Задължителните матури по български език и литература и предмет по избор за дванадесетокласниците ще се проведат 12 дни по-късно от първоначално обявените дати (20 и 22 май), съответно на 1-и и 3 юни. От конспекта отпадат Никола Вапцаров, "Железният светилник" на Димитър Талев и "Тютюн" на Димитър Талев.
Това обяви министърът на образованието Красимир Вълчев тази сутрин на брифинг в Министерския съвет.
Освен тях присъствено в училищата ще се проведат изпитите след 7. клас и изпитите за придобиване на професионална квалификация.
Учениците ще получат по електронен път служебните си бележки за допускане до изпитите до 29 май.
Матури
Държавните зрелостни изпити (ДЗИ) ще започват от 9 ч сутринта, с един час по-късно от досега, за да се даде възможност за придвижване и заради новата организация на залите.
В задължителния държавен зрелостен изпит по литература няма да се включват въпроси, свързани с лириката на Никола Вапцаров, както и с "Железният светилник" на Димитър Талев и "Тютюн" от Димитър Димов.
"Принципът, на който сме стъпили, общо взето е да спрем на 20-ата седмица при нормално тематично разпределение - посочи Вълчев. Тъй като имахме средно две седмици грипни ваканции, определихме 22-рата седмица, тоест приблизително началото на извънредното положение. Това не означава, че няма да има материал от обучението в електронна среда, защото една част от училищата са се движили с по-бавна скорост от нормалното времево разпределение на темите. Считаме, че като цяло обучението в електронна среда постигна резултатите си и няма пречка да бъдат включени малка част от темите в него. Ученето, разбира се, е резултат от взаимодействието с учителите, но подготовката за един изпит е и самостоятелната подготовка на един ученик извън час. Ако някои, движейки се с бавна скорост, не са стигнали хронологично по програма до тези три, които ви казах, че ще отпаднат, имат един месец да го направят. Имат възможност и за индивидуални консултации с учителите. Това, което казах за изпитите за повишаване на оценките, за индивидуални консултации, въпреки че учебната година на дванадесетокласниците приключва на 14 май, те ще имат възможност до 27-28 май да се консултират с учителите и да проведат изпити за повишаване на оценките. Тоест учениците тази година имат малко повече време в сравнение с учениците от предходни години и по-малко теми, които ще бъдат включени в изпита.
Изучаването на голяма част от предметите за втория задължителен държавен зрелостен изпит е приключило още в 11. клас и само в някои видове училища - в 12. клас. Независимо от това, за да се осигурят равни условия, изпитът по история и цивилизация няма да включва теми след Първата световна война, а от изпита по физика и астрономия ще отпадне всичко след елементарни частици. От изпита по география и икономика ще отпаднат северните райони - Североизточен, Северен централен, Северозападен."
ДЗИ по желание ще са съответно на 2-ри и 4 юни. Те ще започват от 8 ч и 14 ч, както и досега. На 2 юни сутринта ще са тези по физика и астрономия, по химия и по чуждите езикци (без английски). Следобед ще са математика, история и цивилизация и география и икономика. На 4-и сутринта ще са биология и здравно образование, философски цикъл, а следобед – английски език.
Зрелостниците, които не се явят през юни на задължителните матури, ще имат възможност да го направят на втора сесия, както е всяка година. За тази датите са 27 и 28 август.
Теоретичният държавен изпит за професионална квалификация ще се проведе на 5 юни, а училищата ще определят датите за практическия.
7. клас
Изпитите след 7. клас ще са на 15 юни по български език и литература и на 17 юни по математика. Те ще започнат в 9 ч сутринта, както досега.
Национално външно оценяване по чужд език, което по принцип е по желание, няма да се проведе, тъй като нито едно училище с прием след седми клас не го е включило като балообразуващо, обясни министърът.
В теста по български няма да се включват въпроси, свързани със сложното съставно изречение и сложното смесено изречение.
По литература отпадат "Бай Ганьо пътува" от Алеко Константинов, "Неразделни" на Пенчо Славейков, "Заточеници" от Пейо Яворов, "По жътва" на Елин Пелин и "По жицата" от Йордан Йовков и др.
"Защо точно тези теми? Защото са хронологично по този начин в програмата. Това не означава, че тези теми няма да се изучават. Така или иначе, изпитите включват една малка част от темите", обясни министърът.
По математика няма да се включват например задачи с неравенства.
По повод отпадането на някои теми и вероятността някои да се почувстват излъгани, тъй като са ги учили, министър Вълчев посочи, че „това, което учим и за което не сме изпитани, това, което четем безразборно, не ни уврежда, то ни помага да се справим с по-важните изпити на живота. Един ден децата ще са забравили стреса, ще са забравили усилията. Образованието е усилие и стрес – няма как да няма и стрес. Това, което днес четат и учат учениците им помага да станат знаещи, можещи, съзидателни и способни хора да се справят с по-важните изпити на живота“.
Национално външно оценяване след четвърти и след десети клас тази година няма да има. Как ще става приемът в математическите и природо-математическите училища в V клас вижте тук.
При изпитите за проверка на способностите по профили и професии в областта на изкуствата и спорта за ученици от 8. до 11. клас датите и организацията остават същите.
Организация
На НВО учениците в класна стая ще са разредени. „При стандартна класна стая – от тези с три големи прозореца – ще има 10 деца“, даде пример министър Вълчев.
Изпитите ще се проведат в повече стаи, в тях ще има по-малко квестори. В стая ще има по един квестор в зала с камери при обичайни двама в предходни години. Резервни квестори ще има в коридорите.
Квесторите ще получат предпазни средства от МОН за дните на изпитите.
Няма да се допуска струпване преди и след изпита на хора – в училищата тази организация ще осигури педагогическият и непедагогическият персонал, отвън ще има полицаи, които няма да позволят струпване на ученици и родители.
Учебната година ще приключи неприсъствено. Учебното време няма да се удължава за нито един от класовете. През лятото - ако епидемичната ситуация позволява - ще се проведат присъствено или частично част от дейностите за преодоляване на образователните трудности. Когато ще има възможност и за диференцирано отучане за тези ученици, които не са били ефективно или изобщо не са били включени в електронното обучение. Оценката кои не са били ефективно включени ще направят учителите.
Ученици под карантина
За седмокласниците, които в момента на провеждане на изпитите са под карантина, ще се осигури възможност за полагане на изпита след провеждането на PCR тестове предходния ден, 36 часа предварително, и след отрицателен резултат в отделно помещение ще положат изпитите.
Към онзи ден те бяха 14, посочи министърът.
"Тук можем да говорим за две групи - едните, които са карантинирани заради това, че са били контактни - точно за тях ще приложим този вариант. Ако имаме болни деца - чисто статистически вероятностно 1, 2 или 3 деца, ще вземем най-благоприятното решение за тях, така че да не бъдат ощетени. И предходни години сме имали такива случаи - дете с шарка, операция същия ден."
Не е подходящо провеждането на втори изпит заради няколко деца, смята министърът, тъй като това би отворило възможността за много по-голяма неравнопоставеност.
Вътрешно оценяване
Успехът за втория срок ще се оформи с две срочни оценки, което позволява с промяна в наредбата за оценяването. Вътрешното оценяване – срочно и годишно – се извършва в момента в електронна среда, посочи министърът.
Всяко присъствие на малолетни и непълнолетни ученици в училищата ще става със съгласието на родител. Ще бъдат направени изключения за присъствието в училище и на други дейности, но индивидуално. Принципа, който избрахме, е учениците да се върнат за най-важните дейности, които не могат да се проведат в елекронна среда, за най-чувствителните изпити, каза министърът. Такива още са например оформянето на успеха за учещите в самостоятелна и задочна форма на обучение, изпитите за повишаване на оценки в 12. клас - всяка година има такава възможност и не е коректно да ги лишаваме от нея, коментира Вълчев. Всички тези дейности ще се провеждат присъствено при завишени мерки за дистанция и дезинфекция и при спазване на всички противоепидемични мерки – подчерта той.
Дипломи
Свидетелствата за завършване на училищното образование ще се раздадат само с 4 дни забавяне, което ще позволи кандидатстването във висши училища в България и чужбина.
„Можем да дадем тази увереност, че няма да има никакъв проблем с кандидатстването на зрелостниците, които се явят и положат успешно държавните зрелостни изпити през юнската сесия“ – увери министърът.
Дипломите ще бъдат раздадени на 26 юни.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
17158
2
05.05 2020 в 09:14
17158
1
05.05 2020 в 09:13
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара