Изправено ли е известното столично кино "Влайкова", което вече над 90 години радва посетителите си с качествени европейски и български филми, пред фалит?
Решихме да проверим на място по повод информация в седмичен вестник, която смути и предизвика реакцията на мнозина в социалните мрежи.
"Това прилича ли ви на фалирало кино?" - с тези думи ни посреща секретарят на киното и киномеханик Илия Дерелиев в салона, където две момчета репетират с китарите си на сцената.
Оказва се, че информацията, която бе разпространена от информационен седмичник и цитирана после от други медии и която предизвика дебат в социалните мрежи, е напълно невярна.
"По-скоро става въпрос за сензационни заглавия", казва Илияна Хубенова, също част от екипа на "Влайкова", подготвяща програмата на киното.
Да, киното има финансови проблеми, но е далеч от фалита благодарение на множеството събития, които се провеждат там, и работата на целия екип на "Влайкова" и читалище "Антон Страшимиров", с което делят сградата.
"Понякога се закриват прожекции, разказва той, - но това по-скоро се дължи на интереса на публиката на киното като цяло, не в частност само на кино "Влайкова". И в много по-големи и комерсиални кина се закриват прожекции.
Освен прожекции в сградата се правят концерти, изложби и множество културни събития, средствата от които допълват бюджета, за да може да бъдат платени сметките, защото Министерство на културата отпуска пари само за заплати и осигуровки на персонала на киното.
"Няма натиск отвън", допълни г-н Дерелиев относно слуха, че има апетит към сградата на една от най-известните и красиви улици в столицата - "Цар Иван Асен Втори".
Сградата е дарение от Мария Влайкова, която я завещава през 1926 г. на тогавашното Министерство на просвещението.
Тя решава да построи киносалон, който освен за прожекции, да бъде използван и за културни вечеринки, четения, театрални представления. В нейното завещание, част от което е публикувано на страниците на юбилейния брой на в-к "Ведрина" по случай 90-тата годишнина на киното, се пише:
"През изминалите години много несполуки и злочестия сполетяха родно племе и родна земя. След печалните събития, които преживяхме, от войните, имаме нужда от всеобщ подем, повече просвета, повече култура, повече духовни интереси."
Така с много желание и лишения тя и съпругът и - известният писател и общественик Тодор Влайков даряват земята на имота, след което следват кредити - заеми от банки и ипотекирани имоти, за да бъде построена сградата.
На 3 октомври 1926 г. културното сдание отваря врати, но 3 месеца по-късно Влайкова умира. Година по-късно държавата поема дълговете около построяването на сградата на овдовелия г-н Влайков.
През 1949 г. със специално постановление на Министерски съвет, изпълнявайки се завещанието на Влайкова, сградата е дарена за вечно ползване на читалище "Антон Страшимиров".
Кино "Влайкова" е дом не само на културни събития, то е истински музей на киното, където любителите на 8-мото изкуство могат да се докоснат до автентичната кино техника от началото на миналия век, да усетят духа на стара София и да облагородят душата си с един хубав филм, интересен концерт или изложба, или просто с един изпит чай в кафе-клуба, който се намира във фоайето на сградата.
Всеки, който е посещавал киното, е усещал именно този дух, чиито пазители сега са екипът на "Влайкова" и читалище "Антон Страшимиров", които не позволяват да се стигне до фалит.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара