Времената парламентарна комисия, която трябва да изясни обстоятелствата около решението за купуване на нови изтребители и намесата на президента Румен Радев в нея, трябва да обхване и мандата на президента Георги Първанов.
Това се посочва в позиция на Атлантическия съвет на България (САБ) за избора на нов многоцелеви изтребител. Комисията беше създадена с решение на парламента в сряда по предложение на депутатите от ГЕРБ.
В позицията на новосформираната организация, сред учредителите на която са и двама бивши военни министри - Велизар Шаламанов и Тодор Тагарев в двете служебни правителства на президента Росен Плевнелиев, се посочва, че е необходимо да се обхване целият процес по вземането на решение - от ангажиментите, поемани от президента Георги Първанов през 2007 г. по време на срещите си с премиера и краля на Швеция, до действията на президента Румен Радев през последните месеци.
"Необходимо е да бъдат идентифицирани основните длъжностни лица и механизмите за вземане на решение по управлението на проекта, включително как са определяни изискванията, критериите за оценка и моделите за плащане", се посочва в текста.
Според документа служебното правителство на Огнян Герджиков е извършило "редица несвойствени дейности" и е поело отговорността да препоръча самолета „Грипен” като "най-подходящ за българските географски, исторически и военнополитически реалности":
Служебното правителство, в чиито задължения изобщо не влиза избора на боен самолет, се позова на експертизата, предоставена от Щаба на ВВС, където служат част от най-добрите военновъздушни специалисти на страната ни. С това си решение служебното правителство заложи мина в процеса на избор на новия самолет и остави съмнение за неговата предопределеност. Същевременно то ограничи свободата на действие на редовното правителство и парламента за вземане на окончателно и максимално прозрачно решение.
В позицията се посочва, че страната ни се нуждае от летателни апарати с доказани бойни качества, с максимално висок коефициент на бойна ефективност при пълна оперативна съвместимост с нашите съюзници в НАТО - тезата често беше застъпвана в полза на американските изтребители F-16, включително и от президента Росен Плевнелиев.
Според САБ процесът на вземане на решение за избора на самолет е бил непрозрачен, а данъкоплатците трябва да бъдат информирани за това как се харчат публични средства.
В позицията се посочва още:
Извън фокуса на обществения дебат, но с критично значение за проекта и развитието на боеспособна армия остават въпросите:
Как този проект ще бъде обвързан с придобиването след време на пето поколение изтребител? Как ще се организира и кога ще приключи процеса на извеждане на остарялото въоръжение? Какво ще е индустриалното сътрудничество, и най-вече – как ще се гарантира сигурността на доставките и поддръжката? Как този проект ще доведе до интегрирането на българската отбранителна индустрия в евро-атлантическата отбранителна технологична и индустриална база? И не на последно място – какво ще допринесе за включването на България в общата европейска отбрана?
От текста става ясно, че в САБ имат резерви по отношение на отстранения участник - португалската страна с употребяваните F-16. Това стана след доклад на министъра на отбраната Красимир Каракачанов, в който се посочва, че португалското предложение не включва възможност за разсрочено изплащане:
Не е известно дали въобще са разглеждани варианти за придобиване на новопроизведени F-16 или Eurofighter, както и за преходен изтребител към изтребител от следващо поколение. Към 2025-2030 г. основните съюзни държави от НАТО ще оперират с многофункционални изтребители със „стелт“ технологии, което налага България да съобрази и този факт при вземане на окончателното решение за придобиване на нов многоцелеви изтребител.
От Атлантическия съвет изразяват подкрепа за програма за превъоръжаване и изграждането на национални отбранителни способности, адекватни на изискванията за сигурност през ХХI в. и на съюзните ангажименти на страната.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
8500
2
04.08 2017 в 14:16
Събра ли ся няколко пенсии и си направили Съвет с гръмко име: Атлантически!
Всичките участници/ които имат нещо общо с авиацията в тоя съвет/, са възпитаници на Руската Военна Академия!
Най-интересно е , защо въпросните дядовци не си признават, че са руски възпитаници? Да не ги срам? ;)
Сега се е намерило някое Краварско НПО, да им даде някой лев над пенсиите, за да се извяват като капацитети :)
Смях в залата :)
Доскоро върли Комунисти, а сега изявени Атлантици :)
Хи хи хи :)
23293
1
28.06 2017 в 21:13
Пето поколение:)
Не знам кво пият тия, ама не е кво да е:)
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара