Министерският съвет предложи Симеон Идакиев, Методи Илиев, Мая Вапцарова и Елена Кутева да бъдат наградени с орден "Св. Св. Кирил и Методий" за приноса им към развитието на българската култура и изкуство.
Предложенията са инициирани от Министерството на културата.
Симеон Идакиев e предложен за удостояване с орден - първа степен.
Той завършва образованието си във Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий", специалност българска филология. От 1974 година работи в редакция "Съвременник" на БНТ. Идакиев е известен журналист и пътешественик, леководолаз и ветроходец. Продуцент и водещ на популярното географското предаване "Атлас" на БНТ. Автор е на над 400 филма обединени от заглавията: "Един мъж, един автомобил, една камера", "Един мъж, една камера" и "Непознатата България".
Филмите му са в резултат на направените обиколки в над 120 държави на всички континенти. Идакиев е автор и на многобройни публикации в печата, водещ на радиопредавания, както и на няколко книги: "С яхта около Европа", "Един мъж, един автомобил, една камера", "Азиатски маршрути", "Мечта по Южния кръст", "Виа Вита (Сто дни в Латинска Америка)", "От Коста Рика до Златоград", "Светът и всичко в него (Америка)", "Светът и всичко в него (Азия)", "Черна гора", "Хърватска". В периода 2011-2017 г. работи и в Българското национално радио, където в програма "Христо Ботев" води предаванията "Посоки" и "Един мъж, един микрофон". От 2013 г. води и телевизионното предаване "Светът и всичко за него".
Симеон Идакиев е член е на Съюза на българските журналисти, Съюза на българските филмови дейци, Българското географско дружество. През 2014 година е приет за член и на Кралското географско дружество на Великобритания.
Методи Илиев e предложен за удостояване с орден - втора степен.
Професионалният път на Илиев е свързан основно като сценарист и хореограф на различни танцови спектакли. Организатор, сценарист и режисьор е на 16 издания на Международния етнофест под мотото "Всички заедно можем повече", провеждан без прекъсване от 2002 до 2018 г.
Той работи основно в областта на симбиозата на танцовата култура на различните етноси и региони. Председател е на Сдружение "Културен център за социална демокрация и защита правата на човека" и член на Националния и Областен съвет за сътрудничество по етническите и интеграционни въпроси, както и на Комисията по култура и медии на Националния съвет. Илиев е носител на множество национални, регионални и местни отличия и награди от фестивали, прегледи на танцовото изкуство и фолклорни празници и за принос за развитието на междуетническото сътрудничество.
Мая Вапцарова е предложена за удостояване с орден огърлие.
Тя завършва кинорежисура при Ищван Сабо в Будапеща. Семестриално завършва психология в New York University, САЩ. Вапцарова е известен български творец с широк диапазон на интелектуалните търсения. Тя е кинорежисьор, поет, есеист, преводач, както и личност с категорична, ясна и ярка гражданска позиция. Тази позиция прозира в цялото й творчество и я позиционира като ярък общественик със значимо присъствие и принос в българската култура.
Вапцарова е автор на 118 документални филми и 3 игрални, автор на 10 книги, 102 статии, както и на Стратегията "Бенелюкс на Балканите". През годините последователно е била художествен ръководител на "Българско видео", режисьор и драматург в Студио за научни и документални филми и Студио за игрални филми "Бояна". Била е и главен редактор на в. "Македония днес", издател на в. "Вяра", председател на Фондация "Вапцарова вяра", член и председател на СЕМ, както и член на Медийната комисия към Парламента на Европа - Страсбург. За своята активна дейност Мая Вапцарова е отличавана с редица български и чужди награди. Присъдено й е почетното звание доктор хонорис кауза във ВВМУ "Никола Вапцаров".
Елена Кутева-Тъпкова е предложена за удостояване с орден - огърлие.
Тя е родена в София, в семейството на Филип и Мария Кутеви. През 1969 г. тя се дипломира в Московската държавна консерватория „П. И. Чайковски"- специалност "музикална теория", професия "музиковед". През периода 2002-2004 г. специализира мениджмънт в The Open University - UK, съвместно c НБУ.
Научната кариера на Кутева започва през 1989 г., когато получава образователна и научна степен "доктор" в областта: теория на музиката. Последователно е избрана за старши научен сътрудник II ст. в ИИ при БАН, след което и за професор в НМА "Проф. Панчо Владигеров".
Професионалният й път преминава изцяло в сферата на българския фолклор и неговото изучаване и популяризиране. Под нейно ръководство се обучават и десетки дипломанти и докторанти по теория на музиката. Научните трудове на проф. Елена Кутева включват десетки статии, студии и монография в областта на музикалната теория (музикалнотеоретична проблематика в музиката на XX в., фолклора, стари монодийни професионални култури, в областта на музикалнотеоретичната терминология и др.). Автор е на аранжиментите на множество народни песни.
От 1994 г. Проф. Елена Кутева става директор на Държавния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
ЕС прие правила за общи зарядни устройства USB-C
Разследването на падналия азербайджански самолет: Има следи от външна намеса
ЕС прие правила за общи зарядни устройства USB-C
Украйна е изпратила хуманитарна помощ на Сирия