Рекорден скок на приходите си от онлайн платформи отчете организацията на автори и музикални издатели "Музикаутор" за 2021 г. в годишния си отчет, приет на Общо събрание на 28 март. На ОС бе избран и нов член на Управителния съвет на "Музикаутор" – Мария Мутафчиева от „Mary Boys Band”, която замени оттеглилия се Любо Киров. ОС преизбра Валери Славчев, Виктор Стоянов и Дончо Генов в състава на Надзорния съвет на "Музикаутор".
Основната дейност на "Музикаутор" е да събира авторски възнаграждения за музиката, използвана от телевизии, радиа, заведения и търговски обекти, онлайн платформи, организатори на концерти и други и да разпределя получените възнаграждения към авторите на произведенията.
Общите приходи от ползватели на музикални права през 2021 г. са 9 491 670 лева. Има 8% ръст спрямо 2020 г. В сектор „Дигитални права“ събраните авторски възнаграждения през 2021 г. възлизат на 1 191 768 лв. и се отчита рекорден ръст от 222%. Увеличаване на приходите спрямо предходната година се наблюдава при всички видове дигитални услуги.
Основен източник на възнаграждения за авторите от дигитални права са музикалните е-платформи и платформите с генерирано от потребителите съдържание, които формират 63,38% от общите приходи. Сред тях са Spotify, Amazon Music, Apple Music&iTunes и YouTube. Едни от най-значимите договори в сектора са от 2021 г., когато "Музикаутор" лицензира за България международната музикална платформа Tidal, социалните мрежи Instagram и Facebook и най-популярната платформа за кратки видеа TikTok.
За разлика от дигиталните платформи, 2 г. търговията, туризмът и концертният бизнес търпяха последствията на COVID кризата, но вече се наблюдава възстановяване.
Приходите в търговския и туристически сектор през 2021 г. са 1 124 565 лв. и бележат ръст от 3.87% за година.
След значителния спад на приходите през 2020 г. миналата година концертният бизнес отбелязва значителен ръст от 48,5%. Събраните авторски възнаграждения са 473 751 лв.
Основен проблем в концертния бизнес продължават да бъдат порочни практики, посочват от "Музикаутор" и ги изреждат: фирмите организатори се сменят и изпразват от активи, крият се приходи от билети, не се изплащат авторски възнаграждения и много чужди изпълнители отказват концерти в България. Потърпевши са не само авторите на музика, а и публиката, коректните представители на бранша и секторите, свързани с концертната дейност, например туризмът, но и хазната и имиджът на България като културна дестинация.
Музикаутор отчита и сериозен ръст на разпределените авторски възнаграждения. През 2021 г. те са 12 872 502 лв.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир