Близо 90 са заразените с COVID-19 учители към вчерашна дата от 90 хил. професионална група. 0.5% са карантинираните ученици, тъй като са взаимодействали с други заразени деца не само в училище, но и извън училище или родителите им са заразени. Ако трябва да го онагледим, 5 паралелки учат в електронна среда, 995 учат присъствено. 1 ученик на 100 хил. е заразен.
Това съобщи днес министърът на образованието и науката Красимир Вълчев след откриването на академичната година в Софийския университет и коментира, че "това ще бъде ситуацията през тази година", но не предвижда цялостно затваряне на образователната система. "Няма причини да правим това", категоричен бе той.
Министерството на здравеопазването в момента изготвя прагови стойности за спиране на присъственото обучение, но те ще бъдат много по-високи от сегашните (среднодневно 200 заразени), за грипните вируси, уточни Вълчев.
"Най-вероятно ще има повишение на броя на заразените през следващите месеци със застудяването на времето. Факт е, че повече време ще прекарваме в затворени помещения, но се надявам да няма бум в страната. Може би няма да се разминем и тази година със сезонните грипни вируси. Тогава е по-голяма вероятността за по-масово затваряне на училища, но пак не говорим за национално затваряне, а за отделни общини или области, впрочем всяка година сме го имали това. Различното тази година е, че няма да се прекъсва образователният процес. Учениците веднага ще превключат към обучение в електронна среда. Учениците, за разлика от коронавируса, са по-поддатливи на грипните вируси", каза още министърът.
Относно искането за отмяна на изискването за носене на маски в общите помещения той посочи, че българският режим е един от най-либералните и под 10% от времето се изисква да се носят такива.
Вълчев коментира и искането за увеличаване на броя дни, при които отсъствия могат да се извиняват по семейни причини, отправено от Диян Стаматов - директор на 119. училище в София и председателят на работодателската организация на директорите. Той поиска увеличаването им от 3 на 15. Аргументът му бе, че родители на болни деца с леки симптоми не искали да ги водят пред лекарските кабинети, където имало големи струпвания.
Сега дните не са 3, а 10 - поправи го министър Вълчев. Три са с разрешение на класния ръководител и още 7 с разрешение на директора. Освен това в момента нямаме черезвичайно струпване, посочи министърът и предположи, че такова ще е налице през януари, февруари, когато дойдат сезонните грипни вируси.
Според него поставеният от Стаматов въпрос не е еднозначен: "Ако едно дете не отиде на лекар, рискуваме част от симптомите да не бъдат забелязани от родителя. Разбира се, че родителят е загрижен за детето, но все пак няма това професионално око, тези професионални познания. Медицинските специалисти категорично препоръчват детето да мине през лекар. Опасно е за останалите деца, ако детето се върне на училище, без да е минало през лекар. (...) Не можем с лека ръка да кажем децата да не ходят на лекар. Балансът между правото на образование и правото на здраве минава през преценката на медицинските специалисти, най-често на личните лекари".
"При 15 дни ще бъде по-облекчено за отговорните родители, но не трябва да забравяме, че имаме над 20% семейства, в които липсва отговорност към образованието. За тях това ще бъде просто възможност да не ходят на училище. Не трябва да вземаме решенията само заради тях, но не можем и да не се съобразим. Ще се опитаме да намерим някакво оптимално решение", обеща министърът.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)