община.
Броят на децата с хронични заболявания да се намали от 5 на 3 в група, а на тези със специални образователни потребности от 3 на 2. На обществено обсъждане ще мине и предложението две деца от едно семейство да бъдат приемани в едно детско заведение. Това каза зам.-кметът по образование Тодор Чобанов на заседанието на СОС днес.
Максималният брой на децата в яслените групи в София пък да се увеличи от 18 на 23 е друга промяна. Тя става възможна, като СО се възползва от норматива на Министерството на образованието, обясни Чобанов. По думите му все още има съществен недостиг на места в яслите. Поради икономическата ситуация и слабо подкрепеното майчинство в третата година, всички родители желаят да ползват детските ясли, уточни зам.-кметът. Тази година ще започне строежът на 8 сгради за прием на деца, строежът на още 7 обекта, стартирал през 2018, продължава.
Очакваме 700 деца да бъдат приети, след като се увеличи броят на местата в яслите сега, обясни Чобанов.
Уседналост при кандидатстването за детска градина с настоящ адрес е друга предстояща промяна. Сега според правилата родителите, които имат постоянен или настояща дрес в административния район на градината, получават допълнителни точки. За постоянен адрес те са 3, а за настоящ 2. Идеята е сериозно предимство да получат хората с постоянен адрес, като правилото, по което ще стане това, все още не е уточнено. Целта е да се избегне случващото се сега регистриране в последния момент на адрес в административния район на детското заведение. Възможност е да се въведе изискване регистрацията по настоящ адрес да е от поне 2 или 3 години.
Очаква се някакъв вид уседналост в случаите, когато се кандидатства с настоящ, а не с постоянен адрес, да се въведе преди новата кампания за прием в ясли и градини.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
5863
1
17.01 2019 в 15:03
Защо хората, които се занимават с такива проблеми са такива баламурници ? Плащам достатъчно големи данъци, за да не е необходимо да се притеснявам за това, дали детето ми ще има къде да ходи на ясла, както и какво евентуално може да се случи там. 23 деца в група са МНОГО. Как ще ми гарантирате, че педагозите, които работят с тях могат да им осигурят адекватно обучение или дори наблюдение ? И господата управляващи, ако се чукнат малко (може би някой трябва да ги чукне, АМА МНОГО), ще се сетят, че моето дете, независимо как го отглеждам, ще бъде произведено в данъкоплатец рано или късно. И този данъкоплатец ще осигурява парите, които те ще крадът. Така че, да се хванат в ръце малко и да спрат с тъпните.
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег
Джендо Джедев
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?