Инсталация със станалата прословута стена на Доналд Тръмп между Мексико и САЩ, снимки от вече разрушения бежански лагер "Джунглата" и фотографии, заснети на първата годишнина на независимостта на Косово, са част от изложбата "Палат Потьомкин"в Националната галерия "Двореца".
Изложбата е фокусирана върху съвременното френско изкуство на артисти, номинирани или носители на наградата на фондация "Рикар", която цели да популяризира френското изкуство.
Куратор на изложбата обаче е българин - Емил Урумов, който е завършил Сорбоната в Париж и от години твори във Франция. 10-те произведения са подбрани, за да покажат взаимовръзката между изкуството и предизвикателствата на съвременното общество.
Една от най-интересните инсталации е свързана с дълго обсъжданата стена по границата между Мексико и САЩ на президента Доналд Тръмп. Авторът на краткия филм, който се прожектира постоянно в една от залите на "Двореца", "Аs the Coyote Flies" или в превод "Както лети койотът" заснема с дрон стената между Мексико и САЩ от единадесет географски точки.
"Всъщност авторът показва, че пейзажът от двете страни на границата е доста различен", разказва Урумов и допълва, че думата "койот" е жаргонното наименование за мексиканските мигранти от страна на трафикантите.
Дейността на фотографа Брюно Сералонг пък дава един по-различен и критичен поглед върху медийния образ на най-нашумелите теми в днешни дни. Несъмнено една такава, особено във Франция, е темата за бежанците. Сералонг решава да заснеме развитието на един от най-известните бежански лагери във Франция - този близо до град Кале, който бива наричан "Джунглата". Високата престъпност, липсата на полиция, мръсотията и болестите съпътстват живота на бежанците там. Фотографът заснема живота там от 2006 г. до разрушаването му през 2016 г., давайки едно "по-човешко" измерение на темата. Част от снимките в "Серия Кале" са изложени в Националната галерия.
Снимка: Брюно Сералонг
Сред произведенията на френските артисти има и едно българско. "Under Deconstruction" е модерна инсталация от строителни каски, подредени съвършено добре в редици. Те символизират каските многото различни каски, които според автора Стефан Николаев, са преминали през Балканите, визирайки каските на военните.
Снимка: Ricar Bulgaria
Произведението е представено за първи път през 2002 г. на биеналето в Цетине, Черна гора, от 47-годишния Николаев.
Тези и останалите произведения от изложбата на съвременно изкуство може да видите в периода 19 май - 20 август. По време на експозицията ще бъдат организирани различни пърформанси и разговори с артисти.
Повече информация и програма на събитието може да видите тук.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)