"Смела постъпка" и "правилно решение". Така патриарх Даниил определи позицията на премиера Радев да не бъдат налагани санкции от ЕС на руския патриарх Кирил.
Преди заседание на Синода на Българската православна църква журналисти попитаха патриарха как ще коментира позицията на Радев.
„Това определено е една смела постъпка и не мислим, че санкциите спрямо главата на една поместна православна църква постигат този интерес и този ефект, който налагащите санкцията мислят. Мисля, че е правилно решението“, заяви пред медиите Даниил, цитиран от БГНЕС.
Днес ще се проведе и първата среща на министър-председателя Румен Радев с митрополитите от Синода.
Преди дни Радев обяви, че България ще наложи вето върху санкциите на ЕС срещу Русия, ако руският патриарх Кирил (Гундяев) остане в списъка. Румен Радев тогава подчерта, че се интересува от Руската православна църква и общество заради историческия им принос за освобождението на България и общата източноправославна вяра. Радев настоя и за позиция на БПЦ по темата.
Богословът и философ проф. Калин Янакиев коментира пред "Свободна точка" позицията на Радев за санкциите по следния начин:
Следете новините ни в :"На българския зрител, на българския слушател бе внушено едва ли не, че тези санкции са срещу руския патриарх Кирил. А това е цял пакет, 21-ви пакет от санкции, които санкции имат огромно значение, тъй като в момента Русия е много зле. Тя започва да губи войната, агресивната си война срещу Украйна и на всяка цена иска да запази нещо от своята икономика. Затова се бои от тези санкции.
Аз съм убеден, макар да не мога да го докажа, че някой се е обадил от там, от Москва, специално на Румен Радев, за да го убеди да наложи някакви санкции, защото вече Орбан го няма, а Радев е един малък, леко страхлив Орбан, както аз го наричам: българския Орбанчо. Поради тази причина той започва с руския патриарх".
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
18016
2
26.06 2026 в 14:29
2985
1
26.06 2026 в 14:11
Атентаторът от коледния базар в Магдебург получи доживотна присъда
25-има са задържани по аферата 'Баба Алино', сред тях и петима общинари
Задържаха поляк в Бургас, издирван с европейска заповед за арест
Маркет линкс: Правителството губи 5% доверие за месец
Осъдиха бившата първа дама на Южна Корея на 7 г. затвор, приемала скъпи подаръци
ВСУ удари завод Азот в Новомосковск