Морската вода в района на Офицерския плаж във Варна вече е годна за къпане, това съобщиха от Областната управа в града.
На неохраняемия градски плаж новите проби показват, че стойностите за Ешерихия коли и чревни ентерококи са значително под допустимите стойности.
Само преди дни пробите, взети на 16 юни, отчетоха превишени стойности на микробиологичните показатели и водата беше определена като неподходяща за къпане. При повторното изследване, извършено три дни по-късно от Регионалната здравна инспекция, показателите вече са в норма.
Междувременно областният управител Марио Смърков събра представители РЗИ - Варна, РИОСВ - Варна, ВиК - Варна, Община Варна и Басейнова дирекция „Черноморски район“, за да обсъдат и предприемат незабавни действия не само за установяване на причините за отклонението, но и за гарантиране на безопасността на гражданите и гостите на Варна.
Експерти на РИОСВ провериха и Шокъровия канал, за който имаше предположения, че е възможен източник на замърсяването. Инспекцията е извършена във вечерните часове, когато натоварването на системата е най-голямо. Нарушения или нерегламентирани зауствания не са установени, а съоръжението е работило в рамките на капацитета си.
Според експертите подобни краткотрайни отклонения в микробиологичните показатели могат да се наблюдават след интензивни валежи. Причината е, че канализационната система на Варна е смесен тип и отвежда едновременно дъждовни и битови води. При обилни валежи това може временно да повлияе на качеството на морската вода в отделни участъци, без да е налице трайно замърсяване. Според институциите са необходими дългосрочни мерки за трайно решаване на проблема.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Санкциите срещу Русия удариха самолетостроенето й. Производството на нови лайнери зацикли и дори спря
Маркет линкс: Правителството губи 5% доверие за месец
Маркет линкс: Правителството губи 5% доверие за месец
25-има са задържани по аферата 'Баба Алино', сред тях и петима общинари