Правете каквото искате, убивайте когото си искате. Как Апти Алаудинов стана гласа на Кремъл в Курската криза

Би Би Си 23 август 2024 в 12:23 34864 6

Апти Алаудинов

Снимка Getty images

Апти Алаудинов

През последните две седмици основният руски говорител за кризисната ситуация в Курска област, където украинските въоръжени сили са окупирали повече от 1000 кв. километра руска територия, беше Апти Алаудинов, командир на чеченските специални сили „Ахмат“ и заместник-началник на военно-политическото управление на руските въоръжени сили, който всеки ден ни разказваше как ситуацията се „стабилизира“.

Защо руските власти не са намерили друг човек, който да обяснява на гражданите какво се случва в окупираните руски територии?

При генерала всичко е стабилно

„Познавах добре Апти Алаудинов от втората чеченска кампания. Но вече много години не поддържам никакви отношения с него. Спомням си го като старши лейтенант, когато аз бях майор. Беше умен, интелигентен, дори може да се каже, че беше талантлив.“ Откровенията са на Игор Стрелков-Гиркин, бивш министър на отбраната на самопровъзгласилата се ДНР, който описва контранастъплението на украинската армия в Харковска област на 9 септември 2022 г. Дотогава Гиркин се беше превърнал в интернет мем заради постоянните си призиви за мобилизация в Русия и опитите си да се промъкне през Крим до фронтовата линия под фалшиво име.

За няколко дни настъпателни действия ВСУ си възвръща контрола над десния бряг на река Оскол, освобождава градовете Балаклея, Волчанск, Купянск, Изюм и Лиман, а руското министерство на отбраната, след няколко дни мълчание, признава загубата на повече от 8000 кв. км, наричайки я „прегрупиране“.

Апти Алаудинов на фронта.  Снимка: ТАСС

Игор Стрелков неслучайно си спомня за своя познат от втората чеченска кампания. Докато руската армия бързо отстъпваше от Харковска област, Апти Алаудинов заяви, че руската армия всъщност примамва врага в капан, за да му нанесе след това пълно военно поражение с решителен удар, да го разгроми, като вкара резерви откъм Белгород, и да започне контранастъпление към Харков.

„Това беше изказано не от мен, а от генерал от Росгвардия, тук не разкривам никакви военни тайни“, уточни за всеки случай Стрелков, като подчерта, че само цитира официален руски военен говорител.

Два месеца по-късно, когато генерал Сергей Суровикин взема „трудни решения“ и руската армия напуска Херсон, генерал Алаудинов в ефира на пропагандната телевизионна програма „Соловьов LIVE“ обяснява случващото се с факта, че преди началото на руската инвазия в Украйна се подготвяло нападение над Русия от страна на украинските сили: „Планът на Сатаната за разпадането на Русия доведе до началото на СВО“, обяснява командирът на специалните сили „Ахмат“ изтеглянето на руската армия от Херсон. - Ние сме във война не с Украйна, а с блока на НАТО“.

За тези, които можеха да се усъмнят в думите му, на следващия ден той обясни в канала си в Телеграм: „Суровикин е Суворов на нашето време! Ние не казваме нищо ей така, в което не вярваме сами, а ако го кажем, отговаряме за думите си. Веднъж сме взели Херсон и ще си го върнем, а и не само него“.

Към август 2024 г. Херсон остава под контрола на ВСУ, а войната се е пренесла на руска територия.

От първия ден на кризата в Курска област Алаудинов действа като главен военен говорител на Русия по темата. На 6 август, в деня, в който ВСУ пресичат границата, той предлага да си вземем пуканки и да гледаме как „нашите сили унищожават врага“, на 8 август заявява, че „ситуацията не е критична“, на 10 август казва, че „контролираме ситуацията във възможно най-голяма степен“, на 11 август „ситуацията бавно се стабилизира“, на 13 август „ситуацията е под контрол“, на 14 август „завършихме блокирането на врага“, а на 18 август „врагът е спрян“. През цялото това време ВСУ окупира все повече и повече населени места на руска територия.

Правете каквото искате, убивайте когото си искате

През декември 2013 г. чеченската телевизия показва репортаж, в който Апти Алаудинов, заместник-министър на вътрешните работи на републиката, който година по-рано е станал най-младият генерал от полицията в Русия на 38-годишна възраст, инструктира подчинените си в Урус-Мартан как да се борят с тези, които чеченският лидер Рамзан Кадиров смята за свои врагове: „Кълна се в Корана, ако има и най-малка прилика с уахабитите, аз лично взех решение, аз лично казах да ги покосят. Когото можете да вкарате в затвора, вкарайте го в затвора. Ако имате възможност да сложите нещо в джоба си, сложете го. Правете каквото си искате и убивайте когото си искате. Всевишният каза да го направим и аз го подкрепям".

Апти Алаудинов   Снимка: ТАСС

Апти Алаудинов губи баща си и брат си по време на Първата чеченска война. Подобно на семейството си, той вече е бил на страната на федералните сили, когато Ахмат Кадиров се сражава на страната на Ичкерия.

„Чеченските федерални сили за сигурност, които никога не са подкрепяли бойците и са се сражавали на страната на Русия или са дезертирали към Русия още преди бащата на Кадиров, бяха съперници на Рамзан Кадиров в борбата за власт. И то в трудния период между 2004 и 2007 г., когато за Кадиров всеки ден можеше да умре“, казва експерт по региона, който дълго време е работил в Чечения.

Това е период на борба за власт между президента Алу Алханов, подкрепян от чеченци, които са се сражавали на страната на федерацията, и Рамзан Кадиров, подкрепян от чеченски бойци, които са получили амнистия.

Апти Алаудинов беше един от първите, които подкрепиха дори не Ахмат Кадиров, а самия Рамзан - това се случи през 2006 г., когато Кадиров-младши всъщност завзе властта в републиката.

Апти Алаудинов, както и сегашния чеченски министър-председател Магомед Даудов, има репутацията на човек, който не се интересува от правата на обикновените чеченци. Алаудинов е включен в списъка „Магнитски“ заради участието си в побоя и изтезанията през 2014 г. на Руслан Кутаев, който някога е бил заместник министър-председател по връзките с Русия в правителството на Аслан Масхадов. В онези години Алаудинов е описван като човек без собствено мнение, който слуша Рамзан Кадиров във всичко, което прави.

„Въпреки че е равен на Магомед Даудов по отношение на насилието в миналото, Алаудинов не предизвиква толкова голям страх в Чечения“, казва експертът по Чечения.

През 2019 г. Рамзан Кадиров провежда мащабна чистка в редиците на чеченския елит след информация за заговор срещу ръководителя на републиката. Апти Алаудинов също си навлече неприятности: изданието Baza твърди, че конфликтът е възникнал след парти, по време на което пияният Алаудинов ударил портрета на Рамзан и се подигравал с главата на региона пред други гости.

Апти Алаудинов и Рамзан Кадиров   Снимка: Телеграм

Истинската причина вероятно е била оставката на кмета на Аргун Ибрахим Темирбаев, който бил толкова недоволен от случилото се, че се обадил на свои познати - регионални служители на реда, които са се сражавали на страната на федералните по време на чеченските кампании, и обсъдил с тях своеволията на Кадиров. Подслушаните разговори вероятно са попаднали в ръцете на Кадиров и всички, с които Темирбаев е разговарял, са били задържани.

В чеченския сегмент на WhatsApp по това време се носеха слухове, че Апти Алаудинов не просто е бил задържан - вероятно е бил измъчван и след това уволнен.

Но още на следващия ден Алаудинов, проснат на дивана си, записа видео опровержение: „Никога през живота си не съм бил предател и никога не бих обърнал гръб на Рамзан Ахматович Кадиров за нищо на този свят“. Подобни „опровержения“ за Чечения са допълнителна причина, че слуховете не са неоснователни.

Журналистката Елена Милашина, която е специализирана в Чечения, отбелязва навремето, че никой от елита, който неотдавна е поздравявал Алаудинов „за такава глупост като връчването на диплома в края на някакъв курс за повишаване на квалификацията“, не си спомня за рождения ден на „скъпия брат“ Апти.

Това не е първият конфликт на Алаудинов с Рамзан Кадиров. Още през 2016 г. Кадиров беше на път да уволни заместник-министъра, но всеки път Алаудинов се връщаше в кабинета. Експерт по чеченска политика обяснява това с факта, че имунитетът, който Кадиров е предоставил на обкръжението си, в крайна сметка го е ограничил: заради публичността на тези хора и заради това, че журналистите са научили за конфликта, е било трудно дори да уволни близките си.

Чеченският правозащитник Оюб Титиев, който сам е преминал през чеченски затвор, разказва, че макар Алаудинов да е останал на поста заместник-министър, всъщност той дори не се е явявал на работа и е бил отстранен.

