Номинирането на кандидат-президентската двойка проф. Анастас Герджиков - полк. Невяна Митева тази неделя съсредоточи вниманието около двете личности и породи коментари за евентуалната им партийна подкрепа. Неделното събитие в зала 6 на НДК протече гладко, спокойно, за някои дори малко скучно, и в сянката на двамата му главни герои останаха хората около тях.
Кариерата на един от тях обаче се отличава с необикновен колорит и заслужава припомняне. Той е бивш министър на образованието, чийто зам.-министър е проф. Анастас Герджиков. Мандатът му - предсрочно приключен от тогавашния премиер Симеон Сакскобургготски - е съпътстван от серия скандали и екстравагантни решения. Като това да даде интервю за Playboy, чрез което да похвали началника си, че владее отлично български език.
Кой е Владимир Атанасов
На сцената до трибуната в залата, зад дълга маса в неделя бяха седнали най-, най-приближените до двойката, номинирана за президент и вицепрезидент. Избраните лично от проф. Герджиков бяха проф. Николай Овчаров, председателят на Инициативния комитет Радомир Чолаков - юрист и бивш депутат от ГЕРБ, проф. Амелия Личева и проф. Владимир Атанасов от Софийския университет.
Филологът, учител по литература и преподавател в СУ Атанасов става министър на образованието в кабинета на Симеон Сакскобургготски с идването на власт на коалицията между НДСВ, ДПС и "Новото време" през лятото на 2001 г.
Най-шумните скандали в мандата му са свързани с развилия се до сага въпрос ще има ли матури за випуск'2003 и с мащабно пазаруване на оценки за прием след VII клас в гимназиите.
Матурите
Атанасов прави неуспешен опит да въведе задължителни матури през 2003 г.
След дело, заведено по жалба на Николина Георгиева - майка на абитуриентка, Върховният административен съд ги отменя като незаконосъобразни. Решението на петчленния състав на ВАС за матурите е от 18 ноември 2002 година.
Изненадващо обаче пред медиите излиза тогавашният заместник на Атанасов Герджиков и заявява, че решението на петчленния състав на ВАС не е разбрано правилно и матури ще има. Пресконференцията дава Герджиков, а не Атанасов, защото последният по същото време е в Африка, твърди се - в командировка. Ден по-късно ВАС реагира с позиция, в която обявява, че за неизпълнение на съдебно решение се носи наказателна отговорност. Заплашва зам.-министъра с глоба. Ръководството на МОН е объркано. Какво ли трябва да направи, за да изпълни решението?
Атанасов се завръща и медиите го посрещат още на летището: ще изпълни ли съдебното решение, или предпочита да влезе в затвора, питат те. Той е видимо незапознат с детайлите и се опитва да успокои напрежението с общата фраза, че съдебните решения трябва да се приемат, но по конкретното решение ще вземе отношение, след като се запознае по-подробно.
На летището има и ученици. Замерят го с портокали.
Решението на ВАС касае само учениците от езиковите гимназии. За останалите трябва да се подготви и приеме законопроект. Министерството не се справя.
Така посред последната си учебна година абитуриентите още не знаят да се готвят ли за матури, да не се ли готвят. В МОН не дават вид да се тревожат, че дори не са осигурили на учениците правото да започнат не само етапа, а и учебната си година, знаейки как ще завършат. Объркването там е пълно. МОН внася във Върховния административен съд молба с искане за тълкуване относно точния смисъл на диспозитива на решението от 11 ноември. Сагата отива още по-напред във времето.
Съдът категорично отказва. Но вече са минали още два месеца.
На 21 януари ВАС обявява, че оставя без уважение молбата на МОН с мотива, че тя преповтаря подробно развитите възражения на МОН относно допустимостта на жалбата на Георгиева. Съдът разяснява, че за да е допустима, е трябвало да съществува неясно решение, което да налага авторитетното му тълкуване от постановилия го съд. Такова няма.
"Недопустимо е в производство по чл. 194 от ГПК да се цели промяна в правните изводи и в мотивите на влязло в сила съдебно решение - отбелязва съдът. - Върховният административен съд, петчленен състав в Решение № 10271/ 18.11.2002 г. подробно е разгледал възраженията на страните по спора и е изразил ясно волята си по въпросите, повдигнати повторно с молбата за тълкуване на съдебния акт."
Основата на настойчивостта за въвеждане на задължителни матури по онова време вероятно се корени в проект, изготвен от екип с участието на Атанасов. Той е финансиран от Световната банка със заем от 15 млн. долара и още 4 млн. държавно финансиране и предвижда задължително въвеждане на матурите след 4-годишна гимназиална степен. При учениците с подготвителни години, т.е. тези от езиковите гимназии, годините обаче са три. Така е създадена неравнопоставеност и се нарушава законът. Това е причината за делото и отмяната на матурите.
Гимназиите
През лятото на същата 2003 г. избухва скандал с приема в гимназиите.
Подозрения, че нещо не е наред се зараждат още при тегленето на темата в МОН за изпита по литература (по това време още не са въведени тестове). На практика какво се пада остава скрито от журналистите. Момиче, посочено от служителка в МОН, отваря единия плик. Казват, че се е паднал благодатният Йовков. Не показват напечатаното име на автор и тема за съчинението пред репортерите и камерите. От МОН отказват да отворят останалите пликове, с което да докажат, че предварително са били подготвени различни теми върху различни автори.
Това изостря бдителността на репортерите.
Работите се проверяват. Оповестява се рекорден брой шестици в София - 280. Предишни години те се броят на пръсти.
Нещо не е наред.
На 3 юли излиза информация, че и дъщерята на министъра е сред отличниците. Тя има пълно шест и по литература, и по математика.
Ден по-късно скандалът избухва с пълна сила.
"1000 лева е струвала шестицата на изпита по литература за езиковите гимназии" - пише в. "Новинар" на 4 юли и разкрива, че оценките по литература са били подменяни масово в София. Описва как хора са влизали в училището, където проверители четат и оценяват работите, как са се късали стари протоколи и са се писали нови, с нови оценки.
Иска разсекретяване на работите на момичето, за да види обществото как се работи за отличен. Баща й отказва.
Журналистите настояват за проверка. Министърът на образованието обещава такава.
Министерството се проверява и се обявява за чисто.
Но е публикуван и материал за схема за "вход" в най-желаните училища.
Оказва, че системата е "пробита" - експертка от МОН, която е знаела темата и която присъства на тегленето й, е давала частни уроци по литература. Става въпрос за човека, ръководил провеждането на изпита. От МОН не дават отговор на поставените в тази връзка журналистически въпроси.
На 17 юли 2003 г. министър-председателят Симеон Сакскобургготски уволнява министъра на образованието Владимир Атанасов - започнал министерския си мандат с току-що спечелен конкурс за доцент, който днес застава рамо до рамо с кандидат-президента Анастас Герджиков вече като професор.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1905
1
05.10 2021 в 10:07
В МИЛИЦИОНЕРСКИТЕ им ШУРОБАДЖАНАШКИ среди няма НЕОМАЗАНО!!!
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара