Депутатите започнаха работа с 30 мин. почивка преди да съкратят срока за предложения за съдебната власт

Кристина Минчева 10 януари 2025 в 09:24 1569 1

Пленарна зала

Снимка БГНЕС/НАДЕЖДА ПЕЕВА

НС

Депутатите излязоха в почивка преди да съкратят срока за предложения за Закона за съдебната власт, с които се цели спиране на процедурата за избор на Борислав Сарафов. Почивката беше поискана от Костадин Ангелов от ГЕРБ.

След като Петър Петров от "Възраждане" поиска срокът за обсъждане на промените в Закона за съдебната власт между първо и второ четене да се намали на три дни и предложението беше прието, Костадин Ангелов от ГЕРБ поиска 30 минутна почивка и процедура по прегласуване. 

Предложението на Петров беше прието със 119 гласа "за", 26 "против" ("ДПС - Ново начало") и трима "въздържал се" (двама от ГЕРБ и един от "Възраждане"). Въпреки че народните представители от парламентарната група на ГЕРБ присъстваха в залата, гласуваха само двама от тях.

Вчера на заседание на комисията по правни въпроси членовете ѝ взеха решение да обединят приетите на първо четене в пленарна зала три законопроекта за промени в Закона за съдебната власт, които спират Борислав Сарафов за главен прокурор.

След като депутатите се върнаха в пленарната зала, председателят на парламента Наталия Киселова подложи на прегласуване предложението на Петър Петров срокът за обсъждане на промените в Закона за съдебната власт между първо и второ четене да се намали на три дни. 

То беше прието с 220 гласа "за" и 1 "против". Този път 63-ма от депутатите на Борисов подкрепиха предложението, а един беше "против". Групата на Делян Пеевски също гласува "за". 

Какво се предлага с трите законопроекта?

Законопроектът на "Продължаваме промяната – Демократична България" предвижда всички членове на Висшия съдебен съвет, а не само тези от Прокурорската колегия, да могат да предлагат главен прокурор. Ако президентът върне предложената кандидатура, съдебните кадровици ще могат да потвърдят избора си с мнозинство на членовете, избирани от магистратската квота.

Предложенията включват прекратяването на започналите процедури по избор на главен прокурор и председател на Върховния административен съд (ВАС).

Въвеждат се и редица ограничения във връзка с изпълняващите функциите на главен прокурор, председател на Върховния касационен съд (ВКС) и председател на Върховния административен съд, като: забрана за продължаване на изтекъл мандат чрез назначаване на временно изпълняващ функциите; забрана за временно изпълняващия функциите на главен прокурор да участва като кандидат поради явен конфликт на интереси, както и в случай на неуспешен избор, в първите 6 месеца след прекратяване на процедурата, кандидатът да няма право да бъде определян за временно изпълняващ съответните функции.

В законопроекта на "Възраждане" е записано, че Пленум на ВСС с изтекъл мандат не може да провежда процедура и да гласува предложения за главен прокурор, председател на ВКС и председател на ВАС.

От "Има такъв народ" предлагат структурата на прокуратурата да следва тази на съдилищата, които разглеждат наказателни дела, както и ограничаването на правомощията на главния прокурор в рамките на правомощията му като самостоятелен конституционен орган.

Предложените изменения са насочени към ограничаването на правомощията на главния прокурор в рамките на компетентността му като самостоятелен конституционен орган и създаване на реални възможности за участие на прокурорите и следователи в административната дейност на съответните структури.

Въвежда се правилото заместниците на главния прокурор да бъдат двама и на тях да може да им се делегират само някои от правомощията на главния прокурор. С предлаганите изменения се създават еднакви правила за командироване за всички магистрати във всички структури на съдебната власт.

Изборът на нов главен прокурор е насрочен за 16 януари тази година. Процедурата за избор на главен прокурор бе открита на 22 юни от Пленума на Висшия съдебен съвет по предложение на Прокурорската колегия. В рамките на процедурата беше предложена само една номинация, тази на Борислав Сарафов. Тя бе издигната в последния момент, на 10 октомври, от членовете на Прокурорската колегия - Стефан Петров, Пламен Найденов и Светлана Бошнакова.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Историята на Сирия - От Праистория до Съвременната Епоха