Официално е уволнен едва през пролетта на 2021 г., след което Алаудинов се премества в Москва, където живее до март 2022 г., без да се появява публично.

На 17 март 2022 г. Рамзан Кадиров публикува снимка на Алаудинов с надпис: „скъпият брат“ отива в Украйна „начело на хиляда доброволци“ от Чечения. Мненията за тази новина са разнопосочни: някои смятат, че това е начинът Апти Алаудинов да си върне благоразположението на Кадиров, докато други са склонни да вярват, че Кадиров е направил избора на принципа „няма кой да го щади“.

Самият той не осъзнава, че говори глупости

Според Григорий Шведов, главен редактор на „Кавказки узел“ „от 2019 г. Алаудинов е в интересно позорно положение - всъщност не е работил, а както е казал източник на „Кавказки узел“, официално е бил освободен от поста заместник-началник на МВР едва през пролетта на 2021 г. Това е било оформено като федерално решение, а чеченските власти са го подкрепили. Така че завръщането му е свързано с това, което в Русия се нарича СВО. Според мен Кремъл смята за полезно да има чеченци в публичното пространство, с влияние, но не и от най-близкото обкръжение на Кадиров.

Още през април 2022 г. Алаудинов е сниман с ръководителя на самопровъзгласилата се ЛНР Леонид Пасечник в Рубижне, след като то е окупирано от руските войски. Три месеца по-късно Кадиров назначава Алаудинов за секретар на Съвета за сигурност на Чечения, а след това започва да го представя в канала си в Телеграм не като свой помощник, а като командир на специалните сили „Ахмат“.

В началото на лятото на 2022 г. Университетът на специалните сили в Гудермес започва да набира хиляди доброволци от всички руски региони, които да бъдат изпратени на фронта в Украйна - именно Алаудинов оглавява тази област на дейност. За което през август същата година той получава званието Герой на Русия. Активното набиране на доброволци в Гудермес позволява на Рамзан Кадиров през есента на същата година, когато в Русия е обявена мобилизация, да заяви, че неговата република е преизпълнила плана за снабдяване на войските с хора, поради което няма да има мобилизация в региона.

През есента на 2022 г. ахматските отряди се сражават на Херсонското направление. Именно тогава Игор Стрелков си спомня за Алаудинов и започна да коментира изявленията му. А в началото на февруари 2023 г. Кадиров обявява за опит за отравяне на своя помощник.

На 16 февруари Алаудинов е посетен в болницата от основателя на ЧВК „Вагнер“ Евгений Пригожин, който по това време вече е влязъл в открит конфликт с Министерството на отбраната и се оплаква, че наемниците му не са снабдени с необходимото количество боеприпаси. Алаудинов обещава да предаде на „Вагнер“ няколко мини. А Кадиров пише: „Срещата на двамата Герои на Русия не беше лишена от живец. В най-добрите традиции на бойното братство Евгений Викторович дойде с марков подарък - легендарен ковашки чук с логото на ЧВК „Вагнер“ в символичен калъф за музикален инструмент. Апти Аронович с огромно удоволствие прие подаръка от своя боен другар и искрено благодари на Евгений Викторович за новата единица тактическо оръжие“.

Когато през юни 2023 г. Пригожин организира своя „поход на справедливостта“ към Москва, колона от ахматовци се събира под телевизионните камери и тръгва в посока на превзетия по това време Ростов на Дон, обявявайки, че ще спре бунтовниците. Ахматовците обаче така и не стигат до Ростов, тъй като се губят някъде по пътя, което не пречи на Алаудинов, когато бунтът вече е приключил, да заяви пред телевизионния канал „Россия-1“, че неговите бойци „са били на 500-700 метра от бойците на ЧВК „Вагнер“, но не са започнали никакви активни действия без заповед“.

И въпреки че към лятото на 2023 г. чеченските части вече твърдо са си създали репутацията на „тиквени войски“, които не толкова се бият на фронтовата линия, колкото правят видеоклипове за предполагаемите си победи.

