Всеки трети понеделник на януари в САЩ се отбелязва Денят в памет на Мартин Лутър Кинг-младши, борец за правата на чернокожите американци. Кинг е убит през април 1968 г. Въпреки че от смъртта му изминаха повече от 50 г., много експерти смятат, че борбата срещу бедността и неравенството, на която той посвещава живота си, е актуална и днес.
Ето 10 малко известни факта за живота и наследството на Мартин Лутър Кинг-младши, събрани от Би Би Си.
Речта на Мартин Лутър Кинг "Имам една мечта" е импровизация
През 1963 г. Кинг изнася реч от стъпалата на Мемориала на Линкълн по време на така наречения Марш за работа и свобода във Вашингтон. Певицата Махалия Джаксън е на сцената с него. По средата на речта му тя изкрещява: "Разкажи им мечтата си, Мартин!"
След този призив Кинг, който се е оттеглил от една от предишните си проповеди, произнася реч за своето виждане за американската мечта, за това как мечтае да живее в страна, в която всички граждани имат равни права и възможности.
"Мечтая да дойде ден, в който четирите ми деца ще живеят в страна, в която няма да ги съдят по цвета на кожата им, а по качествата на характера им. Мечтая си за това днес!", казва Кинг.
По-късно тази реч е призната от Американското дружество за публични речи за най-добрия пример за ораторско изкуство на 20-ти век. Сега тя е известна в цял свят като "Имам една мечта".
Лерон Мартин, директор на Института за изследвания и образование "Мартин Лутър Кинг", смята, че тази мечта все още е далеч от пълното си осъществяване.
"Тази мечта за равенство е типично американска. Въпреки унижението, което преживя, той успя да покаже на всички как целите му съответстват на американските идеали", казва той.
Поначало го наричаха Кинг
Роден е на 15 януари 1929 г. и е кръстен на баща си - Майкъл Кинг. Шест години по-късно Майкъл Кинг-старши пътува до Германия, където научава за водача на протестантската реформация Мартин Лутер. Твърди се, че го е уважавал до такава степен, че когато се завръща у дома, официално променя името си и това на сина си на Мартин Лутър Кинг.
Кинг решава да стане проповедник още в колежа
През 1944 г. 15-годишният Мартин Лутър Кинг-младши се записва в колежа "Морхаус" в Антанта, столицата на Джорджия. Няколко поколения от семейство Кинг са завършили това престижно учебно заведение за афроамериканци.
Бъдещият водач на борбата за граждански права не се откроява сред студентите, но годините в Морхаус събуждат у него страстното желание да се бори за социално и политическо равенство. По време на следването си решава да стане проповедник.
Мартин Лутър Кинг е бил арестуван 30 пъти
По данни на неправителствената организация The King Centre (Център за ненасилствени действия за социална промяна "Мартин Лутър Кинг-младши") Кинг е бил арестуван 30 пъти през 13-те години, в които е бил лидер на движението за граждански права.
Обвиненията се свеждат до нередности при организирането и провеждането на гражданските протести. Може да се каже, че правоприлагащите органи се придържаха към него почти постоянно.
През октомври 1960 г. той отново е в затвора след седяща стачка в универсален магазин в Атланта. Оттам той пише писмо до съпругата си Алберта (Корета), което съдържа следните редове: "Вярвам, че страданията, през които преминава нашето семейство, ще помогнат животът в Атланта, Джорджия и Америка да стане поне малко по-добър."
Мартин Лутър Кинг пише пет книги
Кинг пише пет книги и публикува няколко сборника с писма и проповеди.
През 1964 г. е публикувана книгата му "Защо не можем да чакаме". Той разказва за събитията, довели до кампанията за премахване на сегрегацията в град Бирмингам, Алабама.
(След това правителството на щата Алабама получава съдебно решение, което обявява за незаконни всички прояви на гражданско неподчинение. Кинг и други лидери решават да продължат протестите. Той е арестуван, а затворническите власти не му позволяват да се обади на съпругата си, която тъкмо очаква четвъртото им дете. Разрешението е дадено едва след като Кинг се обръща към президента Кенеди).
Беше фен на "Стар Трек"
Нишел Никълс, първата изпълнителка на ролята на лейтенант Ниота Ухура в научнофантастичния телевизионен сериал "Стар Трек", разказва как веднъж била помолена да се срещне с човека, за когото се говорело, че "е най-големият ѝ фен". Този човек се оказва Мартин Лутър Кинг. Запознанството се състои на церемония по връчване на награди на фондация "Телевизионна академия".
По това време Никълс решава да напусне сериала, но Кинг е категорично против и я убеждава да не се отказва от емблематичната роля.
"Той каза - за първи път по телевизията ни виждат такива, каквито трябва да ни виждат всеки ден: умни, достойни и красиви хора... хора, които летят в космоса", спомня си Никълс.
"В този момент разбрах, че всяка негова дума е истина. И в този момент започнах да виждам света по различен начин", признава актрисата.
Никълс играе ролята на Ниота Ухура още много години.
През 1958 г. е нападнат от жена с нож, но й прощава
През септември 1958 г. Мартин Лутър Кинг подписва копия от последната си книга "Стъпка към свободата" в Харлем, афроамерикански квартал на Ню Йорк.
Една жена се приближава до него и след като се уверява, че наистина е Мартин Лутър Кинг, го намушква с 18-инчов нож. По-късно е установено, че тя страда от психично заболяване.
Лекарите твърдят, че Кинг е бил на косъм от смъртта, но ножът по чудо е пропуснал аортата му. След като научава, че жената, извършила нападението, е болна, той заявява, че "не ѝ се сърди", но я призовава да потърси медицинска помощ.
Майка му също е била убита
На 30 юни 1974 г., шест години след убийството на Мартин Лутър, 23-годишен мъж застрелва майка му Алберта Уилямс Кинг. Това се случило в баптистка църква по време на служба, на която тя свирела на орган.
Убиецът е осъден на смърт, но по-късно присъдата е заменена с доживотен затвор. Отчасти присъдата е смекчена, тъй като семейство Кинг винаги се е застъпвало за премахване на смъртното наказание.
Мартин Лутър и Корета Кинг плащат медицинските сметки на майката на Джулия Робъртс
През ноември миналата година известната актриса Джулия Робъртс е интервюирана от журналистката Гейл Кинг (тя не е роднина на Мартин Лутър Кинг). В него тя разкрива как семейство Кинг е платило болничните ѝ сметки. Тя допълва, че Робъртс и Кингс се сближават, след като родителите ѝ водят децата на Мартин Лутър и Корета в актьорското им училище в Атланта.
Така се случва, че родителите на Джулия Робъртс се оказват в затруднено финансово положение и не могат да си позволят да платят сметката от болницата, в която майка ѝ е родила. На помощ им се притичват "кралете".
Убит е на 39-годишна възраст
Мартин Лутър Кинг е убит на 4 април 1968 г., когато е само на 39 г. Борбата му за граждански права и расово равенство продължава само 13 г.
Но за това кратко време той успява да постигне по-голям напредък в расовото равенство в САЩ, отколкото през предходните 350 г.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)