Мартеницата влезе в Представителния списък на елементите на нематериалното културно наследство на човечеството на ЮНЕСКО.
Номинацията на традицията на 1 март бе съвместна на България, Румъния, Молдова и Македония.
По време на заседанието на Междуправителствения комитет за опазване на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО, което се провежда в Република Корея, бяха вписани още няколко световни традиции в списъка на нематериалното културно наследство.
Мюсюлманският празник Хъдърлез вече официално е под закрилата на организацията. Това е празник в мюсюлманиските общности, който съвпада с християнския Гергьовден (6 май) и отбелязва началото на пролетта.
Най-забележителната част от празника е специален обреден танц, изпълняван от жени. Моми са облечени като конници, някои от тях са с почернени лица.
Интересен е фактът, че обредното облекло на жените в близкото минало не се е различавало от българската народна носия.
Всяко семейство събира 41 вида листа (може и цветове) от 41 различни растения, от които едното трябва задължително да бъде мащерка. След това листата се измиват и се варят, но в съда който се извършва термичната обработка трябва да се поставят яйца, а броят им е колкото броят на членовете от семейството. След като се изкъпе, всеки член от семейството се полива с вода от листата, а после се изяждат и яйцата.
Вечерта се пали висок огън, който трябва да се прескочи от всички.
Карнавалът на Базел е най-големият карнавал в Швейцария и се провежда ежегодно между февруари и март в Базел. Той е посочен като един от първите петдесет местни празника в Европа.
Започва в 4 сутринта, трае 72 часа, приключвайки отново в малките часове на нощта. Дните по време на празненството често са наричани "най-красивите дни" заради костюмите на участниците.
Приблизително 18 000 души се обличат цветни костюми и маски. Участниците са напълно прикрити по време на празника и се счита за грубо нарушаване на протокола да се покажат без маски, освен при официалните почивки. Костюмите и маските обикновено представляват известни хора, включително политици или дори комични герои или животни. По-традиционните маски припомнят наполеоновите войници и Арлекин.
Нисма - традиционното ястие на Република Малави, също бе включено в списъка на ЮНЕСКО. То представлява тъста каша от смляна царевица и се поднася със странични ястия - месни или зеленчукови. Царевицата се смила със специален уред, подобен на голямо хаванче.
Сред новите попълнения в списъка е и един от най-големите религиозни фестивали в Индия - Кумбх Мела. Той се провежда ротационно на четири места в Индия - все на реки, които се смятат за свещени. Главното място, разбира се, е река Ганг. На всяко едно от местата фестивалът се провежда веднъж на 12 години.
Сред новите попълнения в списъка на ЮНЕСКО са забележителни народни танци, конни игри и традиции в производството на продукти. Може да видите всички тук.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара