Угрозата от провал на присъственото провеждане на учебната година заради четвъртата вълна от COVID-19 и тревожно ниското ваксинационно покритие сред работещите в училищата БСП поставя на дневен ред нов образователен приоритет: премахване на разнообразието от учебници, между които учителите да избират, и връщането на един учебник по предмет за клас.
Законопроект с такъв основен акцент, са внесли лидера на социалистите Корнелия Нинова и депутати от парламентарната й група. Днес той ще бъде подложен на обсъждане и гласуване в ресорната комисия в Народното събрание.
"За всеки учебен предмет, за всеки отделен клас министърът на образованието и науката със заповед одобрява един проект на учебник или учебен комплект, за който въз основа на оценяването е установено, че в най-висока степен отговаря на държавния образователен стандарт за познавателните книжки, учебници и учебните помагала и е с най-висока оценка за приложимост и практика", е ключовият текст в законопроекта.
Другото важно за социалистите - намерило място в проекта им за изменение на Закона за предучилищното и училищното образование - е в одобрените учебници и помагала да се посочват имената на хората, които са извършили оценяването на съответните учебници и помагала.
Ръководената от депутатката от БСП Ирена Анастасова образователна комисия ще се занимае днес с още два проекта за изменение на същия закон - на служебното правителство и на ГЕРБ.
Вторият - предложен от кабинета по инициатива на министър Николай Денков - залага на забрана за партийни сбирки в училищата. Там да не може да се налагат политически доктрини, нито да се осъществява политическа и партийна дейност, предвиждат текстовете.
"Принципът на автономията не може да се нарушава чрез осъществяване на политическа дейност в детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие", гласи законопроектът. Той изисква от педагогическите специалисти да са политически неутрални и да не налагат идеологически и политически убеждения. Същото е указано и за началниците на регионалните управления на образованието.
Проектът на ГЕРБ предвижда и през предстоящата учебна 2021-2022 г. да се даде разрешение за електронно обучение от вкъщи, дори да не е обявена извънредна епидемична обстановка, в рамките на до 30 дни, в следните случаи:
- по здравословни причини, удостоверени с медицински документ, че присъствието на ученик в училище поставя в риск живота или здравето му;
- ако присъствието на ученика в училище поставя в риск живота или здравето на близките си, с които живее у дома - при условие, че това също е удостоверено с медицински документ;
- по избор на ученика или родителя и след разрешение на началника на регионалното управление на образованието.
Мотивите за това предложение са следните:
"С оглед на слабото ваксинационно покритие сред населението, едва около 14%, голяма част от гражданите на България остава незащитена от COVID-19, което носи реален риск от силно разпространение на вируса в училищата. Имайки предвид агресивните антиваксърски настроения в нашата страна, както и мутациите на Sars-Cov-2, можем да предположим, че пандемията ще продължи и през следващата година.
Обучението, уредено в член 115а, ал. 4 и 5 (предложените изменения са в тези текстове - бел. ред.), по никакъв начин не затруднява и не обвързва със себе си присъственото обучение на учениците в общия случай. Във връзка с това е добре възможността децата да се обучават от разстояние в електронна среда, независимо дали е обявена извънредна епидемична обстановка, да продължи да съществува и през следващите две учебни години. Прекъсването му ще създаде реален риск не само от връщане на тези деца в една опасна за здравето среда (не може да се пренебрегне, че много семейства са с различен, нехомогенен здравен статус), но и от сериозни дефицити в образованието им поради евентуална принудителна и непрекъсната промяна в организацията на провеждане на обучението.
Данните и анализите на родители и учители категорично показа, че обучението в електронна среда от разстояние за децата, избрали да се обучават така през изминалата учебна година, беше успешно в образователен аспект и оказа положително влияние върху личностното развитие на учениците и психиката на децата и семействата им, тъй като им даде спокойствие за здравето и живота им в условия на разпространение на опасен вирус.
Законопроектът има за цел осигуряване на нормално протичане на учебната година, спокойствието и сигурността на децата, които се обучават от разстояние в електронна среда".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)