Кремиковският манастир, Перперикон и Термите на Хисаря ще бъдат обновени с евросредства

Восъчни фигури водят туристи към Долината на тракийските царе

OFFNews 05 ноември 2019 в 16:15 5129 2

Кремиковският манастир, Перперикон и Термите на античен Диоклецианопол (днешна Хисаря) са сред обектите, които ще бъдат облагородени със средства от управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020, съобщи пресцентъра на МРРБ.

Проектът "Кремиковски манастир – духовният център на Софийската Света гора" на община София предвижда реставрация на стенописи, ремонт на покрива и дренажа на средновековна църква „Свети Георги“ и социализация на археологически структури. С изграждането на Северното манастирско крило ще се създаде цялостен нов туристически продукт, който ще съчетае културните и духовни ценности с природните забележителности.

Община Казанлък ще представи проектът "Светът на траките", който предвижда консервация, реставрация и социализация на тракийска гробница и култов комплекс „Оструша“ и изграждане на велосипедна алея от гр. Крън до гр. Шипка. Планирано е също изграждането на туристически комплекс, който ще има функцията на информационен център и ще изпълнява ролята на „портал“ за посещение на Долината на тракийските царе. В комплекса ще има и тронна зала – музей, за който ще бъдат доставени восъчни фигури на тракийски владетели.

Община Кърджали кандидатства с проект за консервация и реставрация на част от археологическия комплекс "Перперикон" и изграждане на туристическа инфраструктура за неговата социализация. Целта е постигането на интегриран туристически продукт "Перперикон" и неговото популяризиране чрез разпространение на информационни и рекламни материали, закупуване на техника за превод и оборудване за посетителския център на комплекса.

"Античният град Диоклецианопол (Хисаря) – перлата на провинция Тракия на балнеолечението в римската империя" включва три обекта: южната порта на Диоклецианопол; Термите и североизточната ъглова кула. В тях ще бъдат изпълнени консервационно-реставрационни и строително-монтажни работи за подобряване на цялостния туристически продукт с допълнени мерки за интерпретация и информация относно историята, значението и развитието на обектите.

Общините София, Казанлък, Кърджали и Хисаря кандидатстват с проекти за общо над 31 млн. лв. за реставриране, социализиране и повишаване на туристическия потенциал на тези културно-исторически обекти с национално значение. С одобрението им ще бъде разпределен над 40% от ресурса по процедурата „Развитие на туристически атракции“, който е в размер на 98,5 млн. лв. През този програмен период туристически обекти се финансират с безвъзмездни средства от програмата и с финансови инструменти чрез Фонда на фондовете.

До 31 декември 2021 г. могат да се подават проекти за остатъка от ресурса в размер на 59 млн. лв. Съгласно Насоките за кандидатстване на Фондовете за градско развитие. Предложенията се разглеждат по реда на постъпването им, до изчерпване на разполагаемия безвъзмезден финансов ресурс. Затова всички потенциални бенефициенти, които биха искали да кандидатстват за комбинирана подкрепа (безвъзмездна финансова помощ и финансови инструменти), трябва да подготвят и подадат своевременно своите проекти пред Фондовете за градско развитие (финансовите посредници) по ОПРР, както и да изискват съответния номер и дата, идентифициращи поредността на входираното предложение.

По-рано тази година бяха отпуснати 8,2 млн. лв. за реставрация, адаптация и възстановяване на Синагогата във Видин и околното ѝ пространство, с което комплексът ще бъде превърнат в атрактивна туристическа и културна дестинация.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    3943

    2

    OtSofia

    05.11 2019 в 17:50

    http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/details/large/K-35-075-4.jpg - река Перперек

    3943

    1

    OtSofia

    05.11 2019 в 17:37

    Попитайте траколозите какво е това "Перперикон". В източниците от най-старите, та до днес в трудовете на най-авторитетните български учени, няма такова наименование. То е търговски фалшификат, измислен от недостоверен "професор". Името на забележителния каменен хилядолетен град е Перперек. Няма и такава река като пак измислената "Перперешка". Има река "Перперек". Проверете топографските и географските карти от времето преди 40-тина години и всички по-назад - https://maps.vlasenko.net/smtm100/k-35-076.jpg и др. Това, че кърджалийци са си харесали единствено едно лице да им печели историческите и археологични проекти, като не се държи сметка на резултатите от изследванията на светлата плеяда отминали поколения учени, работили там, нито пък на доведените до истинско отвращение съвременни учени от кърджалийската ниска степен на образование и научна етика, в продължение на 2 десетилетия, може би трябва подскаже нещо на широката публика. А и на Кърджали – да се събуди.
     
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице