Правителството на Република България получи Среден (3.38) за изпълнението на обещанията му към децата. Оценката бе дадена от Национална мрежа за децата на база анализ за извършеното в пет области: спазване на Конвенцията на ООН за правата на детето; семейна среда и алтернативни грижи; здравеопазване; образование и правосъдие, през календарната 2015 г.
Докладът "Бележник 2016: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?" бе представен днес пред журналисти в 8 областни града.
Колкото и незадоволителна да е, оценката на правителството е най-високата за петте години, в които се извършва този мониторинг от НМД.
Най-висока е оценката в област здравеопазване - 3.58, където най-високо оценената подобласт е "Болнична и доболнична помощ". Най-ниска е тя по отношение спазването на Конвенцията - средната оценка тук е 2.91.
Здравеопазване
Тук средната оценка е 3.58 на база анализ в три подобласти: болнична и доболнична помощ (4.04); психично здраве (3.00) и детска смъртност (3.71).
Според експертите има положително развитие в тази област. Те дават пример с допълнителните изследвания, които се правят на новородените бебета и на деца в предучилищна и училищна възраст. Към университетската болница "Александровска" пък бе изграден консултативен център за изследване на ретинопатия при недоносени деца. Бяха създадени и здравно-консултативни центрове за майчино и детско здраве към областните многопрофилни болници за осигуряване на комплексно обслужване на бременни и деца.
Сред недостатъците са неизясненият статут на акушерките - как те биха могли да практикуват самостоятелно, при положение, че самостоятелните дейности не се покриват от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), липсата на програми и услуги за психично здраве, включително за наркозависими, липсата на политика за подготовка и задържане на ключовите специалисти по детско здраве, като педиатри и детски психиатри. Тревожен е и фактът, че расте детската смъртност на децата под 1 г. През 2014 г. тя е по-висока, отколкото през 2013-та.
Конвенция на ООН
Тук средната оценка е едва 2.91, а оценките на четирите подобласти са: недискриминация (2.00); мнение и участие на децата (3.86); детска бедност и благосъстояние (3.14) и сигурна и здравословна среда (2.64).
За пета поредна година не се отчита напредък по ангажимента за създаване на специално звено, което да разглежда случаи на дискриминация срещу деца, както и не се отбелязва развитие с планиране на конкретни дейност в тази насока, пишат авторите на Бележник 2016.
Липсва и опростена и по-бърза процедура при разглеждане на преписки с предмет нарушени права на деца. Страната ни продължава да няма специализиран омбудсман по правата на детето, който да гарантира независим мониторинг и контрол за спазване на правата на детето. България е една от трите членки на Европейския съюз, които нямат детски омбудсман.
Все още има практики на дискриминация и неравно третиране на деца бежанци, деца с увреждания и деца от ромски произход по отношение достъпа им до качествено образование, здравеопазване и адекватна жилищна и социална среда.
Има и висока толерантност по отношение на изоставянето и принудителното извеждане на деца от семействата им, показва национално представително социологическо проучване, цитирано от НМД. Изследването отчита и силна стигматизация спрямо различните деца, особено тези с психични проблеми. 65% от хората не биха приели детето им да посещава детска градина или училище с дете с психични увреждания, 42% - с дете от маргинализирани етнически групи.
Според данните, цитирани по време на представянето на Бележник 2016, над 377 000 от децата в България са бедни, а все повече и повече деца не живеят с родителите си.
Семейство
Средната оценка в област "Семейна среда и алтернативни грижи" е 3.02. Подобластите и оценките им са: семейна среда (3.07); деца в институции и деинституционализация (3.25) и осиновяване и приемна грижа (2.75).
Въпреки заявения ангажимент от страна на държавата за подкрепа на родителите и гарантиране правото на детето на семейство чрез създаване на превантивни и алтернативни услуги за грижа за деца и закриване на специализираните институции, на практика продължава да липсва цялостен подход за подкрепа на детето и семейството, констатират от НМД.
У нас действат повече от 20 нормативни и поднормативни акта и стратегии, регламентиращи подкрепата към семействата и децата, но те не са интегрирани така, че да адресират комплексно техните нужди и проблеми.
Оценката на хората за държавната политика в тази област също не е положителна. 91% от анкетираните родители при социологическо проучване казват, че политиката за подкрепа на семействата в България е неефективна.
Образование
Средната оценка за образованието през 2015 г. е 2.91, а за всяка от подобластите е: образование и грижи в ранна детска възраст (3.68); училищно образование (3.21); приобщаващо образование (3.00) и здравно и гражданско образование (3.71).
Неправителствените органинизации отчитат като успех приемането на Закона за предучилищното и училищното образование, който обаче дава само основната рамка и философията на промените, но липсва ясен план за действие с конкретни срокове и отговорници.
Има напредък и по отношение на приобщаващото образование.
Проблем обаче остава липсата на адекватни мерки срещу отпадането на деца от училище, както и липсата на мерки за реинтеграция на младежите, които нито учат, нито работят.
Въпреки дългия списък от дейности, посочени от МОН за задържане на учениците в училище, считаме, че нито една от тях не атакува корена на проблема и няма оценка на ефективността, пишат от НМД. Отчитат се само количествени данни за брой ученици, проведени информационни срещи и др.
Правосъдие
Средната оценка за правосъдието е 3.45. Двете подобласти са правосъдие - приятел на детето, оценена от НМД с 3.36, и пренебрегване и злоупотреба с деца, където оценката е 3.54.
Отбелязва се слаб напредък в оценките, който се дължи на това, че темата продължава да е част от дневния ред на правителството и де работи активно по промяна на законодателството. Има положителни усилия за реформа в системата на детското правосъдие от страна на Министерството на правосъдието и възможност за участие в процеса от страна на други заинтересовани страни.
В същото време, няма реална промяна в ситуацията и липсва координация между действията на различните институции, отбелязват от Национална мрежа за децата.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
28-годишен арестуван сириец избяга от болница в Бургас
Тръмп ще говори със Зеленски и Путин за спирането на войната в Украйна
Русия започва серийно производство на Орешник в ''най-скоро време''
28-годишен арестуван сириец избяга от болница в Бургас