Кои получиха награда Златен век от Министерство на културата

OFFNews 04 ноември 2024 в 14:13 687 0

Златен век огърлие

Снимка Министерство на културата

Златен век огърлие

Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи традиционните награди „Златен век“ на ведомството. На церемония днес в галерия „Средец“ бяха раздадени близо 50 отличия. На събитието присъстваха заместник-министърът Калин Вельов, както и голяма част от наградените.

„През последните месеци културният сектор на Република България беше разтресен от поредица скандали. Тези скандали дойдоха много навреме, за да ни напомнят що е то култура, каква е ролята на културата и защо и с какво дейците на културата са важни, кое ги отличава от другите хора“, каза Найден Тодоров.

Културният министър отбеляза, че днешният ден е посветен на утрешния – буквално и преносно. „Преди 102 години България взима решение да празнува на 1 ноември – Деня на народните будители. Защо народни будители, кои са тези народни будители? Кому са нужни? Заспал ли е народът, че има нужда от тях? Народните будители са именно онези хора на културата, които не се поддават на битовизма, чиито талант пречупва светлината и я насочва към всички нас. Народните будители са онези хора, които придават смисъл на съществуването на нашата нация. Те осветяват пътя ни напред“, посочи още Тодоров. Допълни, че не е случайно, че тези награди са посветени именно на хората на изкуството и на културата, които са будителите на нашето време; тези, заради които нашата нация няма да заспи.

Със „Златен век - огърлие" са удостоени Красимира Колдамова - по повод нейния 85-годишен юбилей и заради големия ѝ принос към българското балетно изкуство и българската култура, Райна Кабаиванска - оперна певица с международно признание, с огромен принос в развитието на вокалното изкуство по целия свят, проф. Димо Димов - за изключителния му принос за развитието и популяризирането на българската култура и идентичност, за основаването на квартет „Димов“, за създаването на празници на изкуствата „Аполония“, акад. Васил Казанджиев - във връзка с 90-годишнината от рождението му и за огромния му принос към българската култура като композитор във всички музикални жанрове, диригент с огромни заслуги към интерпретацията и звукозаписа на български автори, педагог, възпитал плеяда изтъкнати диригенти, доц. д-р Костадин Кисьов – за активната и всеотдайната му работа като археолог, учен и музеен специалист, Георги Господинов - първият българин, носител на литературната награда „Букър“ за романа „Времеубежище“, Благовеста Касабова - историк, критик и изследовател на националните литературни процеси, Калуди Калудов - за многостранната му дейност и международно признание като оперен певец, общественик, педагог, Алцек Мишев - за забележителната му международна кариера, и проф. Людмила Дончева-Петкова - изследовател на Ранното българско средновековие, учен с международна известност.

Със „Златен век - звезда" са удостоени Самуел Финци - актьор, звезда на германската театрална сцена, снимал се в десетки игрални филми, Едвин Сугарев - автор на стихосбирки, роман и монографии, свързани с българската литературна история, Мая Вапцарова - член на Асоциация на българските филмови продуценти, Съюза на филмовите дейци, Съюза на българските журналисти и Съюза на българските писатели, с дългогодишна режисьорска и драматургична дейност, както и работа като художествен ръководител в „Българско видео“, Васил Димитров - за активната му професионална и обществена дейност, мениджърската му работа като създател на единственото ефирно радио за класическа музика у нас, продуцентската му дейност, свързана с реализацията на значими концертни събития, за приноса му в популяризирането на българската култура и изкуство, проф. Константин Шопов - първи директор на НУФИ „Широка лъка“, основател на Северняшкия ансамбъл - гр. Плевен, на първите Орфееви празници, на ДЮФА „Тракийче“, ансамбъл „Росна китка“, на първия клас по народни музикални инструменти към НУИ „П. Пипков“ – Плевен, Румен Джуров - дългогодишен служител на Министерството на културата (МК), държавен експерт с над 40-годишна работа в системата на МК, за активната му работа в учебно-образователния и художествено-творчески процес в националните училища по изкуствата и по културата, за внедряване на практики и стратегии, за подкрепата за децата с изявени дарби, разработване на нови учебни програми и методологии, Никола Петков - режисьор с над 120 театрални постановки, сценарии за игрални филми, носител на множество награди, автор на две книги, Боряна Сечанова - за високите ѝ професионални постижения на сцените в България и по света, за работата й като дългогодишен директор на балет „Арабеск“, Райчо Христов - по повод 75-годишния му юбилей, съгласно решение на УС на Съюза на българските композитори, за активната му диригентска дейност, за създаването на камерен оркестър „Орфей“ и Анита Тарасевич-Дойнова, която има дългогодишна дейност като редактор на „Читалищен вестник“ с редица литературни публикации и авторски книги.

Със „Златен век - печат на Симеон Велики" (златен) са удостоени инж. Любозар Фратев, който има активна ангажираност с дейността на редица обществени, граждански и бизнес организации и съществен принос в популяризирането на град Пловдив като туристическа и културна дестинация, Недялка Трайкова, която развива читалищна и културна дейност като дългогодишен председател на НЧ „Постоянство -1856“- гр. Лом, Кирил Назъров - дългогодишен председател на секция „Детско-юношеска литература“ към Съюза на българските писатели, председател на читалище „Светлина“- гара Елин Пелин, председател на литературен клуб „Димчо Дебелянов“ - Елин Пелин, Павлина Павлова - журналист в Българско национално радио, авторка на многобройни книги с поезия и проза, част от които са от фондовете на големи световни библиотеки, Димитър Стоименов, който работи дълги години в архивната сфера на различни позиции, доказан професионалист с дългогодишен опит в множество от дейностите, работил е в областта на сфрагистиката и картографията, Асен Владимиров - във връзка с навършване на кръгла годишнина и значителния му творчески и професионален принос за развитието на българското филмово изкуство, както и във връзка с неговата 70-годишнина и активна творческа и обществена дейност, Надя Ботева - във връзка с нейния 60-годишен юбилей и богатата ѝ творческа дейност като поп и джаз певица, педагог, продуцент, както и за заслугите ѝ към българската музикална култура и инициирането на множество национални инициативи и Данчо Балджиев-Валди - изявен илюзионист, артист - будител, изнесъл над 10 000 спектакъла, гостувал по цял свят, носител на множество международни награди, в това число и на САБ – „Икар“ 2019, с дългогодишна преподавателска дейност.

Със „Златен век - печат на Симеон Велики" (сребърен) са удостоени Бойка Серафимова, която развива дългогодишна читалищна дейност и участие в различни културни проекти в Монтана, Анна Парапунова, която има дългогодишна читалищна дейност в община Банско, Петко Каневски - автор на редица стихове, поетични книги и сборници с фейлетони, Владимир Арденски - журналист, писател и радетел на каузата за принадлежността на българските мохамедани към българския народ, както и същността им на българи, Калина Канева - журналист и писател, активен радетел на историческата истина, както и изследовател на живота и дейността на Граф Игнатиев и академик Дмитрий Лихачов, Данка Георгиева - дългогодишен ръководител, който организира, координира и контролира дейностите по провеждане политиката на Държавната агенция „Архиви” в областта на архивното дело и управлението на НАФ, съобразно териториалния обхват на дирекция „Регионален държавен архив” в Бургас, Светлана Кръстева - дългогодишен ръководител, който организира, координира и контролира дейностите по провеждане политиката на ДА „Архиви” в областта на архивното дело и управлението на НАФ, съобразно териториалния обхват на Дирекция „Регионален държавен архив” във Видин, Иванка Гезенко от ДА „Архиви“, дългогодишен сценарист на документални филми в Българска национална телевизия, с над 40 документални изложби, сред които две по международни проекти, доц. д-р Диана Стоянова, която има дългогодишна преподавателска дейност в катедра „Културно-историческо наследство и туризъм“ при Университета по библиотекознание и информационни технологии, и Владимир Иванов - директор на Исторически музей - Попово от 2020 г.

Плакет за принос в развитието на културата получават Фолклорен ансамбъл „Тракия“ – за заслуги при съхраняване на нематериалното културно наследство, развитието на хореографията върху основата на националните традиции, представянето на самобитния български фолклор зад граница и развитие на международния обмен в България, Камерен оркестър „Орфей“ - във връзка със 50-годишния юбилей на състава, Националното училище за музикални и сценични изкуства „Христина Морфова“ в Стара Загора - във връзка с 50 години от създаването на образователната институция, Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София - във връзка със 120-годишния юбилей от създаването на училището, Регионалният етнографски музей на открито „Етър“ в Габрово, от чието създаване се навършват 60 години.

Министерството културата присъди и четири грамоти за постигнати високи творчески резултати и принос към българската култура. С тях са отличени Калинка Стойновска - във връзка с навършване на кръгла годишнина и значителния й творчески и професионален принос за развитието на българското филмово изкуство, проф. д-р Венелин Грамадски - във връзка с навършване на кръгла годишнина и значителния му творчески и професионален принос за развитие на българското филмово изкуство, Иван Коджабашев - дългогодишен журналист и фотожурналист и Гергана Михайлова, благодарение на чиито усилията и висок професионализъм в последните 10 години РИМ - Пазарджик е спечелил и реализира над 20 проекта на обща стойност 1 200 000 лв., финансирани от: Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, Министерство на културата, национален фонд „Култура“ и Агенция за хората с увреждания.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови