Мирослава Кацарова е дама, която привлича погледите към себе си. Гласът ѝ, русата и къдрава коса, големите бижута и елегантните шарени дрехи - всичко в нея казва без глас "аз съм артист с вкус". А след разговор с нея смело може да се твърди, че е и ерудирана млада жена, чийто магнетизъм изпълва пространството наоколо.
Тя е един от големите радетели на джаза, смело заела се със задачата да разпространява тази музика по родните ширини - от София, през Пловдив, до Созопол, Мира пее, организира концерти и събития - напълно независима, без да разчита на подкрепата на големи продуцентски къщи.
Романтиката и поезията сякаш имат едно особено изражение в личността ѝ - Мира гледа на целия свят през призмата на високи естетически ценности и успешно заразява хората с тях. Тя стои и зад едно от най-големите джаз събития у нас - Пловдив джаз фест, което в рамките на 4 дни представя влиятелните имена на световната и българска джаз сцена. За да могат българите да се насладят на съвременните "светила" на сцената, тя признава, че се е лишавала дори от сън. От 1 до 4 ноември в Пловдив ще видим професора и шеф на "Кенеди джаз център" във Вашингтон Джейсън Моран и Дони Маккаслин - човекът, който стои зад последния албум на Дейвид Боуи.
Феновете на стила я познават и като водеща на авторските предавания по Jazz FM "Дезафинадо" и "Singin’ n Swingin". През 2001 г. издава първия си студиен албум "Бяло в бяло", през 2012 г. - "Vuelvo al sur", а през 2016 г. - "Мy cinema".
За музиката, живота на независим артист и Пловдив джаз фест си говорим с нея.
Началото
Всъщност за Мира музиката е живот, а джазът - неговата философия. Любовта към стила се заражда в Пловдив през 80-те години на миналия век, когато "джазът не беше забраняван, но беше слаган встрани, нямаше традиции в слушането му." Признава, че е бягала от училище, за да ходи на джаз срещи.
Освен красотата на джаза, певицата е пленена и от личностите, които са направили тази музика толкова влиятелна, още от съвсем малка: "Аз пея, откакто се помня. Музиката избра мен, не аз нея. Още от малка пеенето беше моята най-естествена форма на изразяване. Един ден случайно попаднах на биографията на Били Холидей и тогава открих за себе си тази изключителна дама. Във вокалната ѝ фраза има вродена тъга, която е провлачена и много неповторима, никой не може да я имитира. Тя е един от най-влиятелните образи в джаза, появил се още през 30-те години на миналия век. Оставила е дълбоки следи във вокалната музика. Влюбих се в противоречието, което съдържа тя - образът на тъжен, до някаква степен обречен човек и жена, каквато е била тя, се сблъсква със сценичното ѝ Аз - щастливо, ведро, неслучайно са я наричали Lady Day."
С вдъхновението от Били Холидей и любовта ѝ към философията и хуманитарните науки тя отива в София, където учи в Богословския факултет на СУ. "През деня четях, вечер пеех по клубовете, научих се на тази музика на сцената", разказва Мира, "така започна всичко".
Пловдив = джаз
Съвсем естествено Мира решава, че трябва да покаже на хората своята най-голяма любов. Преди няколко години тя се заема със задачата да организира фестивал, който да събере на едно място най-големите имена на съвременната джаз сцена. И решава домът на събитието да бъде Пловдив, но не защото е родом от града:
"Пловдив влияе на сетивата - заради атмосферата, заради времето, заради светлината, която променя цветовете. Може би не е случаен фактът, че именно там има много художници. Заради ароматите по улиците. Заради това, че усещаш междинните сезони като нещо значимо и важно, отварящо сетивата. Например, когато човек се разхожда по улиците през октомври или ноември, може да бъде погълнат от една много красива мъгла, ухаеща по поетичен начин на гниещи листа, кестени и печени чушки. Ето така мирише в Пловдив. Или пък на пролет: Там светлината е толкова пълна с жълто и оранжево, има някаква различност в този град. Светът просто става по-шарен и красив, по-човечен. Там съжителстват различни общности и религии в голяма добронамереност - българи, турци, гърци, арменци, евреи. До голяма степен не мога да разбера докрай очарованието на този град, но джазът много му отива като саундтрак", категорична е Мира, "импровизацията е изразно средство, характерно за джаза. В Пловдив спокойно можеш да импровизираш, без да се чувстваш виновен, че не си спазваш плановете. Може да се впуснеш в спонтанни срещи и дейности изневиделица. Много мъдър град".
За осъществяването на Пловдив джаз фест тя работи с няколко верни съмишленици. Признава, че "не е лесно да си независим", но не обича думата "трудно", затова и рядко я използва, общо взето само в максимата "Ако ти е трудно, значи се изкачваш. Ако ти е лесно, значи падаш надолу". Трудностите стимулират Мира, тя успява да събере малък екип от хора, които също като нея са влюбени в джаза и заедно успяват да убедят община Пловдив, много компании и хора да подкрепят фестивала - от любов към изкуството.
