Заведенията по обновения столичен бул. "Витоша" вече разполагат масите си по нова схема. Намалени или разместени са площите им за тротоарно право, заради новите пейки и цветарници, съобщи за OFFNews шефът на Столичния инспекторат Веска Георгиева.
Собствениците на заведения пък, не само тук, а и в цяла София, с маси на открито, са длъжни да поставят жълти ъгълчета като ограничител на платената от тях площ. Така всеки може да провери дали има завземане на територия от кафенетата. Инспекторите пък проверяват и късно вечер дали маси не са изпълзяли извън жълтите ограждания, мобилната група обаче е само от двама човека за целия град. Идеята за ъгълчетата - "граничари" е взета от Женева, така проверките са дискретни и не безпокоят клиентите, обяснява Георгиева. Специално за бул. "Витоша" са разрешени и ъгълчета от тиксо, за да не се слага боя по новите плочки.
Собственици предлагат подкупи
Подкупи на инспекторите по контрол на търговската дейност се предлагат сравнително често, признава Георгиева. Последният случай бил на бул. "Витоша", а щедрият собственик на заведение уцелил лично новия шеф на звеното. Нов, защото неотдавна целият отдел гръмнал - директорът напуснал, а служителите са уволнени за некомпетентност. Подкуп се доказва трудно, няма да издавам неща от кухнята, категорична е Георгиева. Тя уточнява само, че проблемът е възникнал при проверка на рекламни площи.
Продавачи на дини и тикви "крадат" най-много квадрати
Освен заведенията, инспекторатът проверява и продавачите на плодове и зеленчуци за площта, на която разполагат стоката си. Най-често нарушения правят търговците на дини и тикви, разказва Георгиева. Те плащат за пет квадрата, после заемат два-три пъти повече. От инспектората обаче са разпратили предупреждения до районните кметове да не издават разрешения за площ, на която е ясно, че обемната стока няма как да се побере.
Инспекторите вече разполагат и с електронна схема, на която за минута проверяват на съответното място кой има разрешение и за каква площ. Така всеки нарушител е залавян много лесно, дори без да се налага инспекторите да изискват документите на търговския обект.
Събраните такси за използване на тротоари публична общинска собственост през 2010 г. са 815 342 лева, а през миналата година 2 300 892 лева, показва справката на Столичния инспекторат. От януари до юли 2015 г. пък са направени 11 564 проверки, а глобите по квитанции са 121 800 лева.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
13.08 2015 в 17:01
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
13.08 2015 в 13:42
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
13.08 2015 в 13:24
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Тръмп избра продуцента на неговото реалити ''Стажантът'' за специален пратеник в Англия
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Вълна от опити за палежи залива Русия
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Банско откри ски сезона с Марк Жирардели и Михаел Валхофер (СНИМКИ)
Путин се закани да унищожи Украйна след нападението с дрон в Казан
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)