Почина Лука Велчов - доайенът на българите в Румъния, съобщи БТА, като цитира неговата дъщеря.
На 5 октомври в 10:00 часа местно (и българско) време ще има религиозна церемония в римокатолическата църква „Св. Йеремия“ в Китила на адрес “Банатско шосе” 17, а в 12:00 часа ще е погребението в гробището „Свети Пантелеймон“ в Пантелеймон на улица “Тракторулуй”, последвано от събиране на улица “Доамней 14” в Букурещ, където е седалището на българското дружество в Букурещ.
Приживе Лука Велчов бе избрал ролята на пазител на миналото. Той с радост посрещаше учители, ученици, студенти, журналисти и туристи от цяла България, а и от Румъния и ги водеше по българските места в Букурещ.
“Аз съм банатски българин. Моите прапрадеди са напуснали живота (бел.ред. - в родината), за да си спасят живота. След Чипровското въстание през 1688 г. минават река Дунав. Около 50 години живеят в Мала Влахия, имат организация. Развиват търговия със Западна Европа. Настанени са на няколко места, между които е и Крайова. Тогава Мала Влахия е била под властта на Австрия. Понеже Австрия отстъпва на Турция Мала Влахия, им дава възможност да се оттеглят в Банат. Дава им там земя. Настаняват се на две места - във Винга и в Стар Бешенов, моето родно село”, разказва Лука Велчов в едно от интервютата си за БТА.
Той е роден на 8 октомври 1933 година. След като завършва първоначалното си образование в родното село (1941-1945), отива да учи в Тимишоара. През 1949 година вече е в Българско педагогическо училище (1949-1953) в Букурещ, кръстено на българския революционер и поет Христо Ботев. Година по-късно е приет в Букурещкия университет, специалност "Славистика" и "Българска филология". Завършва с отличие и веднага се връща в Стар Бешенов, за да учи младите банатски българи на литературен български език. В периода 1958-1959 година е заместник-директор на гимназията в селото. Но съдбата го връща обратно в Букурещ, където става учител в българското училище (1959-1961). В този период участва активно в разработването и издаването на учебници по български език от втори до осми клас. След това работи и в румънски училища като учител по румънски и руски език. Пенсионира се преждевременно, “за да се отдаде на българската кауза в Румъния".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
110
1
03.10 2024 в 14:41
Имах щастието да му гостувам преди двадесетина години.
За съжаление са рядкост такива истински българи като него.
И непрекъснато намаляват....
Последни коментари
Пеевски оглави еднолично ДПС. Партията е с нов устав, няма вече ''почетен председател''
Путин разговаря на четири очи с премиера на Словакия Роберт Фицо
Тръмп: В САЩ ще има само два пола - мъжки и женски
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Германската полиция задържа мъж, заплашил с нападение друг коледен базар