„Рамзан никога не е имал проблеми с бандитите“, казва правозащитникът Александър Черкасов от „Мемориал“. - Но с голям избор от лоялисти Рамзан избира и способните. Повече от две години Алаудинов се занимава с доброволци от Чечня в Украйна и тя се оказва доста автономно място за такава фигура с добре развит речеви апарат. Той и Кадиров използват всяка възможност за пиар, защото смятат, че от това зависят бъдещето им. Извеждането на граждани от „Ислямска държава“, придвижването на войски през първата година на войната, спирането на похода на Пригожин към Москва и сегашната ситуация с Курск е още по-удобна за тях: руските им другари не коментират много, Москва и Путин мълчат.“

Алаудинов коментира ситуацията от последните две седмици не само като командир на чеченски отряди, които някак си се разминават с ВСУ при навлизането им в Курска област, но и като един от фактическите главни политически офицери на руската армия: през април 2024 г. Владимир Путин го назначава за заместник-началник на Главното управление за военно-политическа работа на Министерството на отбраната.

Включително и в това си качество, на 19 август, когато ВСУ разширява зоната си на контрол в Курска област, той заявява, че „не трябва да правим деца от осемнадесетгодишни наборни мъже, на които трябва да дадем кукла и да ги изпратим в леглото“:

„Никой, на когото не е писано да умре, няма да умре. Но ако умреш, защитавайки Отечеството си, вярата си в Бога, ще отидеш на небето. А какво може да бъде по-добро за човека от рая по пътя на Всевишния?“, - така генералът обясни на родителите на наборници настоящата ситуация в Курска област и им зададе въпрос: „Изобщо имам един въпрос към вас: защо на тази държава сте нужни вие и вашите деца?“.

„Оказа се, че е много умен човек и направи военна кариера. Не без помощта на Кадиров, който също го подкрепяше до определен момент, защото беше заинтересован от това чеченците да заемат някакви важни постове и да влияят на федералната политика“, казва експертът, който от много години се занимава с чеченския дневен ред. - Той е насърчавал Алаудинов, докато не е станало ясно, че Алаудинов не просто се отклонява от партийната линия, а играе ролята на федерален чеченски политик. До такава степен, че започна да го посочва сред възможните наследници на ръководителя на Чечения."

Правозащитната организация „Екип срещу изтезанията“ не смята, че Алаудинов се опитва да гради самостоятелна политическа кариера - според тях той по-скоро продължава да прокарва линията на Рамзан Кадиров, който редовно нарича себе си пехотинец на Путин, докато командирът на „Ахмат“ нарича чеченския глава „владетел“.

„Когато той все още беше заместник-началник на МВР, обичаше да се появява по местната телевизия и да казва приблизително едно и също: „Трябва да убиваме - ще убиваме, трябва да пласираме наркотици - ще пласираме наркотици.  Така че не се изненадвайте от думите му за наборните войници. Страната няма нужда от никого, нито от лекари, нито от учители, а само от армията. Синовете не са способни на нищо друго, освен да държат автомат и да излязат да убиват. Подобна реторика не изненада никого в Чечения, но фактът, че той започна да я разпространява на федерално ниво, може да предизвика отхвърляне сред населението. Алаудинов обича да се показва по телевизията и не осъзнава, че говори глупости, той живее с тях", коментират правозащитниците.

Късно вечерта на 21 август, когато в Подмосковието беше отблъсната най-голямата атака на дрон срещу Москва, в Мурманска област бяха забелязани безпилотни самолети, а украинските военни подготвяха десант в Белгородска област, Алаудинов каза на последователите си: „На фронта, слава Богу, се справяме много добре".

    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    1000

    6

    кинджал

    24.08 2024 в 12:13

    Някой се вживява в ролята на Гитлер, но ние не сме Германия, нито пък годината е 1933.

    1000

    5

    кинджал

    24.08 2024 в 09:42

    Благодарим, че ни предоставихте ценна информация за живота на хлебарките.

    1530

    4

    Ivan

    23.08 2024 в 15:34

    Черножопого Апти в срочном порядке будет идти на украиского х...я. А можеть быть- маленкого, Вовинского!

    22558

    3

    dolivo

    23.08 2024 в 14:21

    тоя от ГРУ ще му сложат колумбийска огърлица някой ден

    кармата като се врътне, няма отърваме

    жалко за хилядите войничета, които е подвел по тая пътека

    155

    2

    Джендо Джедев

    23.08 2024 в 13:18

    Майко мила! И целият този цирк се разиграва не в някоя феодална държавица в 15-ти век, а в 21-ви век в държава, която има претенции да бъде глобален полюс. Доста отрицателен, както се вижда! :D

    10307

    1

    AntiZ

    23.08 2024 в 13:11

    Ахмат да се чете АхмаК!
     
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите