Автор: Емил Братанов
Никога не е късно да откриеш и чуеш за първи път „Дед Кен Денс”. На онези, за които Брендан Пери и Лиза Джерард са само имена – ще кажем простичко: те са гении и световно известни творци в етно, готическата и индипендънт музиката, точно толкова, колкото – да речем – „Цепелин”, „Пърпъл” или „Флойд” в своите си жанрови пространства. Преди 2 г., в самия край на март, Брендан гостува у нас и събитието бе знаменателно колкото преживяна мечта за феновете им.
В интервю от 30 март 2010 г. той доверява на Св.Тодоров в indioteque.com своите асоциации за страната ни: „Ами…Мистериите на Българските гласове! (усмихва се)…но България…не мога да си я представя визуално…за първи път съм тук. Интересно е да видя архитектурата, доколко прилича на европейската, какви са влиянията. Тук е като един културен миш-маш от…Хабсбургската империя, Русия естествено, Сталин…” Не зная какво е успял да види и какво е променил в представите си. Но вече познава поне една популярна по света и типично неизвестна в родината си етноформация. Тя се нарича „Ирфан”.
От 2003 г. Irfan са артисти на френския музикален лейбъл "Prikosnovenie", който е запленен от българите и реализира техните два албума "Irfan" (2003) и "Seraphim" (2007) на световния музикален пазар. Американският музикален лейбъл "Noir Records" пък реализира дисковете на нашенците на територията на САЩ. С излизането на втория им диск, от Prikosnovenie пишат на страницата си: „Това е най-автентичният албум на българска група! Изключителният глас на Деница удивително напомня Лиза Джерард или Азам Али. „Ирфан” са блестящи в мелодиите, съчетаващи старинен фолклор, ориенталски, персийски и църковни песнопения, балканска хорова музика. Родена е нова велика група!” Сравнени са с българските „Мистерии”, с „Дед Кен Денс”, „Аркена”.
А днес на актуалната им страница в „МайСпейс”, сред над 4500 приятели, в първата „десятка” са именно световно известните им колеги, от които „Ирфан” са инспирирани: Брендан, Лиза, Азам, Аркена, Омниа, Фаун… Признанието е впечатляващо.
Групата е създадена през 2001 г. като страничен проект на музиканти от формации като "Исихия", "Ом", "Kayno Yesno Slonce" и "Заратустра", но бързо се превръща в самостоятелен и обещаващ музикален екип. Само след 2 г. французите издават първия им едноименен албум и ги категоризират като „Най-голямото откритие на 2004-а!” /дискът излиза в самия последен месец на 2003 г./.
Името „Ирфан” е заимствано от терминологията на суфизма и може да бъде преведено от персийски и арабски език като "гносис", "мистично познание" или "откровение". Музиката им е покана за едно мистично пътешествие във и отвъд времето, едно послание, поетично отправено на езика на сърцето.
Казват за собствената си музика, че „представлява World fusion и е силно повлияна от сакралните и фолклорни музикални традиции на България, Балканите, Персия, Кавказ, Близкия Изток, и Северна Африка, както и от музикалното и духовно наследство на средновековна и ренесансова Европа, като при все това запазва своя собствен оригинален облик.” Музикантите използват традиционни (български, балкански, ориенталски, персийски и индийски) и старинни европейски инструменти и вокални техники, понякога вплетени в деликатен, ембиънт електронен саунд. Да ги слушаш е като да си участник в магическо пътешествие в древни земи и времена; като в съновидение или приказка с оригинални напеви и звуци. Медитираш и се усещаш понесен в някакъв жив Континуум, където природа, стихиите, живи и фантастични същества, легенди и безтелесния дъх на самата планета… напяват мелодия и езика на думите няма никакво значение.
След миналогодишния им лайф в Червената къща в София, в Мрежата, в блога си „Етейн” щрихира: „Първо ме изненада публиката - българи и чужденци, млади и по-възрастни, хора облечени в черно, хора облечени цветно, хора идващи за пореден път и такива, които никога не бяха чували групата, но все пак любопитни.
В малката, претъпкана зала звуците те грабват и те пренасят някъде надалеч…, сред тайното и забравеното. Музиката те кара да изтръпваш и в буквалния и в преносния смисъл. Хваща те и те води, и ти разказва, и ти показва, сякаш те опитомява и те поставя под нейна власт.”
През 2008 г. „Ирфан” създават музиката за документалната поредица на bTV "Великата ерес" (режисьор: Гена Трайкова), посветена на историята на богомилството и катаризма, а през 2009 г. участва със своя музика в саундтрака към игралния филм "Прогноза" (реж. Зорница-София). Познават ги във Франция, Германия, Холандия, Швейцария, Испания, Чехия, Полша и Литва. След Деница Серафимова и Владислава Тодорова, от година и половина имат нова гост-вокалистка – Христина Пипова. Останалите са Калин Йорданов, Ивайло Петров, Петър Тодоров и Ясен Лазаров.
„Ирфан“ бяха представени в „Музикална кутия“ снощи.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата