Единственият по рода си у нас фестивал за човешките права - „София ДокуМентал“, започна в София. За целта под купола на Лоргото, точно под прозорците на властта, изникна pop up кино.
За първата вечер беше избран филмът „Земята е синя като портокал“ на Ирина Цилик. Лентата показва конфликта в Донбас, Украйна през личната съдба на самотна майка с 4 деца. Специални гости на събитието бяха две от главните героини - майката Ханна Хладка и дъщеря й Анастасия Тофимчук, които се срещнаха с публиката. „Това е филм за военен конфликт, но не е филм за войната – каза Ханна Хладка – а за любовта, за дружбата и за това, което ни спасява“. Още една среща със зрителите двете героини ще имат днес в другата фестивална локация – Дома на киното.
„София ДокуМентал“ се организира от Балкански документален център, Фондация „Конрад Аденауер“, Чешки център. На откриването снощи публиката беше поздравена от г-н Торстен Гайслер – директор на фондация „Конрад Аденауер“ в България и от посланика на Чешката република Лукаш Кауцки, които имат огромен принос за случването на събитието. Това партньорство не е случайно – в Чешката република се провежда най-големият фестивал за защита на човешките права „Оne world“, който привлича над 120 000 зрители годишно в повече от 30 града. Двамата оратори подчертаха, че вярват в огромния потенциал на „София ДокуМентал“ да се превърне в наследник на чешкия фестивал, да привлече и отгледа публика с будно гражданско съзнание, но подчертаха, че това изисква време, усилие и търпение.
Мартичка Божилова - фестивален директор, сподели, че е горда от срещата на живо, въпреки епидемичната обстановка.
В следващите дни до 14 сепетмври „София ДокуМентал“ ще покаже още 40 филма - най-доброто от съвременното световно документално кино с награди от „Сънданс“ и „Берлинале“, номинации и отличия „Оскар“. Общото между всички заглавия е фокусът върху човешките права и смелостта на хората да отстояват свободния си избор, воля, религия, политическа принадлежност, полова идентичност и право на глас.
Сред най-интересните заглавия е Дисидентът” ( номиниран за Оскар през 2021). Режисьорът Брайън Вогъл ще се включи онлайн за виртуална среща с публиката. Ще видим още многократно наградения “Сабая” )от Хогир Хирори, “Аз съм Грета” от Нейтън Гросман, “Смелост“, чийто оператор Таня Хорилчук е член на журито, „Помирение“ на гостуващата Мария Зидар, Кмет“ на Дейвид Осит - политическа сага за християнския кмет на Рамала и още много и разнообразни филми, организирани в 7 тематични раздела. В селекцията има включени и 3 български заглавия – премиерната лента на Стефан Командарев „Живот от живота“, „Тихо наследство“ на Петя Накова и „Музика за филм“ на Павлина Иванова.
Фестивалът има състезателна програма, която цели да окуражи млади жени режисьори в областта на документалното кино. 3-членното жури ще обяви наградата на 13 септември. С подкрепата на Български фонд на жените, победителката ще получи статуетка и 3 000 лв. Публиката също ще може да гласува за своя фаворит.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)