Убедена е, че именно защото прави нещата с любов, те се получават. Тази година Пловдив джаз фест влиза и в официалните събития от програмата на града за "Пловдив - европейска столица на културата 2019".
"По пътя си срещам много читави хора. Нищо, че се твърди, че в България средата е само от тарикати. Срещам хора, които са ангели, те ми помагат", казва Мира, "много хора ни помагат, не са един и двама, както и Фондация "Пловдив европейска столица 2019".
А тя успява да убеди всичките си "ангели" да се присъединят към нея с простото си разбиране за джаза: "Аз и екипът ми вярваме, че джазът променя манталитета, чувството за вкус и потребностите. Когато един човек ходи на театър, чете книги, слуша хубава музика и пътува, накрая му е по-лесно да бъде добър, да избира доброто. Лесно е да избереш омразата, по-трудно е да бъдеш духовно щедър. А джазът помага да избираш доброто, въпреки всичко. Ама въпреки всичко! Това е форма за взаимодействие с живота. Целият екип на Пловдив джаз фест харесва тази музика и иска да покаже, че има много добри артисти в световния и българския джаз. Искаме да покажем новите и модерни лица в тази музика, които я променят", казва тя.
Програмата
И наистина програмата на фестивала е повече от впечатляваща. В първата вечер на 1 ноември ще видим Джейсън Моран със специален бенд, които ще изпълнят трибют концерта за Телониъс Монк "In My Mind: Monk".
"Тази година се честват 100 години от рождението на един от най-големите джазмени Телониъс Монк. Той е написал "'Round Midnight", променил джаза, през 1959 г. прави исторически концерт с една нестандартна група от 10 човека. Един от най-големите пианисти и джазмени в Ню Йорк Дейсън Моран ще пресъздаде този исторически концерт с група от 10 първокласни музиканта. Интересното при него е, че той е като ренесансова личност - освен музикант, той е преподавател, шеф на "Джаз Кенеди център" във Вашингтон, а също така е и визуален артист. Неговите произведения са показвани на Венецианското биенале. Не го казвам случайно - по време на концерта ще видим и негови визуални инсталации, така че ни очаква цял спектакъл", обещава Мира.
По време на Пловдив джаз фест всяка вечер ще бъдат изпълнявани два концерта, но билетът за тях е само един. След Джейсън Моран на сцената на Дом на културата "Борис Христов" ще излезе и Хилда Казасян, която ще почете Ела Фицджералд в концерт, създаден специално за фестивала.
На 2 ноември ще видим Христо Йоцов - един от най-значимите български джазмени, който също така е и професор, казва Мира. Той ще изпълни последния си проект "Jazz Cats". По-късно на сцената ще излезе Дони Маккаслин Бенд.
"Дони Маккаслин за мен е най-интересният джазмен в момента. Преди време Маккаслин свири с неговия квартет, а Дейвид Боуи влиза в клуба и го чува. По-късно получава писмо от Боуи с покана да напише и аранжира музиката за Боуи - нещо толкова предизвикателно! Така се ражда "Blackstar" - последният албум на британеца, спечелил 5 награди "Грами". Пуснете си предходния албум на Боуи и "Blackstar" и ще разберете кой е Дони Маккаслин", уверява ни Мира.
Третата вечер е посветена само на българи. В първия концерт ще видим Антони Дончев, а по-късно сцената ще завземат четирима господа, които ще направят един необичаен музикален експеримент - певци от различни стилове ще пеят джаз.
"В последните две издания на Пловдив джаз фест направихме два концерта, които се казват "Четири дами пеят джаз" и "Четири дами пеят боса нова". Те бяха изпълнявани от мен, Белослава, Рони (Андрония Попова-Рони, една от знаковите фигури за суинг културата в България. Рони беше вокалист на групата Nasekomix и част от дамското суинг трио Sentimental Swingers, която си отиде преди два дни на 44 години - б. р.) и Хилда Казасян. Тази година обаче четирима господа ще пеят джаз", продължава тя. Орлин Павлов, Павел Терзийски, Свилен Ноев и Стефан Вълдобрев ще излязат от обичайните си образи и ще се превърнат в първокласни джазмени.
"Последната вечер е посветена на законодателя в съвременния джаз", категорична е Мира - Джошуа Редман. Неговото трио се състои от бас, барабани и саксофон. "Той създава нови музикални идиоми, цели масиви от музикални изказности, които младите хора взимат за себе си и създават нови стилове и явления. Това наистина е едно възраждане на джаза", допълва тя.
След всеки фестивален ден пък посетителите ще могат да се насладят на афтърпарти в "Bee Bop Caffe", ще бъде организиран младежки конкурс за млади джазмени, ще бъде дадена награда за цялостен принос, а също така ще бъде открита и фотографска изложба, по време на която ще видим и нещо сладко - деца, които пеят джаз.
Определено ни очаква не просто фестивал, а цял празник на джаза, така че запазете датите между 1 и 4 ноември, а ако нямате възможност да отидете в Пловдив, може да видите Мира утре в "Soho".
Повече информация за Пловдив джаз фест ще откриете на официалния сайт на събитието и страницата на фестивала във Фейсбук.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)